Rezolucija nije obavezujućeg karaktera za društvene faktore u Crnoj Gori, ali je značajna politička poruka oficijelnog Brisela, piše Dan.
U predlogu rezolucije Tanok ističe i da treba ostvariti veću nezavisnost nosilaca sudskih i tužilačkih funkcija od političkih elita, ojačati zakonodavnu moć Skupštine, borbu protiv korupcije i potpuno primijeniti praksu Evropskog suda za ljudska prava u vezi presuda protiv medija po tužbama za klevetu.
- EP poziva vlasti da preduzmu korake kako bi povećali kapacitete službi za sprovođenje zakona, posebno proaktivne istraživačke kapacitete i poboljšali koordinaciju među različitim tijelima i agencijama - navodi se u dokumentu koji prenose Vijesti.
Primijećen je dobar napredak u usvajanju značajnih zakona na polju borbe protiv korupcije, ali Tanok navodi da je „još navodno previše rasprostranjena u zemlji“. U dokumentu se navodi da je potrebno uspostaviti tijelo koje će nadgledati i osnaživati obaveze Vladinih tijela i pratiti žalbe javnosti. Tanok pozdravlja saradnju vlasti i nevladinih organizacija, podsebno u borbi protiv korupcije, ali poziva da se više konsultuju u pravljenju politika i zakona.
- EP parlament podvlači da je vladavina prava od najveće važnosti za razvoj zemlje i kredibilitet njenih institucija u očima građana – navodi se u dokumentu.
Tanok očekuje da će pristupni pregovori Crne Gore sa EU početi na jesen naredne godine, nakon što EK objavi izvještaj o napretku, pod uslovom da Crna Gora napravi dobar napredak u ispunjavanju kriterijuma koje je postavila Komisija. O Predlogu Tanoka raspravljaće se 2. decembra na sjedinci Komiteta za spoljnu politiku EP, nakon čega će evropski parlamentarci dati svoje amandmane. Nakon 14. decembra očekuje se da će se EP izjasniti o konačnoj verziji Rezolucije o evrointegracijama Crne Gore.