Na mjestu pada ruskog aviona Suhoj Superdžet 100, koji je, nakon promotivnog leta udario u indonezijsku planinu Salak, spasioci nisu pronašli nijednog preživjelog.
Nesreća novog ruskog putničkog aviona, u čiji su razvoj i proizvodnju uložene milijarde eura, mogla bi biti pogubna za cjelokupnu rusku avioindustriju, koja se nadala da će, uz pomoć Superdžeta, vratiti staru slavu.
U padu aviona život je izgubilo 45 osoba, ali to je bio stravičan dan i za rusku avioindustriju.
Za razliku od starih i nesigurnih ruskih putničkih aviona, Superdžet je bio potpuno nov i smatran je posljednjom slamkom za ovaj oslabljeni sektor.
Rusi su se nadali da će se njihov novi avion, zbog povoljne cijene, probiti na svjetsko tržište aviona.
Tokom sovjetskog perioda ruska avioindustrija bila je jedna od najjačih u svijetu.
Ali, 2010. godine ruski proizvođači su napravili samo sedam putničkih aviona.
Proizvodnja i razvoj Superdžeta bili su izuzetno skupi. Projekt je, prema nekim procjenama, koštao više od pet milijardi dolara.
"Ovaj sistem s vertikalnom korporacijom ne može uspjeti u tržišnoj ekonomiji. Ideja nije bila izgraditi nešto profitabilno. Cilj je bio potpuno drugačiji - po svaku cijenu pokrenuti našu civilnu avijaciju", kaže analitičar Aleksander Golts.
Godine 2010. tadašnji italijanski premijer Silvio Berluskoni je bio zainteresovan za ugovor vrijedan 400 miliona eura za Alitaliju.
Druga italijanska kompanija čak ima 25 posto udjela u Superdžetu.
Ipak, ugovori propadaju zbog kašnjenja u proizvodnji.
Dvije indonezijske kompanije, koje su ranije naručile više od 40 aviona, navodno su odlučile sačekati rezultate istrage kako bi vidjeli da li je uzrok nesreće ljudska ili tehnička greška, prenosi Al džezira.
foto: inventorspot.com