Društvo

Zašto je Uprava prihoda i carina bila prinuđena da se za pomoć u sprečavanju šverca prerađene konoplje obrati hrvatskim kolegama

Taji li Milanović istinu?

Iako ni Uprava prihoda i carina, niti Uprava policije nijesu odgovorili na naše pitanje kada je zatražena provjera kontingenta industrijske konoplje, nezvanični izvori Pobjede tvrde da je policija obaviještena još 5. decembra, te da je odmah potom tražila stav osnovnog tužioca koji se izjasnio da nema elemenata za postupanje?! Zašto Milanović tvrdi da su obaviješteni tek 16. decembra vjerovatno će biti utvrđeno u istražnom postupku koji je povodom pošiljke industrijske konoplje pokrenut pred Višim tužilaštvom u Podgorici

Taji li Milanović istinu? Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Umjesto najavljenih odgovora na pitanja koja smo im uputili povodom nezabilježenog skandala međunarodnih razmjera, odnosno nemoći Uprave prihoda i carina da privoli crnogorske institucije da provjeri njihove sumnje da kontingent industrijske konoplje namijenjene izvozu sadrži nivo THC-a veći od dozvoljenog, što su na kraju utvrdili hrvatski istražitelji, iz Uprave policije juče je Pobjedi stigao dopis naslovljen kao reagovanje, ali kojim je samo potvrđeno da je neko u sistemu štitio kompaniju koja je stajala iza izvoza ove konoplje. 

Ko je u Upravi policije štitio krijumčarenje tovara droge?!
7
Ko je u Upravi policije štitio krijumčarenje tovara droge?!
21.12.2023 07:03


„Uprava policije je u odnosu na pomenuti zahtjev Uprave prihoda i carina postupala blagovremeno i u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, a sve mjere i radnje su preduzete isključivo po nalogu nadležnog državnog tužioca“, saopštili su iz ove institucije.

Policijska verzija

Nijesu, međutim, pojasnili ko je nadležni državni tužilac koji je opstruirao istragu, a nakon što je Uprava prihoda i carina dopisom obavijestila policiju o svojim sumnjama.

„O sadržaju dopisa, koji je dostavljen Upravi policije, upoznat je postupajući tužilac koji se izjasnio da u konkretnom slučaju nema osnova za postupanje u pravcu krivičnog djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, navodeći kao razlog da se radi o pravnom licu koje ima svu odgovarajuću dokumentaciju – dozvole i rješenja za uvoz, gajenje, sušenje i skladištenje do predaje cjelokupnog roda industrijske biljke konoplje u roku od četiri mjeseca nakon berbe pravnom licu u Republici Hrvatskoj“, naveli su u oni u reagovanju.

Nijesu rekli ni o kojoj je kompaniji riječ, ali ni kada je stiglo upozorenje Uprave prihoda i carina, već su u nastavku istakli kako je „u odnosu na ove činjenice održan sastanak predstavnika Uprave policije i Uprave prihoda i carina na kojem je konstatovano da Crna Gora nema akreditovanu ustanovu za analizu uzoraka u ove svrhe, kada se radi o poslovanju privrednih subjekata koji se bave ovom djelatnošću, izuzev Forenzičkog centra u Danilovgradu koji isključivo postupa po naredbama državnog tužilaštva i sudova u sprovođenju vještačenja kada postoji sumnja da je izvršeno krivično djelo“.

Forenzički centar, kako proizilazi, jeste akreditovan i ovlašćen, ali neko u nekom tužilaštvu, jednostavno nije želio da se ova pošiljka konoplje provjeri?!

„Na sastanku je dogovoreno da će carinski službenici – Sektor za carinsku bezbjednost i kontrolu izvršiti praćenje robe i predaju navedenog tovara do granice sa Republikom Hrvatskom gdje će tamošnji organi izvršiti uzorkovanje i analizu tovara i o čemu će obavijestiti nadležne organe za sprovođenje zakona u Crnoj Gori“, napisali su iz Uprave policije.

