Dekanka Metalurško-tehnološkog fakulteta prof. dr Mira Vukčević navodi da se procjenjuje da ovog otpadnog materijala ima oko 80 miliona tona u Evropi.
„Namjera je da se ove sekundarne sirovine istražuju kao potencijalno korisne u raznim granama industrije, čime se i bavi ovaj projekat. Osim što je akcenat na analizi i procjeni prisustva potencijalno korisnih rijetkih zemljanih metala, sa partnerima na projektu pokušaćemo primijeniti principe upotrebe ove jalovine u nanotehnologijama“, kazala je dekanka Vukčević.
Škola je dio projekta „Procjena jalovišta crvenog mulja u regionu Istočne i Jugoistočne Evrope“, RIS RESTORE Evropskog instituta za informacije i tehnologije (EIT –RAW MATERIALS), čiji konzorcijum čine kolege iz iz Austrije, Mađarske, Grčke, Hrvatske, Crne Gore, i koordinator Zavod za gradbeništvo Slovenije.
Škola ima za cilj dodatnu specijalizaciju mladih naučnika na nivoima master i doktorskih studija za potrebe indutrije aluminijuma, a koji su dolazili upravo iz zemalja partnera.
U ime Fakulteta projektom i koorganizacijom ljetnje škole, koja je počela 30. avgusta i trajaće do 3. septembra, rukovodi prof. dr Mira Vukčević.
Predstavnici Univerziteta Crne Gore su, na ovom skupu, kao virtuelni domaćini, kroz promotivne filmove, promovisali Univerzitet Crne Gore, Podgoricu i Crnu Goru.
Partneri iz Crne Gore na ovom projektu su, pored Metalurško-tehnološkog fakulteta, i Geološki zavod i kompanija WEG kolektor koja je vlasnik bazena crvenog mulja.