Politika

Šta Beograd predlaže Podgorici u nacrtu ugovora o ekstradiciji

Izvor

Takođe, ekstradicija se može odbiti ako bi ona "očigledno izuzetno teško po­godila osobu čije se izručenje traži zbog njegovih godina, dugog boravka u zamoljenoj državi i drugih ozbiljnih ra­zloga lične prirode".

Prema informacijama "Vi­jesti", ta zabrana odnosila bi se na sva krivična djela obuh­vaćena predloženim ugovo­rom pa i za djela organi-zovanog kriminala, korupcije i terorizma.

Ista odredba uređuje da ako se izručenje zbog tih razloga ne dozvoli, zamoljena država će ispitati može li se protiv osobe čije se izručenje traži pokrenuti krivični postupak zbog djela na kojem se zas­niva molba za izručenje.

0 rezultatima ispitivanja i krivičnog postupka, zamolje­na država će obavijestiti državu molilju.

Prema ponuđenom tekstu ostale bi da važe odredbe prema kojima se izručenje ra­di krivičnog gonjenja dozvo­ljava samo za krivična djela za koja je, kako prema pravu

države molilje, tako i prema pravu zamoljene države, pro­pisana kazna zatvora u tra­janju od najmanje jedne go­dine ili se može izreći mjera bezbjednosti, odnosno vas-pitna mera u trajanju dužem od jedne godine...

Ako Crna Gora prihvati pre­dloženi tekst u važećem ugo­voru bi se dodala odredba koja predviđa da će se izručenje             sopstvenih

državljana, radi krivičnog go­njenja, dozvoliti samo zbog krivičnih djela organizova-nog kriminala, korupcije i te- rorizma, a za druga krivična djela kada je za ta djela pro­pisana kazna zatvora u tra­janju dužem od tri godine ili se za ista može izreći mjera bezbjednosti, odnosno vas-pitana mjera u trajanju dužem od tri godine. A izručenje radi izvršenja prav­nosnažno izrečene kazne zat­vora ili mjere bezbjednosti, odnosno vaspitne mere zbog tih krivičnih djela dozvoliće se ako trajanje kazne zatvora ili mjere bezbjednosti, odno­sno vaspitne mjere ili njihov ostatak koji treba da se izvrši, iznosi najmanje šest meseci.

Beograd nudi i rješenje ko­je predviđa, da ako zamoljena država odbije da izruči svog državljanina, ona će, na zah­tjev države molilje, sa do-nijetom odlukom da upozna svoje nadležne organe kako bi oni protiv njega pokrenuli krivični postupak. U tom cilju, kaže se u istom članu, za­moljena država će od države molilje zatražiti dostavljanje odgovarajućih informacija, dokumentacije i predmeta i o svojoj odluci obavijestiti državu molilju.

Ministar pravde Miraš Ra­dović najavio je ranije da će se Vlada o predlogu iz Be­ograda izjasniti na prvoj sje­dnici, koja je bila planirana za ovu sedmicu.

 

Prema predlogu Beograda iz postojećeg ugovora trebalo bi da se briše odredba koja je štitila građane od izručenja ako je na dan odlučivanja o molbi imao status državljanina zemlje kojoj se podnosi molba za njegovo izručenje.

Predloženo je da ostanu odredbe po kojima se neće dozvoliti izručenje osobe koja uživa pravo azila na teritoriji zamoljene države, ako je djelo zbog kojeg se traži izručenje izvršeno na teritoriji zamoljene države, ako se izručenje traži zbog djela koje je po mišljenju zamoljene države, političko krivično djelo ili djelo povezano sa takvim krivičnim djelom, ako se izručenje traži zbog krivičnog djela koje se sastoji isključivo u povredi vojnih dužnosti. Ako djelo zbog kojeg se traži izručenje, nije krivično djelo prema zakonu

zamoljene države i prema zakonu države u kojoj je učinjeno, ako je krivično gonjenje ili izvršenje krivične sankcije zastarjelo prema pravu jedne od država ugovornica. Ako je osoba, čije se izručenje traži zbog istog djela već bila pravnosnažno osuđena ili je protiv njega krivični postupak pravnosnažno obus­tavljen ili je optužba protiv nje pravnosnažno odbijena, ako je protiv osobe, čije se izručenje traži, zbog istog krivičnog djela pokrenut krivični postupak u zamoljenoj državi.

Prema predloženoj verziji ostala bi i odred­ba o zabrani izručenje za krivično djelo koje je obuhvaćeno amnestijom u zamoljenoj državi, ako je ta država nadležna da goni za to krivično djelo prema sopstvenom kri­vičnom zakonodavstvu.

Portal Analitika