Kako se navodi u izvještaju, Crna Gora ostaje na drugom nivou, a ocijenjeno je da su napori obuhvatali izricanje većeg broja presuda optuženima i identifikaciju većeg broja žrtava.
Izvještaj navodi i da je Crna Gora istraživala manji broj osumnjičenih i izrekla presude manjem broju krijumčara.
- Policija je odbijala da žrtve uputi na organizacije koje im pružaju pomoć zbog mjera za suzbijanje pandemije koronavirusa i zahtjevala karantin za žrtve od 28 dana, tokom kojeg su bile suočene sa porodičnim nasiljem -, navodi se u izvještaju.
Stejt department navodi i da Vlada Crne Gore nije imenovala novog nacionalnog koordinatora, a da osoblje skloništa nije imalo dovoljno iskustva da pomaže žrtvama trafikinga, naročito kada je riječ o zaštiti njihoviih identiteta.
Stejt department sugeriše i da Crna Gora mora odlučnije istražiti, krivično goniti i osuditi krijumčare, kao i da utvrdi mjere za zaštitu identiteta žrtava i privatnosti u skloništu. Potrebno je, navodi se, i osigurati najviše standarde kada je riječ o zaštiti žrtava.
Stejt department smatra i da bi Crna Gora, između ostalog, trebalo da uspostavi i primjeni procedure za brzu i bezbjednu identifikaciju žrtava, a kao bitna stavka izdvaja se i dodatna obuka sudija, tužioca i policije za istragu trafikinga i krivično gonjenje odgovornih.
Navodi se i da je žrtvama neophodno omogući pristup iskusnim advokatima i da budu zaštićene od zastrašivanja i pretnji.