Istakli su i kako su UP i UPC „u više navrata pokušali da uspostave komunikaciju sa službenicima Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove kako bi iz svoje nadležnosti njihova služba izvršila uzorkovanje i testiranje robe i slanje uzoraka u inostranstvo“, zato što, kako dalje pojašnjavaju, u Crnoj Gori „ne postoji akreditovana ustanova za sprovođenje ovih analiza“.

„U dopisu dostavljenom Upravi policije od strane Uprave prihoda i carina navodi se da je zastupnik privrednog društva izvoznika urgirao u više navrata da, zbog protoka vremena i zadržavanja kamiona sa robom u lošim vremenskim uslovima, može doći do promjene kvaliteta robe. Takođe, javnost obavještavamo da, kako je saopšteno predstavniku Uprave policije od strane predstavnika Uprave prihoda i carina, zbog ovih razloga nijesu mogli da čekaju i odlučili su da sa kolegama iz Republike Hrvatske zajedno sprovedu koordinirane aktivnosti u cilju kontrole, uzorkovanja i analize navedene robe“,m objasnili su iz Uprave policije.

Navode i kako su uspostavili komunikaciju sa službenicima MUP-a Republike Hrvatske „zvaničnim kanalima o razmjeni informacija u konkretnom slučaju, o čemu je pred Višim državnim tužilaštvom u Podgorici formiran predmet i preduzimaju se izviđajne mjere i radnje na utvrđivanju i postojanju krivičnog djela iz nadležnosti ovog tužilštva, kao i druge mjere i radnje u odnosu na druge navode iz sadržaja teksta“.

Iz Uprave policije nijesu odgovorili na pitanje Pobjede da li se neki službenik ove institucije na bilo koji način dovodi u vezu sa izvozom sporne konoplje i ako se dovodi - da li je protiv njega pokrenuta istraga.

Bez odgovora su nas ostavili i na pitanje da li je ovakvim postupanjem Uprave policije, odnosno nepostupanjem, nanešena šteta ugledu institucije pred međunarodnim partnerima.

Ko je tužilac

Pobjeda se povodom slučaja izvoza sporne industrijske konoplje juče obratila i Višem državnom tužilaštvu koje je policija u svom reagovanju jedino i imenovala, navodeći da je ova institucija formirala predmet. Odgovore, do zaključenja ovog broja Pobjede, nijesmo dobili, a najavljeni su za danas.

Obratili smo se i rukovodiocu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici Dušku Milanoviću, s obzirom na to da je policija pomenula kako se „postupajući tužilac izjasnio da u konkretnom slučaju nema osnova za postupanje u pravcu krivičnog djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, navodeći kao razlog da se radi o pravnom licu koje ima svu odgovarajuću dokumentaciju – dozvole i rješenja za uvoz, gajenje, sušenje i skladištenje do predaje cjelokupnog roda industrijske biljke konoplje u roku od četiri mjeseca nakon berbe pravnom licu u Republici Hrvatskoj“.

Policija nije saopštila kada su dobili ovo izjašnjenje tužioca.

„U vezi s Vašim pitanjem, obavještavam Vas da je dežurna državna tužiteljka u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici od strane ovlašćenog policijskog službenika Uprave policije, informisana o događaju koji je predmet Vašeg interesovanja i da je 16. decembra 2023. godine, naložila da policijski službenici o ovom događaju obavijeste Više državno tužilaštvo u Podgorici, radi ocjene da li je eventualno izvršeno krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, koje djelo je u nadležnosti Višeg državnog tužilaštva u Podgorici“, sve je što je na pitanja Pobjede odgovorio Milanović.

On nije odgovorio na naša pitanja zašto je tužilac odlučio da ne provjeri sumnje Uprave prihoda i carina i tako onemogućio državne organe Crne Gore da pokrenu istragu u ovom slučaju. Nije poznato i da li smatra da je postupajući tužilac ovakvim postupanjem nanio štetu ugledu države Crne Gore i njenim institucijama, a u svjetlu činjenice da je zbog njegove odluka Uprava prihoda i carina bila prisiljena da zatraži pomoć hrvatskih institucija koje su utvrdile da su sumnje bile opravdane.

