Politika

Taner: Crna Gora temelj stabilnosti u regionu

Izvor

Predsjednik Vujanović se i ovom prilikom zahvalio Sjedinjenim Američkim Državama i njenim građanima za kontinuiranu podršku i pomoć reformama u Crnoj Gori i njenim evropskim i evroatlanskim ciljevima.

Takođe je iskazao uvjerenje da će se takav odnos SAD-a nastaviti i da će olakšati Crnoj Gori da ubrza svoje integracije, obezbijedi kvalitetni investicioni ambijent da bi se stvorili uslovi za bolji životni standard građana.

Odluka Crne Gore o slanju vojnog kontigenta u ISAF misiju dokaz je istinske privrženosti vrijednostima koje promoviše NATO ali i pokazatelj da Crna Gora želi, ne samo da dijeli benefite, već i da preuzima konkretnu odgovornost, kazao je u razgovoru sa američkim kongresmenima predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić.

Tokom susreta razgovarano je o političkoj i ekonomskoj situaciji, parlamentarnoj i regionalnoj saradnji, kao i ključnim projektima u raznim oblastima. Delegacija se posebno interesovala za proces pristupanja Crne Gore NATO-u i EU, fokusirajući naredne faze i izazove, a teme su bile i vladavina prava i modernizacija državnih institucija.

Predsjednik Skupštine je izrazio zadovoljstvo pośetom članova Kongresa, Džona Tenera, Dejvida Skota i Denisa Mura, i naglasio da će ona doprinijeti daljem razvoju parlamentarnih odnosa između dvije države. On je kazao da se Crna Gora najbrže u regionu kreće ka EU, informisao o dinamici i aktivnostima i podsjetio na uspjehe koje je država postigla nakon obnove nezavisnosti. Građane je posebno ohrabrilo ukidanje viza za posjete državama Šengena i stupanje u predvorje NATO-a – MAP, što će podsticajno djelovati na intenziviranje daljih aktivnosti - do postizanja statusa punopravnog člana Alijanse.

"Za Crnu Goru je državni prioritet a za NATO takođe strateški važno da i ovaj dio jadranske obale bude integrisan u NATO strukture", kazao je Krivokapić.

Delegacija je istakla da se Crna Gora legitimisala kao odgovoran i pouzdan partner NATO–u u svim dosadašnjim fazama pristupnog procesa.

Kongres Sjedinjenih Američkih Država veoma je zainteresovan za Crnu Goru i cijeni njene napore u cilju pristupanja NATO-u i Evropskoj uniji, posebno i zbog angažovanja u Avganistanu, rekao je američki kongresmen Džon Taner, nakon razgovora sa premijerom Milom Đukanovićem.

Đukanović je istakao da će Crna Gora nastaviti sa intenzivnim reformama, ocjenjujući da je sada ključni reformski izazov, ne samo te države nego regiona, vladavina prava.

Taner, koji je i predsjedavajući Parlamentarne Skupštine NATO-a, rekao je da se riješenost i opredijeljenost Crne Gore i napori koje čini u cilju pristupanja NATO-u i EU cijenjeni i vrednovani u SAD.

On je rekao da je i sastav delegacije američkih kongresmena, koja boravi u Crnoj Gori, potvrda ozbiljnosti kako oni vide napore koje ta država čini na ostvarivanju zahtjeva koje je propisala PS NATO-a, odnosno onoga što se nameće u planovima za pridruživanje Alijansi.

Prema njegovim riječima, riješenost i opredijeljenost Crne Gore, odnosno njeni napori u cilju pristupanja NATO i EU su cijenjeni i vrjednovani u SAD. "Struktura zemlje (Crne Gore), kada je riječ o njenim zvaničnicima, narodu, predstavlja stožer i kamen temeljac stabilnosti u regionu, i ima stremljenja ka NATO i EU", rekao je Taner.

Đukanović je kazao da će Crna Gora nastaviti sa intenzivnim reformama. "Uvjereni da je sada ključni reformski izazov ne samo naše države nego regiona, vladavina prava. To je ključno pitanje regiona imajući u vidu da živimo postkonfliktnu fazu na Zapadnom Balkanu", kazao je premijer.

On je rekao da je od američkih kongresmena još jednom čuo komplimente na račun Crne Gore zbog odluke da bude dio napora međunarodne zajednice u Avganistanu.

Susret sa američkim kongresmenima, rekao je Đukanović, bili su prilika da se razgovara o dometima bilateralne saradnje, i da se ukaže zahvalnost SAD Crnoj Gori. "Prije svega na planu učvršćivanja stabilnosti države i dostizanju evropskih i evroatlantskih ciljeva. Važan dio je i finansijska podrška, jer je Crna Gora jedan od najznačajnijih korisnika te podrške posljednjih deset godina, mjerene u odnosu na broj stanovnika", kazao je Đukanović.

On je navao da je razgovarano i o ostvarivanju evropske i evroatlantske perspektive Crne Gore i Zapadnog Balkana. "Ponovio sam konstantu crnogorske državne politike – da je naše odredište, ne samo u okviru EU i NATO, nego je i uvjerenje da je uslov regionalne stabilnosti puna evropska i evroatlantska integracija svih država Zapadnog Balkana", rekao je Đukanović.

U tom kontekstu premijer je, kako je rekao, potencirao značaj zadržavanja otvorenih vrata NATO i EU za sve države regiona.

Portal Analitika