Politika

Susret Đurović -Lipka

Izvor

Tema razgovora bile su aktivnosti Crne Gore u oblasti evropskih integracija u susret Mišljenju Evropske komisije o podnijetom zahtjevu za članstvo u Uniji i pripremama za buduće pristupne pregovore.

Đurović je istakla punu posvećenost Vlade Crne Gore u ispunjavanju obaveza proisteklih iz stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ona je objasnila da Ministarstvo za evropske integracije prati realizaciju svih obaveza iz SSP, kroz poseban Akcioni plan.

Na osnovu izvještaja svih crnogorskih institucija, uključujući i Skupštinu Crne Gore, kao i pravosudni sistem, Ministarstvo za evropske integracije priprema detaljne izvještaje o sprovedenim reformama koje, uz nove propise, usvojena strateška dokumenta i statističke podatke dostavlja Evropskoj komisiji na engleskom jeziku.

Đurović je izrazila zadovoljstvo intenzitetom saradnje i razvojem prijateljskih odnosa Crne Gore i Slovačke i zahvalila Lipki na podršci koju njegova zemlja pruža Crnoj Gori u ostvarenju svojih strateških spoljnopolitičkih ciljeva.

Ambasador Lipka je informisao ministarku Đurović o spoljnopolitičkim prioritetima Vlade Republike Slovačke, koja će nastaviti da podržava proces proširenja Evropske unije zemljama našeg regiona. U tom smislu, biće nastavljena i kontinuirana podrška Crnoj Gori u oblasti evropskih i euroatlanskih integracija zemlje.

Lipka je pozdravio posvećenost Vlade reformama i ocijenio da je Crna Gora ostvarila značajan napredak u oblasti evropskih integracija. Lipka je izrazio očekivanje da se dinamika sprovođenja reformi nastavi i u narednom periodu, što će omogućiti Crnoj Gori ne samo Mišljenje EK na jesen, već i sticanje statusa države kandidata za članstvo u Uniji, kao i pripremu svih struktura za buduće pristupne pregovore.

On je izrazio spremnost Republike Slovačke da snažno podrži Crnu Goru i njene napore da se pridruži Uniji i u tom cilju ponudio saradnju u oblasti prenošenja slovačkih znanja i iskustava iz ovog procesa. Ponuđen je program saradnje u cilju priprema budućih pregovaračkih struktura za pregovore o članstvu u Uniji, koji bi se realizovao kroz više seminara u Bratislavi.

Sagovornici su se složili da regionalna politika i dobrosusjedska saradnja predstavljaju važnu dimenziju i preduslov progresa ka članstvu u Uniji i da Crna Gora u tom smislu može služiti kao primjer u Regionu.

Zajednički je konstatovano da u Crnoj Gori postoji snažna politička volja za proces evropskih integracija i da je ostvaren značajan napredak na približavanju Evropskoj uniji. Sagovornici su zaključili da je 2010. godina izuzetno važna za dalju dinamiku integracija Crne Gore i afirmaciju politike proširenja u Regionu.

Portal Analitika