Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Šuković: Pojedini ambasadori doprinijeli stvaranju atmosfere u kojoj je normalno da sveštenstvo Crkve Srbije prijeti novinarima

Izvještaj Stejt Departmenta o napadu na novinare u Cetinjskom manastiru

Šuković: Pojedini ambasadori doprinijeli stvaranju atmosfere u kojoj je normalno da sveštenstvo Crkve Srbije prijeti novinarima

"Iako smo se koleginica Rakonjac i ja zbog neprekidne hajke i prijetnji kojima smo bile izložene obraćale svim relevantnim adresama, zapadnim ambasadama, uključujući i SAD-a, Delegaciju EU i drugim organizacijama, reakcije su potpuno izostajale, poručila je novinarka Tatjana Šuković. 

Šuković: Pojedini ambasadori doprinijeli stvaranju atmosfere u kojoj je normalno da sveštenstvo Crkve Srbije prijeti novinarima Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

U upravo objavljenom izvještaju američkog Stejt Departmenta o slobodi medija, u odjeljku o Crnoj Gori, uz ostale, pominje se i slučaj kada su sveštenici Crkve Srbije, u porti Cetinjskog manastira, verbalnim nasiljem uz pokušaj i fizičkog napada, onemogućili ekipi TVCG da radi svoj posao. Riječ je, podsjeća Šuković, o incidentu zbog kojeg smo podnijeli krivičnu prijavu protiv sveštenih lica iz pomenute crkve. 

"Podsjećam i na ono što je uslijedilo, a nije zabilježeno u istoriji crnogorskih medija – aktuelni menadžment i uredništvo RTCG izrazili su bezrezervnu podršku popovima srpske crkve, a svoje radnike, koji su u toj kući stvarali više decenija, izložili su diskreditaciji, degradaciji, osudama i perfidnim sumnjama da su u Cetinjskom manastiru bili privatno sa ciljem da podižu tenzije uoči ustoličenja Joanikija Mićovića. Kao posebno neobičan detalj izdvajam i pitanje potpredsjednice Savjeta RTCG, inače predsjednice Sindikata medija (organizacije koja bi trebalo da brani prava medijskih radnika) zašto protiv ekipe TVCG nije pokrenut disciplinski postupak?!", navodi novinarka Javnog servisa, Tanja Šuković. 

Ekipi TVCG zabranili snimanje u porti Cetinjskog manastira, incident prijavljen CB Cetinje

Ona ističe da je dobro što je ovaj slučaj prepoznat kao jedan od primjera ugrožavanja medijskih sloboda. 

"U svakom slučaju, dobro je i važno je što je naš „slučaj“ prepoznat kao jedan od više primjera ugrožavanja medijskih djelatnika u Crnoj Gori, u proteklih godinu dana. Ali, ono što želim da naglasim je sljedeće - incident koji se pominje u izvještaju Stejt Departmenta bio je samo očekivan nastavak dvogodišnje brutalne kampanje Crkve Srbije, njenih političkih i medijskih marioneta, prema meni i koleginici Snežani Rakonjac, zbog autorskog dokumentarca „Svjedok božje ljubavi“, o pokojnom mitropolitu Amfilohiju Radoviću", ističe Šuković. 

Podsjeća i da tada podršku od ambasada i institucija nijesu dobili. 

"Iako smo se koleginica Rakonjac i ja zbog neprekidne hajke i prijetnji kojima smo bile izložene obraćale svim relevantnim adresama, zapadnim ambasadama, uključujući i SAD-a, Delegaciju EU i drugim organizacijama, reakcije su potpuno izostajale. Crkva Srbije bila je njihov dobrodošao politički saveznik. Zbog takve političke odluke, predstavnici zapadne demokratije uporno su ignorisali očigledno i zatvarali oči pred anomalijama da je ta vjerska organizacija nedodirljiva i da se lažno nameće kao luča demokratskih promjena", navodi Šuković. 

ODT naložilo policiji da sasluša učesnike incidenta

Žalosna je, kako kaže, činjenica da su upravo takvim stavom i pojedini ambasadori zapadnih zemalja doprinijeli stvaranju atmosfere u kojoj je normalno da sveštenstvo Crkve Srbije prijeti novinarima, naročito onima koji nijesu njihove apologete, vjernici i(li) se izjašnjavaju kao nacionalni Crnogorci. 

"Preostaje samo da se nadamo da će iz svega ovoga biti izvučena valjana pouka. Da bismo zaista vjerovali u vrijednosti zapadne civilizacije kao što je sloboda medija, svi slučajevi napada i zastrašivanja novinara moraju biti tretirani jednako i nepristrasno, bez obzira na to ko je napadnut i ko je napadač", zaključuju Šuković. 

Portal Analitika