Novi proizvodi

Pušten u rad Titan, najveći među superračunarima

Izvor

Iako nova top-lista najmoćnijih svjetskih superkompjutera izlazi za koji dan, na kojoj trenutno prvo mjestu zauzima IBM-ova "zvijer" Sekvoja (Sequoia) koji se nalazi u Nacionalnoj laboratoriji "Lorens Livermor" u Kaliforniji, Titan se već smatra još moćnijim. Ali, kako je tek pušten u rad, treba pričekati da se vidi koliko su efikasne Titanove performanse, koje, prema najavama izgleada da zaslužuju prvo mjesto među najvećima.

Titan je superkompjuter od dvadeset petaflopa, što je za četiri petaflopa više od Sequoiae. Sastavljen je od 40.000 procesora, a u sekundi može da obradi dvadeset kvadriliona operacija i kalkulacija. Dvadeset kvadrilijuna jednako je brojci od 20.000 triliona, odnosno: napišite broj jedan i dodajte mu 24 nule.

Mogućnosti Titana mogu se pokušati uporediti s čovječanstvom, iako je nemoguće izvesti takvu operaciju. Svaki od sedam milijardi stanovnika svijeta bi morao da obavi tri miliona operacija u sekundi, što bi bilo ravno onome za što Titanu samom treba jedna sekunda. Titan je koštao preko sto miliona dolara.

411titan2Biće potpuno spreman za rad do kraja godine, a koristiće se za naučne projekte, istraživanja o biogorivima, nuklearnoj fizici, astrofizici, klimatskim promjenama, atomskim naukama i sličnim projektima za koje su obični kompjuteri i njihove mogućnosti nedovoljni. On je ujedno i američki odgovor na kineske i japanske superkompjutere. Naime, Japan i Kina posjeduju superkompjutere koji se nalaze među prvih pet najmoćnijih na svijetu. Amerika je jedina koja im može parirati. Njihovo takmičenje s Kinom i Japanom je važno zbog različitih istraživanja, jer svaka od ovih zemalja ima različite prioritete u korištenju svojih superkompjutera. Amerika svoje superkompjutere uglavnom koristi za nauku, dok su Kina i Japan najviše okrenute prema razvoju visoke tehnologije.

Titan će se, kada postane potpuno operativan, godišnje moći koristiti za četrdeset najzahtjevnijih naučnih projekata. Naučnicima će njegovo korištenje biti omogućeno besplatno, dok će održavanje Titana Ouk Ridžu godišnje stajati deset miliona dolara.

411titan1
Portal Analitika