U svim domovima zdravlja se dešava da veliki dio pacijenata treba da dođu lično kako bi zakazali pregled jer se rijetko kada to može učiniti putem telefona. Starija generacija, koja najčešće i ide kod ljekara, još uvijek manje koristi eZdravlje, pa su prinuđeni da dolaze samo kako bi zakazali.
U domu zdravlja telefon non-stop zvoni, a samo je jedna sestra koja se bavi papirologijom, javlja se na telefon, prima pacijente, previja i slično… Pacijenti su strpljivi jer je sestra ljubazna. Ona moli za tišinu jer je gužva, distance nema jer se ne može čekati ispred ustanove zbog velikih vrućina.
“Fali nam osoblja, neki su na bolovanjima, neki na odmorima… veoma je teško ostati skoncentrisan i biti odgovoran za ovoliki broj ljudi”, rekao je Pobjedi doktor.
A u Domu zdravlja u Blok pet juče nije bilo uobičajeno velikih gužvi. Pacijenti koje smo zatekli kažu da nijesu puno čekali ali i dalje se najviše žale na nejavljanje medicinskog osoblja na telefon i nemogućnost da zakažu pregled.
Podgoričanin Žarko Marković juče je na štakama došao kako bi lično zakazao pregled jer to nije uspio telefonom.
“Od sedam ujutru okrećem brojeve - mobilni i fiksni koje su ostavili kao opciju za zakazivanje. Po običaju se niko ne javlja. Došao sam ovdje u pola jedanaest kako bih zakazao za poslijepodne. Čekao sam jedno desetak minuta da bih došao do šaltera da zakažem. Evo opet sam tu. Kad se zakaže ne čeka se puno. Međutim, kako je ljudima koji ne mogu da dođu po ovoj vrućini da zakažu”, kaže Marković.
On je dodao i da bi medicinske sestre trebalo da budu malo ljubaznije.
I njegova sugrađanka Dijana Stjepanović juče je imala sreće. Kaže da nije čekala ni desetak minuta kako bi ušla kod svog izabranog doktora.
Bolje nego ranije
“Mnogo je bolje nego ranije. I sada ima gužvi, ali se posao završava. Prije mjesec nijesmo mogli doći do doktora. Danas čak nijesam zakazala. Imala sam uput od neurologa iz Kliničkog centra i uspjela sam da uzmem uput i neophodnu terapiju”, kazala je Stjepanović.
Uslugom u ovoj zdravstvenoj ustanovi zaovoljan je i Žarko Mrdak. Smatra da i ljekari i medicinske sestre rade profesionalno svoj posao iako su, kako kaže, medicinske sestre nekad nervozne, ali strpljive.
“Nije mi problem da sačekam. Navikao sam i na veće gužve. Danas je bila gužva samo u međusmjeni. Bitno je da se završava posao”, poručuje Mrdak.
Mišo Gluščević je po vrelom danu sa ozbiljnim zdravstvenim problemom došao kako bi lično zakazao pregled.
Na šalteru su mu rekli da doktor za taj dan nema slobodnih termina, ali da dođe ujutru pa će ga ,,ako bude imao međuprostor primiti“. On, kako kaže, ne sumnja da će ga primiti jer ima ozbiljan zdravstveni problem.
Nejavljanje
Sa druge strane stariji gospodin, koji je želio da ostane anoniman, nezadovoljan je kako funkcioniše zdravstveni siistem od epidemije korona virusa. Smatra da se situacija malo popravila u odnosu na prethodne mjesece kada je korona bila u jeku, ali i da sada postoji problem nejavljanja na telefon. Kaže da ni elektronsko zakazivanje koje je ranije odlično funkcionisalo više niko ne poštuje.
Pobjeda je sredinom maja pisala o ogromnim gužvama kada su pacijenti ispred domova zdravlja satima čekali kako bi ušli da zakažu pregled ili ostvare zdravstvenu zaštitu. Tada je iz te zdravstvene ustanove saopšteno da je trećina ljekara na bolovanjima, dok je dio ljekara bio angažovan u kovid centrima, a pojedini domovi zdravlja su zbog toga bili zatvoreni.