Gaming

RECENZIJA

Testirali smo Enlisted: Odlično besplatno osvježenje na ''WW2 shooting'' sceni

U ambijentu masovnog kreiranja igara po modelu popularnih žanrova (prim epidemija MOBA, Battle Royale, Društvene igre), ponekad se pojavi igra koja je baš kao Enlisted, nenajavljena, slabo komercijalizovana, ali vrlo ambiciozna i odlično izvedena.

Testirali smo Enlisted: Odlično besplatno osvježenje na ''WW2 shooting'' sceni Foto: Enlisted.net
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Enlisted je novo čedo razvojnog studija Gaijin, najviše poznatog po naslovu War Thunder (ratna simulacije sa vozilima) koja i dan danas bilježi solidne brojke sa dnevnim aktivnim igračima.

Što su uradili u toj igri u Enlistedu su pretočili na pješadiju. Enlisted je naime ratna simulacija smještena u Drugom svjetskom ratu u kojoj možete odabrati istorijski vjerodostojne kampanje a svaka kampanja sadrži po nekoliko misija, koje igrate online sa drugim igračima.

GAMEPLAY

Enlisted koristi vrlo jednostavan ali efektivan koncept. Ulaskom u partiju primjećujete da postoje tri baze koje prisustvom morate zauzeti. Zauzimanjem baza dobijate poene (više baza više poena), a pobjednik je onaj koji prvi dođe do zacrtane brojke.

Uz ovaj koncept se koristi takođe jednostavna shooting mehanika. U Enlisted igri nema mjesta za park core poteze modernih CoD naslova, nema biomehaničkih nadogradnji koje vam daju dupli skok ili duže klizanje, ali ipak uključuje određene novitete koji do sada nisu viđeni. Osim kontrole pojedinca, u boj idete sa čitavom četom. Timovi mogu imati tri, šest ili više boraca u zavisnosti od uloge, a dok vi kontrolišete jednog karaktera ostali vas prate.

Dolaskom na određeno taktičko mjesto možete im dati komandu da zauzmu zaklon i stanu u defanzivu ili da krenu da se probijaju ka nekoj drugoj lokaciji. Takođe, bilo da ste živi ili ne, veoma brzo i u realnom vremenu možete preuzeti kontrolu na bilo kog drugog člana vašeg tima. Ova nova mehanika doprinosi realističnijim borbama jer se stvara privid masovnosti na borilištu a u drugu ruku dodaje taktički doprinosi razvoju bitke jer ste eliminisali protivničkog igrača tek onda kada ubijete sve članove njegovog tima.

Ako je ovo previše za određene igrače ili ako jednostavno ne pronalaze zabavu u ovom konceptu igre, od trećeg nivoa misije otključavate mogućnost klasičnog moda u kojem kontrolišete samo jednog borca.

Takođe, Enlisted je uspio da izmiješa veličinu mape i intezitet borbe koji često gledamo u Call of Duty-u ali su prisutni tenkovi i avioni koji su bliži Battlefieldu po simuliranom načinu funkcionisanja nego što je to slučaj sa više arkadnom izvedbom u CoD-u.

Dodatno igra vam nudi i sistem napretka. Skupljanjem određenih poena i obveznica dolazite do bitnog odabira - da li želite da sve timove koje kontrolišete u igri unaprijedite po malo ili sve uložite u jedan tim koji će vam biti glavni a sa ostalima da se ''snalazite''.

Ipak, čak i da zaostajete za drugim igračima kada je u pitanju unaprjeđenje tima, to u samoj igri vam neće predstavljati velike probleme jer protivnici umiru najčešće iz jednog a u najgorem slučaju iz dva metka.

PROBLEMI

Nažalost, ovo samo osvježenje u gejmpleju u kojem kontrolišete čitav tim donosi prve probleme ovog naslova. AI (Artificial intelligence - vještačka inteligencija) je previše loš za jednu multiplayer igru i karakteri na autopilotu nisu baš pametni, što će rezultirati brojnim lakim killovima. Ipak, moramo imati na umu da je Enlisted još uvijek i fazi razvoja i ako se ovaj dio poboljša u bliskoj budućnosti, pred nama ćemo imati zasigurno jedan od najboljih naslova u ovom žanru.

Drugi problem je naravno cash shop koji je tradicionalan za besplatne naslove. Pobornik sam stare definicije da je ''pay to win'' igra isključivo u slučaju ako u šopu imate iteme koje ne možete zaraditi u igri već samo za prave pare. Tom logikom, igra nije ''pay to win'', ali će zasigurno oni koji ulože novac mnogo, ali baš mnogo brže napredovati od ostalih. To će im donijeti brojne prednosti u vidu oružja i mehanizama da se lakše nose sa tenkovima i avionima. Ako igrate kao besplatan igrač, pripremite se za veoma dug grajnd.

Zbog svjetlosnih rješenja i ograničenja endžina može vam se desiti da vas sunce u igri bukvalno zaslijepi što takođe negativno utiče na čitavo iskustvo ali to je slučaj samo na nekoliko mapa za sada a i čini se kao problem koji u budućnosti može biti sa lakoćom riješen.

OPTIMIZACIJA I TRENUTNO STANJE

Kada smo već kod grafike, jako pozitivna stvar je što Gaijin koristi sopstveni endžin koji su upotrijebili i na War Thunder-u, a u Enlistedu radi savršeno. Testirali smo je na osrednjem računaru (I7 7700, 1050TI, 8GB DDR4) i na visokim podešavanjima nije zabilježen pad frejmova, a serveri su sve vrijeme radili bez greške. Ako je pomenuta konfiguracija previše za vaš računar budite i tu bez brige jer i na najnižim podešavanjima Enlisted ne gubi drastično na kvalitetu. Zvuk je prilično autentičan te uz odabrana vizuelna rješenja, Enlisted kreira prilično realističan ambijent.

Bitno je napomenuti da Enlisted nije u potpunosti izašao već je i dalje u beta fazi tako da sve kampanje još uvijek nisu dostupne. Ako želite da u ovoj fazi razvoja otključate sav sadržaj, potrebno da razvojni tim podržite novčano. Po zvaničnom izlasku sve kampanje će biti u potpunosti besplatne. Baza igrača je za sada na zavidnom nivou, te ćete mečeve naći u manje od jednog minuta.

ZAKLJUČAK

Enlisted nije Battlefield 6 i ne trudi se da bude a ako očekujete da će vas toliko zaokupiti da zaboravite na sve ostale onda preskočite ovaj naslov. Ali, ako vas interesuje da isprobate osvježenje na ''WW2 shooting'' sceni i pri tome da ne platite centa, onda su pred vama potencijalni sat i sati zabave.

Enlisted će izaći za Xbox Series X i S, PS5 i PC, a najavljena je i crossplay podrška.  7.5/10.

Portal Analitika