Ostavio nas je bez odgovora i da li će ovaj tužilac/teljka biti pozvan/a na odgovornost, te koja kompanija u Crnoj Gori je proizvođač i izvoznik ove konoplje i da li raspolažu podatkom da je vlasnik te kompanije blizak srodnik visokog službenika Uprave policije zapošljenog upravo u sektoru u čijoj nadležnosti je međunarodni šverc droge.

Milanović je u odgovoru naveo i kako je dežurna državna tužiteljka u ovom tužilaštvu o događaju obaviještena 16. decembra i slučaj procesuirala višoj instanci – Višem državnom tužilaštvu u Podgorici.

Iako ni Uprava prihoda i carina, niti Uprava policije nijesu odgovorili na naše pitanje kada je zatražena provjera kontingenta industrijske konoplje, nezvanični izvori Pobjede tvrde da je policija obaviještena još 5. decembra, te da je odmah potom tražila stav osnovnog tužioca koji se izjasnio da nema elemenata za postupanje?!

Zašto Milanović tvrdi da su obaviješteni tek 16. decembra vjerovatno će biti utvrđeno u istražnom postupku koji je povodom pošiljke industrijske konoplje pokrenut pred Višim tužilaštvom u Podgorici.

Pogotovo u svjetlu činjenice da je Uprava prihoda i carina koja se oglasila 19. decembra saopštila da su bili prinuđeni da kontingent upute u Hrvatsku i od njih zatraže pomoć zbog odbijanja ovdašnjih nadležnih institucija da reaguju.

Hrvatska policija saopštila je 16. decembra da su zaplijenili više od 700 kilograma industrijske konoplje u Osijeku, te da je akcija sprovedena dva dana ranije - 14. decembra.

Ili Milanović ne govori istinu ili je ovdašnja policija od nekog drugog tužilaštva tražila dozvolu da pokrene istragu u slučaju spornog kontingenta industrijske konoplje. 

Slovo zakona

S obzirom na to da je Uprava policije u reagovanju pomenula i Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i njima smo se obratili, a pored ostalog smo ih pitali zašto su odbili da, kako to tvrdi policija, iz svoje nadležnosti „izvrše uzorkovanje i testiranje robe i slanje uzoraka u inostranstvo“.

U opširnim odgovorima, u kojima citiraju i članove Zakona o sprečavanju zloupotrebe droga, kategorični su da - „niti jedan državni organ Crne Gore ne može postupati van propisanih nadležnosti, pa tako ni Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove“.

Objasnili su da se nijedna odredba zakona koja se odnosi na nadležnosti ove uprave „ne odnosi na postupak uvoza i izvoza“.

- Shodno tome nijesmo mogli na osnovu nadležnosti po ovom zakonu da učestvujemo u uzorkovanju – objasnili su oni, uz konstataciju da su „u posjedu dokaza u vidu poslatih mejlova i dopisa putem pošte o ostvarenoj komunikaciji i odgovorima na postavljene upite“.

Decidirani su: ,,Jedini razlog zašto Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove nije izvršila uzorkovanje je nepostojanje zakonske osnove za takvo postupanje“.

Na naše pitanje – raspolažu li podacima koliko je u Crnoj Gori registrovano kompanija za uzgoj konoplje i proizvodnju sadržaja iz ove biljke, npr. ulja konoplje i koje su to firme, odgovorili su da raspolažu podacima „u skladu sa nadležnostima iz člana 18 stav 1 odnosno za gajenje maka i konoplje za prehrambene i industrijske svrhe o čemu se vodi evidencija i koja se u skladu sa članom 18 stav 4 dostavlja organu uprave nadležnom za poslove policije, u roku od sedam dana na dalje postupanje o čemu posjedujemo dokaze u vidu poslate pošte i dodatno poslate dokumentacije na više mejlova u Upravu policije“.

