- Italija je jedna od pokretača velikog evropskog projekta i niko ne može sumnjati u našu evropsku tradiciju i značaj koji dajemo međusobnoj saradnji – kazao je Terci.
Bivši ambasador u Vašingtonu takođe je potvrdio posvećenost Italije bliskoj saradnji sa Sjedinjenim državama, zajednočkom strategijom prema Bliskom Istoku i terorizmu.
Premijer Mario Monti, čija je tehnokratska vlada počela sa radom 16. novembra, bio je evropski komesar od 1995. do 2004. godine. Nedavni potezi njegove vlade uključuju otvorenu podršku ideji o zajedničkom evropskom porezu na finansijske transakcije i uklanjanje restrikcije pristupu tržištu rada za Rumune i Bugare.
Terci je potvrdio i značaj koji Italija ima unutar EU.
- Danas, više nego ikada, ubijeđeni smo da je naša budućnost u Evropi. I, kao što sam već više puta rekao, sigurni smo da Evropa bez Italije ne može postojati – istakao je on.
Upravljanje krizom u eurozoni posljednjih mjeseci bilo je uglavnom u rukama francuskog predsjednika Nikole Sarkozija i njemačke kancelarke Angele Merkel. Italija je treća po veličini ekonomija u euro zoni.
Terci sugeriše da bi ekonomske poteškoće evropskih zemalja ubrzati put reformi.
- Ne može se poreći da je aktuelna kriza, koja je počela van Evrope, izazvala ogroman pritisak na Uniju, izazvala zabrinutost i ubrzala razmišljanja o mogućim reformama sadašnjeg Ugovora.
Detalji novog, takozvanog „fiskalnog kompankton“ ugovora, koji se odnosi na povećanje fiskalne discipline, upravo se usaglašavaju u vladama evropskih zemalja. Formalni sastanak lidera zemalja Evropskog savjeta, koji je najavljen za 30. januar, kako bi se pripremio finalni tekst ugovora koji će biti potpisan na samitu početkom marta.
Italijanski ministar izražava uvjerenje da će biti preuzete neopohodne mjere za pravilno upravljanje euro zonom.
- Uvođenje jedinstvene valute je nepovratan proces i smatram da su u to uvjerene sve zemlje eurozone. Ipak, i pored svih napora, euro se takođe mora braniti korišćenjem brojnih finansijskih instrumenata.
Zvanični Rim nedavno je započeo nove oštre mjere štednje, a Evropska centralna banka prošlog mjeseca je dala skoro 500 milijardi niskokamatnih kredita za banke eurozone, sa nadom da će se smiriti finansijska tržišta. Terci smatra da će upravo ekonomske poteškoše biti dominantne tokom ovogodišnjih predizbornih debata na zapadu.
- U centru političkih debata tokom predizborne kampanje - kako u SAD, tako i u ostalim zemljama koje će birati novo rukovodstvo u 2012. godini – biće ekonomija.
Ekonomisti očekuju recesiju u EU ove godine, a Eurostat izvještava da je nezaposlenost u euro zone u novembru i dalje bila na najvišem nivou, od 10,3 odsto. Osim SAD, izbori će ove godine biti odrćani i u Francuskoj, Grčkoj, Slovačkoj i Rumuniji.
Terci je izrazio solidarnost sa SAD i želju za međunarodnu saradnju na bliskoistočnim pitanjima, uključujući Irak, Iran, Siriju i probleme vezane za terorizam.
- Iran sa nuklearnim naoružanjem može predstavljati veliku prijetnju za cijeli svijet, ne samo SAD. Zato u potpunosti dijelimo zabrinutost SAD i nastavljamo saradnju sa našim drugim partnerima iz međunarodne zajednice kako bi spriječili da Teheran pređe taj prag – zaključio je Terci za EurAktiv.