Svijet

Svjetski zvaničnici osudili upad u američki Kongres

Zvaničnici širom svijeta osudili su danas smrtonosni upad pristalica odlazećeg američkog predsjednika Donalda Trampa u Kongres SAD u Vašingtonu i naveli da mora da bude poštovana volja građana iskazana na predsjedničkim izborima 3. novembra.

Detalj iz Njemačke Foto: AP
Detalj iz Njemačke
BetaIzvor

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je da rezultati izbora moraju da budu poštovani dok je za nemire u Kongresu naveo da su to bile "šokantne scene u Vašingtonu".

"Scene koje smo videli rezultat su laži, podjele i prezira prema demokratiji, rezultat mržnje i razuzdanosti, uključujući i sa najvišeg nivoa. Ovo je istorijska prekretnica za SAD... Siguran sam da je američka demokratija jača od te mržnje", ocijenio je nemački predsjednik Frank Valter Štajnmajer (Frank-Walter Steinmeier).

Norveška premijerka Erna Solberg rekla je da u "demokratiji, stranka koja gubi mora da prizna svoj izborni poraz i doprinese mirnom prenosu vlasti".

Francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) ocijenio je da "ono što se dogodilo u Vašingtonu, definitivno nije Amerika". "Vjerujemo u snagu naših demokratija, vjerujemo u snagu američke demokratije", naveo je Makron.

Šef Odbora za spoljne poslove u gornjem domu ruskog parlamenta Konstantin Kosačov ocijenio je da su događaji u Vašingtonu pokazali da je američka demokratija počela da "šepa na obje noge"

"Ovo je nažalost, zapravo dno. To kažem bez sijenke zluradosti. Amerika se više ne drži zacrtanog kursa i zato je izgubila svako pravo da ga postavlja, a još više da ga nameće drugima", rekao je ruski zvaničnik.

Ministar spoljnih poslova Irske Sajmon Koveni (Simon Coveney) ocijenio je da je upad u Kongres namjerni napad na demokratiju Trampovih pristalica "u pokušaju da ponište slobodne i poštene izbore".

Predsjednica Slovačke Zuzana Čaputova rekla je da scene sa američkog Kapitola pokazuju koliko je govor mržnje opasan. "Prezir prema demokratskim institucijama nagriza prava građana i može da potkopa politički poredak".

Premijerka Novog Zelanda Džasinda Ardern (Jacinda) je rekla da je pogrešno ono što se desilo u Vašingtonu. "Demokratija znači pravo građana da glasaju, da se njihov glas čuje i zatim mirno potvrdi ta odluka, koju nikada ne bi trebalo da poništi rulja".

Indijski premijer Narendra Modi rekao je da je uznemiren vijestima o neredima i nasilju u Vašingtonu. "Mora da se nastavi miran prenos vlasti. Ne smije se dozvoliti da se demokratski proces uništi nezakonitim protestima", naveo je on.

"Ovo je lekcija koju treba naučiti - da su jake institucije, a ne jake ličnosti bedem bogate demokratske kulture", ocijenio je bivši potpredsjednik Nigerije Atiku Abubakar.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je istovremeno "tužna i gnjevna" poslije upada pristalica odlazećeg američkog predsjednika u Kongres i dodala da Donald Tramp snosi dio odgovornosti za to.

"Duboko žalim što Tramp novembarski izborni poraz nije priznao ni u srijedu", rekla je njemačka kancelarka novinarima i dodala da su sumnje u ishod izbora stvorile atmosferu koja je dovela do incidenata u Vašingtonu.

Zapadna demokratija je "krhka i ranjiva", ocijenio je iranski predsjednik Hasan Rohani poslije upada mase pristalica predsjednika Donalda Trampa u Kongres SAD i upozorio svijet na porast populizma.

"Ono što smo sinoć i danas vidjeli u SAD prije svega pokazuje koliko je zapadna demokratija ranjiva i krhka", rekao je Rohani u govoru koji je prenijela državna televizija. On je rekao da su nažalost zapadne zemlje tlo za populizam uprkos napretku u industriji i nauci.

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu osudio je, kako je rekao "sramotan" nasilan upad u Kongres SAD, pošto su američki poslanici potvrdili pobjedu kandidata demokrata Džozefa Bajdena na predsjedničkim izborima.

Portal Analitika