Precizirali su da ova uprava ima nadležnosti koje se odnose na „uzgoj maka i konoplje za prehrambene i industrijske svrhe do 0,2 odsto THC što se ne smatra drogom već poljoprivrednom kulturom, kao i sve ostale biljke“.

Akcija u Hrvatskoj

Pobjeda je u srijedu objavila da je više od 700 kilograma prerađene konoplje izvezene iz Crne Gore zaplijenjeno u Hrvatskoj, a nakon što se Uprava prihoda i carina obratila za pomoć kolegama u ovoj zemlji, zbog sumnje da su izvozni papiri za taj tovar falsifikovani, što se pokazalo tačnim, jer su hrvatske vlasti utvrdile da je nivo tetrahidrokanabinola (THC) znatno veći od dozvoljenog - umjesto 0,2 procenata koliko je propisano, nivo THC, prema saznanjima Pobjede, iznosio je 0,57, što se tretira kao droga.

„Uprava prihoda i carina je preduzela sve mjere iz svoje nadležnosti i iscrpila sve nivoe saradnje sa institucijama u Crnoj Gori, te je na kraju iskoristila odličnu međunarodnu saradnju koju ostvaruje sa Carinskom upravom Hrvatske, kako bi se utvrdilo da li je u konkretnom slučaju bila riječ o nelegalnom prometu ove robe“, saopštili su Pobjedi iz ove uprave.

Pojasnili su i da je pošiljka u Hrvatsku trebalo da bude transportovana preko Graničnog prijelaza Vraćenovići, preko teritorije Bosne i Hercegovine, ali su upravo oni, nakon sumnje u validnost dokumentacije koja je pratila, izdali obavezujuću rutu kretanja za istup robe preko GP Debeli Brijeg kako bi roba i vozilo bili direktno predati službenicima hrvatske carine.

„Ova uprava je o cijelom toku postupka blagovremeno obavještavala nadležne institucije u Crnoj Gori, i to od momenta najave izvoza do momenta istupa robe sa carinskog područja Crne Gore. Sva dokumentacija i radnje koje smo preduzimali službenim putem su dostavljeni nadležnim institucijama radi njihovog daljeg postupanja“. decidirani su iz Uprave prihoda i carina.

Njihovi dopisi, kako se ispostavilo, ostali su uzaludni, jer je neko u sistemu odlučio da ova pošiljka ne smije biti provjeravana i da mora stići do odredišta u Hrvatskoj.

Iz hrvatskog MUP-a su nam samo potvrdili da su o zapljeni droge u Osijeku obavijestili Upravu policije Crne Gore.

Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, u akciji hrvatske policije uhapšen je crnogorski državljanin koji je prevozio kontingent industrijske konoplje.

Hrvatska policija saopštila je 16. decembra da je u Osijeku pretresen stan i druge prostorije u okolini Valpova, koje koristi 40-godišnjak i da su akciji zaplijenjene 232 papirnate vreće s konopljom, težine više od 745 kilograma, te da je sadržaj THC-a bio veći od zakonom propisanog.

Kako smo pisali, prema nezvaničnim saznanjima, hrvatska policija odlučila je da tovar droge ne zaplijeni odmah na GP Debeli Brijeg, već da prati tovar.

Prema našim informacijama, vlasnik crnogorske kompanije koja izvozi prerađenu konoplju u bliskim je rodbinskim vezama sa jednim od čelnika Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga na međunarodnom nivou.

Taj službenik dovodi se u vezu i sa Specijalnim policijskim odjeljenjem koje radi pod okriljem Specijalnog državnog tužilaštva.

Izvori Pobjede tvrde da su istražitelji u srijedu počeli da istražuju rad kompanije koja je izvozila konoplju. Kompanija je registrovana u Podgorici.

Interesantno je da nijedna institucija kojoj smo se obratili – Uprava prihoda i carina, Uprava policije, Osnovno državno tužilaštvo, kao ni Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove nijesu odgovorili koja firma stoji iza izvoza kontingenta sporne konoplje.

Portal Analitika