U okviru istog projekta, istoričarka umjetnosti, likovna kritičarka i nezavisna kustoskinja, Svetlana Racanović, održaće radionicu 28. aprila na temu umjetničkog dijaloga sa Crnom Gorom.
Izložba „La Terra vista dal Mare - The Land Seen from the Sea“ predstavlja presjek savremene umjetničke prakse, kroz radove, performanse i instalacije umjetika iz 13 zemalja. Izložba analizira fenomen izolacije proučavajući raznolike socijalne i kulturne aspekte sagledane u okviru senzitivne geografske dimenzije konteksta „ostrva“ i percepcije delikatnog dijaloga koji se odvija na relaciji između udaljenosti i bliskosti, separacije i interakcije, karakteristične za geokulturne mikrooblasti i male države mediteranskog prostora.
Irena Lagator - Pejović izlaže fotografsku instalaciju „Experience Economy History“ (Istorija ekonomije iskustva) iz 2011, koja dokumentuje zatečenu sitaciju u Bokokotorskom zalivu: dva kruzera plove u neposrednoj blizini ostrva dramatično mijenjajući percepciju mjesta. Fotografije su postavljene tako da u prostoru formiraju kružnu cjelinu viseći sa stropa izložbenog prostora. Saginjući se, posjetilac ulazi u kružnu zonu i posmatra slijed radnje na fotografijama.
- Ako je ekonomija iskustva (experience economy) svojevrsna prijetnja društva konzumacije, naslov „Istorija ekonomije iskustva“ (Experience Economy History) igrom riječi, u odnosu na istoriju mjesta i vizuelno neprikladan tok radnje, bavi se pojmom konzumacije, osim prostornih i vremenskih dimezija i konzumacijom intimnih sfera, pojma osjećaja i bivanja u mjestu i vremenu beskrajnog postajanja predmetom konzumacije.
Lagator, kao predstavnica Crne Gore, na izložbi će biti predstavljena zahvaljujući izboru kustosa Alesandra Kastiljonija, Rita Kanareca i Pjer Paola Koroa, Roberta Daolija, Franćeske Serati. Istom prilikom biće izloženi radovi koje potpisuje više od 30 umjetnika i grupa iz San Marina, Rusije, Luksemburga, Gibraltara, Švajcarske, Lihtenštajna, Andore, Španije, Italije, Monaka, sa Malte, Islanda, i Kipra. Međunarodna mreža promocije savremene umjetnosti „Little Constalation“, koju je inicirala Kancelarija za društvene i kulturne poslove Republike San Marino i kulturna asocijacija „New Contemporary Arts and Research – NUA“ iz istog grada-države, organizator je izložbe i istoimenog projekta, u okviru kojeg će do 4. maja u Đenovi biti održan intenzivan program stručnih predavanja, debata, radionica i projekcija. Radionica „The Land Seen From the Sea: Dialogue with Montenegro“ najavljena je za 28. april, a njen cilj je da osvijetli mnoštvo konstituenata u strukturi i karakteru našeg kulturnog identiteta, njegovu prirodu tzv. asamblaž identiteta: simbiozu ili kontrastriranje različitih kulturoloških i identitetskih paradigmi. Radionicu će voditi Racanović, a u njenom interaktivnom dijelu učestvovaće umjetnici, likovni kritičari, kustosi i kulturni aktivisti iz Đenove i drugih italijanskih gradova.
Realizaciju projekta „The Land Seen From the Sea“ sufinanisiralo je Ministarstvo kulture Crne Gore.
Foto: Irena Lagator – Pejović: Detalj instalacije „Istorija ekonomije iskustva“, 2011,