Društvo

Svjetski dan internet bezbjednosti: U Crnoj Gori uskoro bolja zaštita

Izvor



Nacionalni tim za hitne reakcije u slučajevima sajbernapada, ili kvarova na glavnim informatičkim sistemima u državi, zvanično će početi da djeluje 20. februara, rekao je za Pobjedu pomoćnik ministra za informaciono društvo i telekomunikacije Adis Balota.

Pobjeda donosi najzanimljivije detalje o ciljevima, svrsi, misiji i nadležnostima crnogorskog CERT (Community Emergency Response Team) projekta.

Ministarstvo je formiranje CERT-a započelo u februaru 2011. Sporazum o njegovoj realizaciji sa Svjetskom telokomunikacionom unijom (ITU) potpisan je u septembru 2011. godine. Kao partner na projektu izabrana je IMPACT organizacija, koja je zadužena za njegovu tehničku realizaciju. Posjeta eksperata iz IMPACT organizacije Ministarstvu, tačnije prostorijama u kojima se nalazi crnogorski CERT, zakazana je za 20. februar, što će značiti zvanični početak djelovanja nacionalnog informatičkog tima za hitne reakcije.

Uspostavljanje CERT sistema predviđeno je da traje 24 mjeseca. Prva faza projekta traje šest mjeseci, nakon čega će tim početi da pruža operativne usluge.

- U prvoj fazi, CERT će pružati usluge samo državnim organima, ministarstvima, regulatornim agencijama i policiji. Crnogorski tim (MeCIRT) će se fokusirati na pružanje reaktivnih i jednog dijela najosnovnijih proaktivnih usluga u prvoj fazi implementacije – kaže Balota.

CERT će imati znatan broj zadataka za čije ispunjavanje će biti potrebna visokoprofesionalna obučenost i sprovođenje više različitih aktivnosti, a glavni je da obučava službenike da prepoznaju i reaguju na napade.

Prilikom reakcija, tim će biti u obavezi da osigura kontinuitet funkcionisanja društva u kriznim situacijama, tako što će zaštititi ključne servise i kritičnu nacionalnu infrastrukturu.

Imaće zadatak da poboljša otpornost najvažnijih informatičkih sistema na prekide i poremećaje u funkcionisanju.

Nakon reakcije u slučaju incidentne situacije, tim će biti zadužen da spriječi širenje mogućih posljedica, kao i da vrati kontrolu nad objavljivanjem i dostavom informacija.

Takođe, trebalo bi da što prije oporavi sistem, a podatke i podešavanja vrati u redovno stanje. Tada bi trebalo da prepozna načine i pravce prema kojima djeluju sajber napadi.

Foto:pobjeda.me

Portal Analitika