Društvo

Sastanak zemalja potpisnica UNECE Konvencije u Ženevi

Stijović: Crna Gora uložiće dodatne napore u cilju zaštite životne sredine

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović i direktor Direktorata za vodoprivredu Željko Furtula predstavljaju delegaciju Vlade Crne Gore na 9. Sastanku zemalja potpisnica UNECE Konvencije o zaštiti korišćenju prekograničnih vodotoka i međunarodnih jezera, koji se održava u Ženevi od 29. septembra do 1. oktobra.

Stijović: Crna Gora uložiće dodatne napore u cilju zaštite životne sredine Foto: MPŠV
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno iz Ministarstva, devetu sjednicu organizuje Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE). 

Sastanak, kojem će prisustvovati više od 500 predstavnika ministarstava nadležnih za vode, životnu sredinu, spoljne poslove i razvojnu saradnju, zajedno sa predstavnicima međunardnih i nevladinih organizacija i akademske zajednice iz svih regiona svijeta, će biti prekretnica za razmatranje i ubrzanje napretka ka postizanju ciljeva održivog razvoja.

Stijović je na sastanku na kojem je bilo riječi o Ulozi Konvencije o vodama u njegovanju mira, predstavio bogatstvo i razvojne potencijale Crne Gore u oblasti vodprivrede, istakavši da Crna Gora spada u vodom najbogatija područja na svijetu.
 Ministar je govorio o izazovima i dobrim praksama vezanim za prekograničnu saradnju i gdje je istakao da je pored brojnih izazova, Crna Gora posvećena podizanju nivoa reginalne i međunarodne saradnje u oblasti vodoprivrede, prvenstveno u sprečavanju, kontroli i smanjenju zagađivanja voda, kao i zajedničkim korišćenjem hidropotencijala sa zemljama sa kojima dijeli to bogatstvo.

„Radi zaštite od štetnog uticaja voda, koje se manifestuju kroz poplave, erozione procese i bujice, Vlada Crne Gore u narednom periodu uložiće dodatne napore u cilju zaštite životne sredine, posebno realizujući projekte koji se odnose na prečišćavanje otpadnih voda i uspostavljanje mjera za sprečavanje, kontrolu i smanjenje zagađenja voda te značajna investiciona ulaganja u našoj zemlji u bliskoj budućnosti biće vezana za razvoj zelene agende“, ukazao je Stijović.

Na posebnoj sesiji na visokom nivou o „Vodama i njegovanju mira miru“ kroz paltformu za otvoreni dijalog predstavljene su uloge prekogranične saradnje u vodama u jačanju poverenja, stabilnosti i mira.

Podijeljena su konkretna iskustva strana potpisnica Konvencije o vodama i drugih zemalja pri čemu je ilustrovano kako prekogranična saradnja u oblasti vodoprivrede pomaže u sprečavanju sukoba i promovisanju i održavanju mira.

Na sastanku su razmotrani različiti aspekti prekogranične saradnje u vodoprivredi koji su obrađeni u programu rada Konvencije za 2019-2021, kao što je razvoj sporazuma u zajedničkim slivovima; pravična i održiva alokacija vode u prekograničnom kontekstu; prednosti prekogranične saradnje; veza voda-hrana-energija-ekosistemi; praćenje, procena i razmjena podataka; prilagođavanje na klimatske promjene kao i finansiranje prekogranične saradnje u oblasti voda.

Portal Analitika