Crna hronika

Proces se vodi protiv još osam optuženih za nezakonito prisvajanje državnog zemljišta u zoni Morskog dobra

Suđenje bivšem direktoru Uprave za nekretnine: Svjedok potvrdio iskaz Gazivode da je četvrtinu parcele kupio od Peričića

Suđenje bivšem direktoru Uprave za nekretnine Draganu Kovačeviću i još osam optuženih koji su po njegovom nalogu učestvovali u nezakonitom prisvajanju državnog zemljišta u zoni Morskog dobra i dijela vile koju je zajednički izgradio sa Aleksandrom Gazivodom, juče je u podgoričkom Višem sudu nastavljeno saslušanjem svjedoka Gorana Peričića i advokatice Mirele Ćirković.

Suđenje bivšem direktoru Uprave za nekretnine: Svjedok potvrdio iskaz Gazivode da je četvrtinu parcele kupio od Peričića Foto: Pobjeda/Mara Babović
PobjedaIzvor

Proces vodi sudija Zoran Radović.

Osim Kovačevića, na optužnici su i Ana Lakićević-Grdinić, Veselin Tomašević, Krsto Pavićević, Danilo Jovanović, Danko Kovačević, Sanja Popović, Aleksandar Boljević i podgorička kompanija ,,Geo&Arh“.

Oni se terete za stvaranje kriminalne organizacije, protivpravno zauzimanje zemljišta, više djela zloupotrebe službenog položaja, falsifikovanje isprave i iznudu.

Svjedok Goran Peričić je pred sudom potvrdio iskaz Gazivode koji je ranije naveo da je četvrtinu parcele na kojoj je sa optuženim Kovačevićem izgradio vilu kupio od Luke Peričića.

Ovaj svjedok je pojasnio da mu je polubrat Luka u jednom razgovoru saopštio da je svoju četvrtinu parcele koju je dijelio sa dvije polusestre i brataničnom prodao Aleksandru Gazivodi.

"Luka mi je rekao da je parcela prodata Aleksandru Gazivodi. Sa Lukom sam razgovarao u vezi s ovom zemljom koja se nalazi u mom komšiluku i bilo mi je krivo što je nije ponudio meni da je kupim. On je investirao u izgradnju ponte u kojoj nijesam učestvovao odmah ali sam obećao da ću platiti dio troškova kad budem u prilici. Pošto je prodao zemlju, Luka mi je saopštio da dugujem Gazivodi 5.000 eura za pontu a koji dug sam nedugo nakon ovo razgovora izmirio. Objekat na toj parceli je već počeo da se gradi kada sam Gazivodi dao ovaj novac", ispričao je Gojko Peričić.

On je pojasnio da je kod kuće napisao izjavu da je Gazivoda od njega primio 5.000 eura i da mu je Gazivoda potpisao.

Svjedok je ponudio sudu da dostavi ovu izjavu.

On je, odgovarajući na pitanje optuženog Kovačevića, kazao da ne zna da li u pojasu uz more ima državne imovine.

Advokatica Mirela Ćirković juče je pred sudom kazala da je povukla tužbu koju je podnijela u ime Ilije Peričića u vezi s diobom imovine sa njegovim rođacima.

To je učinila pošto je u odgovoru na tužbu koju joj je poslala advokatica Olga Kordić saznala da Ilija Peričić nije živ.

Advokatica Ćirković je sudu objasnila da nikada nije vidjela Iliju Peričića i da je tužbu u njegovo ime podnijela po ovlašćenju koje je dostavio njegov rođak Lazar Peričić.

"Nakon toga sam od Lazara tražila dokaz da je Ilija živ odnosno da mi da njegov broj telefona i adresu. Kako je to izostalo, otkazala sam punomoćje i povukla tužbu", pojasnila je svjedokinja.

Ona je navela da je cjelokupnu dokumentaciju vezano za Lazara i Iliju Peričića predala Specijalnom tužilaštvu.

Odgovarajući na pitanje optuženog Kovačevića, advokatica Ćirković je navela da ne može sa sigurnošću da tvrdi da poznaje Aleksandra Gazivodu jer postoji mogućnost da ga je srela u komunikacijama koje ima na dnevnom nivou odnosno da se ne može zakleti da ga ne poznaje.

Ona je negativno odgovorila na pitanje Kovačevića da li je odustala od tužbe nakon što je Gazivoda pozvao putem telefona.

"Već sam pojasnila razlog zbog kojeg sam povukla tužbu. Podsjetiću da je razlog bio što mi Lazar Peričić nije pružio dokaze da je Ilija Peričić u životu", kazala je advokatica Ćirković.

Nakon ovog pojašnjenja, Kovačević je predočio sudu da je advokatica Ćirković povukla tužbu 2017. godine a da je Ilija Peričić preminuo 1958. godine u Kaliforniji.

On je dodao da je ove informacije pronašao prilikom uvida u zemljišne knjige vezano za parcelu u Bogišićima a na kojoj se sada nalazi njegova vila.

Gazivoda je sredinom septembra pred Višim sudom ustvrdio da je bivši direktor Uprave za nekretnine Dragan Kovačević na ime svog sina Danka nezakonito uknjižio i njegov suvlasnički dio luksuzne vile u Tivtu koju su zajedno gradili.

Kada je objekat uknjižen na mlađeg Kovačevića, Gazivoda tvrdi da je tog trenutka kapitulirao pred državnim organima i prihvatio posljednju ponudu za isplatu od 80.000 eura što je predstavljalo samo dio njegovih ulaganja.

On je naveo da se na 10 metara od njegove kuće u Tivtu nalazila parcela koju je pokazao Draganu Kovačeviću sa prijedlogom da tu nešto sagrade.

Parcela se prodavala jeftino a jedan od njenih vlasnika Luka Peričić je živio u Tivtu.

Pregovor Kovačevića i Luke Peričića nije dao rezultate nakon čega Gazivoda sam daje ponudu i uspjeva za 18.000 eura da kupi četvrtinu parcele uz uslov da kupi i pontu vrijednu 13.000 eura.

Gazivoda je pred sudom naveo da je Dragan Kovačević ostale tri trećine otkupio za 54.000 eura a da su suvlasnici kupoprodajni ugovor zaključili sa njegovom suprugom Minom.

Vlasništvo nad te tri trećine kasnije je uknjiženo na ime Draganovog sina Danka, od čijeg novca je i isplaćena kupoprodajna cijena tog placa.

Dragan Kovačević uhapšen je 23. decembra 2020. godine kada je SDT okončalo izviđaj po prijavi Aleksandra Gazivode čiji je suvlasnički dio vile u Tivtu, koju je izgradio sa Kovačevićem, mimo njegovog znanja prepisan na ime Danka Kovačevića, sina bivšeg direktora Uprave za nekretnine. Nakon hapšenja Kovačević je 24. februara naredne godine, propustom tužilaštva da traži produženje pritvora, pušten na slobodu, nakon čega je nestao.

U julu prošle godine naloženo je da se za njim raspiše i potjernica. Kovačević je 30. decembra prošle godine pred sudom negirao da je formirao kriminalnu organizaciju preko čijih pripadnika je zloupotrebljavao položaj u državnim organima i prisvajao vrijedne parcele ,,na pjeni od mora“. On je ustvrdio da je, suprotno optužbama Specijalnog tužilaštva, cijeli radni vijek radio na tome da zaštiti državnu imovinu.

Portal Analitika