Svijet

Sukob vlasti u azijskoj državi: Vlada bi da cenzuriše postove na mrežama i ukine internet kad god poželi

Građani Mongolije nalaze se pred nevjerovatnom cenzurom interneta, povodom koje su sada sukobljene i vlasti u toj državi.

Sukob vlasti u azijskoj državi: Vlada bi da cenzuriše postove na mrežama i ukine internet kad god poželi Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Naime, dok parlament te države ubjedljivom većinom glasova podržava nezapamćene restrikcije, njen predsjednik Uknagin Kurelsuk koristi sve zakonom dozvoljene metode kako bi odložio njihovu primjenu.

U pitanju je akt koji, ironično, nosi naziv Zakon o zaštiti ljudskih prava na društvenim mrežama, a koji dozvoljava vlastima da kontrolišu objave korisnika, pa i da – ukinu internet.

Naime, dokument predviđa da će svaka objava o javnim funkcionerima, koja bude objavljena na društvenim mrežama i u online grupama, podlijegati kontroli koju će vršiti – vlada. To nije sve – ministar unutrašnjih poslova moći će i da u bilo kojem momentu suspenduje internet u zemlji.

Zakon je podržalo gotovo 80 odsto poslanika u parlamentu, uprkos revoltu dijela novinara i predstavnika civilnog sektora. No, juče je sve stopirao predsjednik države, koristeći pravo veta. Ipak, parlament se i dalje pita, pa još jednom može usvojiti isti dokument.

Samim dokumentom predviđeno je i uspostavljanje ‘jedinice za odnose sa javnošću’, u kojoj bi bilo od 13 do 15 službenika, a koji bi svakodnevno pratili društvene mreže i preispitivali da li neka objava krši pravila.

Vlasti navode kako je sve motivisano zaštitom državne bezbjednosti i kulture Mongolije.

“Za dva dana su pripremili i usvojili zakon koji će vlastima dati moć da ugase internet ako budu smatrale da je to neophodno. Pritom, javnost ni na jedan način nije bila upoznata sa tim dokumentom”, kazao je Dulamhorlu Batar, jedan od vodećih predstavnika civilnog sektora u Mongoliji, a prenio je Rappler.

Podsjetimo, sve se dešava dok u tamošnjoj prijestonici Ulan Batoru od decembra traju protesti građana, koji su inicirani navodima o korupcionaškom skandalu, odnosno šteti od više milijardi dolara nastaloj time što su pojedini državni funkcioneri ilegalno izvozili ugalj u Kinu.

Portal Analitika