Kiše i vjetrovi uragana Helena koji je opustošio jugoistok SAD krajem septembra i odnio više od 230 života, bili su deset odsto intenzivniji zbog klimatskih promjena, pokazuje studija referentne naučne mreže, prenose mediji.
Studija mreže World Weather Attribution -WWA, takođe kaže da su fosilna goriva koja su glavni uzrok zagrijevanje planete učinila da pojava uragana kao što je uragan Helena budu dva i po puta vjerovatnija u toj oblasti.
Umjesto 130, oluje se očekuju na svake 53 godine.
Drugim riječima, umjesto da se očekuju svakih 130 godina sada je vjerovatnije da će se dogoditi u prosjeku svake 53 godine.
Iako cifra od deset odsto može da izgleda relativno niska, važno je istaći da mala promjena po pitanju opasnosti može zaista da dovede do velike promjene po pitanju efekata i štete, rekla je Friderike Oto, koja vodi mreže WWA.
Kada su proučavali uragan Helenu naučnici su se koncentrisali na tri aspekta – padavine, vjetar i temperaturu vode u Meksičkom zalivu, što je jedan od ključnih faktora u njegovom nastajanju.
„Svi aspekti tog događaja su pojačani klimatskim promenama u različitom stepenu. I prisustvovaćemo drugim fenomenima tog tipa u onoj meri u kojoj planeta bude nastavila da se zagreva“, rekao je na konferenciji za novinare Ben Klark koautor studije i istraživač u Imperijal koledžu u Londonu.
Studija je objavljena u trenutku kada se američka država Florida priprema za dolazak novog velikog uragana Milton, koji treba danas da stigne do kopna, samo desetak dana posle razornog udara uragana Helena, prenosi N1.
Rizik od uragana i van priobalnih zona
Podsjetimo, uragan Helena je stigao na kopno 26. septembra na sjeverozapadu Floride sa vetrovima jačine 225 kiometara na čas. Uragan se zatim kretao ka sjeveru, izazivajući jake kiše u više američkih država a posebno u Sjevernoj Karolini gde je bilo najviše žrtava.
Autori studije su istakli da je rizik od razornog efekta uragana sada povećan i van samih priobalnih zona.
Uragan Helena bio je toliko snažan da je bilo potrebno puno vremena da se izgubi ta energija, i zbog toga se uragan kretao brzo i mogao je brzo da se širi po kopnu, objasnila je meteorološkinja nevladine organizacije Klajmat sentral (Climate Central) Benadet Vuds Plaki.