Fudbal

Pantić o skandiranju "Nož, žica, Podgorica", ali i o dešavanjima na stadionima u bivšoj državi nekad i sad

Tanka je linija od tribina do paravojske

Skandiranje „Nož, žica, Podgorica“, čija je aluzija na Srebrenicu prenerazila javnost i izazvala oštre reakcije, ali i glasno ćutanje dijela crnogorske javnosti, samo je dio šireg miljea u kojem navijačke grupe imaju najmanje veze sa sportom, a mnogo više sa trendovima koji su „najvažniju sporednu stvar na svijetu“ kontaminirali još od devedesetih i raspada bivše Jugoslavije, ocijenio je  proslavljeni srpski sportski novinar i komentator Milojko Pantić.

Tanka je linija od tribina do paravojske Foto: UGC
PobjedaIzvor

"To što se dogodilo u Podgorici samo je refleksija onoga što se događa u srcu tzv. srpskog sveta – Srbiji, koju je nekadašnji neostvareni i zbog toga iskompleksirani, fudbalski huligan sa sjevera Zvezdinog stadiona, na mjestu predsjednika države, pretvorio u „Tamni vilajet“ odnosno zemlju u kojoj vlada medijski mrak, bezakonje, pljačkanje i nasilje svake vrste, do ubistava djece u školama. Oživjele su sile mraka, odnosno kleronacionalističke strukture koje su razbile bivšu veliku državu i nastoje da sačuvaju ničim ograničenu vlast po svaku cijenu. To što ste vi čuli u Podgorici, to mi u Beogradu slušamo na svakoj utakmici Crvene zvezde i Partizana u izvođenju tzv. delija i grobara koji nijesu ništa drugo nego produžena ruka „Službe“, kako kolokvijalnim jezikom zovemo nereformisanu Udbu, odnosno tajnu policiju iz komunističkih vremena", ističe Pantić.

Prema njegovim riječima, kriminogena srpska vlast – to je u prevodu taj ,,srpski svet“. Takva vlast je, kaže, dovele do nezamislive tragedije, „Krvave bajke“ u 21. vijeku, samo što ovoga puta djecu nijesu strijeljali Njemci kao u Kragujevcu 1941, već unutrašnji neprijatelji Srbije.

"Uplašen od stotine hiljada građana Beograda koji su iz tuge i očaja krenuli u proteste protiv nasilja, uzurpator kompletne vlasti u Srbiji, bivši vojnik navijačke paravojske kriminalca Arkana, sada mobiliše tu svoju pretorijansku gardu svuda gdje se prostire taj njegov „srpski svet“ od Bosne i Crne Gore do Kosova. Cilj mu je da ponovo izazove sukobe u regionu da bi branio navodno ugroženo srpstvo i tako skrenuo pažnju od zahtjeva građana da podnese ostavku i da se u Srbiji formira prelazna ili vlada nacionalnog spasa. To je već viđena tragična škola vladanja koju je „osnovao“ Slobodan Milošević", smatra sagovornik.

Podsjeća i na ulogu službi u prvim velikim incidentima na području bivše Jugoslavije.

"Sve je počelo maja 1990. godine kada je Miloševićeva „Služba“ (SDB) poslala Arkana, najvećeg kriminalca Evrope toga doba, da sa tek formiranom navijačkom paravojskom zvanom Delije, izazove međunacionalnu mržnju, tučom na Maksimirskom stadionu u Zagrebu sa navijačima Dinama. Takozvani predsjednik Srbije se i danas hvali da je bio Arkanov vojnik, doduše uz lažno opravdanje da su to bili grijesi njegove mladosti. Ustvari, tih godina je on dobio kompleks inferiornosti u odnosu na Arkanove oficire, vođe „Delija“. Nijesu mu dali ni da vodi navijače Zvezde na Novom Beogradu. Na pitanje zašto, jedan od tih vođa je rekao, zato što nije dostojan da bude vođa. Da su oni danas jači od njega i da se samo njih plaši, priznao je javno više puta. Jednom je u parlamentu rekao da je mali i slab i da nema podršku da privatizuje Zvezdu i Partizan. Njegov svijet je i Velja Nevolja koji je bio šef njegovog privatnog obezbjeđenja. Kada je htio da ga likvidira kao nezgodnog svjedoka, Belivuka su spasili hapšenjem pripadnici tajne policije u Crnoj Gori i agenture američke službe u Srbiji. Velja Nevolja je snimke likvidacije VladimiraCvijana predao Amerikancima i to je uz mirne proteste protiv nasilja širom Srbije znak da će se vrlo brzo „nebo otvoriti“ i na ovoj „tamnoj strani“ Balkana", dodaje on.

Portal Analitika