Politika

“Glasači ne doživljavaju predsjedničke izbore na isti način kao parlamentarne”

Stankov: Procrnogorski blok nije dovoljno motivisao svoje biračko tijelo

Govoreći o rezultatima prvog kruga predsjedničkih izbora, saradnik na Fakultetu političkih nauka Nemanja Stankov, smatra da je procrnogorski blok, u ovom trenutku, imao problem sa mobilizacijom svog biračkog tijela.

Stankov: Procrnogorski blok nije dovoljno motivisao svoje biračko tijelo Foto: Antena M
Antena MIzvor

“Vjerovatno zbog toga što do jednog dijela tog biračkog tijela nije doprla njihova poruka da je veoma važno da glasaju na ovim izobrima”, kaže Stankov naglašavajući da je važnost izbora ono što je u kontekstu motivacije prilično presudno.

“Glasači ne doživljavaju predsjedničke izbore na isti način kao parlamentarne”, kaže Stankov gostujući u Drugačijoj radio vezi. 

On, takođe, navodi da su glasači iz procrnogorskog bloka na neki način i razočarani određenom političkom ponudom.

“Takođe, iza sebe imaju nekoliko izbornih poraza što može da ih demotiviše da izađu na birališta”, kaže Stankov. 

Stanov, takođe, smatra da je Đukanović, kako navodi, bio u okviru onoga đe ga je većina istraživanja javnog mnjenja smiještala. Navodi da se, međutim, ispostavilo da Mandić ne nosi tako veliki izborni potencijal, kako su pojedine procjene bile.

Milatović je uzeo glasove Mandiću, Nikšić to najočiglednije pokazuje

Stankov naglaša i rezultat pojedinih kandidata u ključnim gradovima. U vezi sa tim ukazuje da je Jakov Milatović u Herceg Novom i Nikšiću imao značajno bolji rezultat nego Mandić.

“U gradovima u kojima je DF tradicionalno jak, poput Hrceg Novog i Nikšića, Milatović je imao značajno bolji rezultat nego Mandić. Milatović je imao skoro trećinu više glasova u Nikšiću od Mandića”, navodi Stankov.

Govoreći o onome što bi u drugom krugu moglo da bude Đukanovićev hendikep, odnosno njegova šansa Stankov kaže:

“Mislim da je hendikep činjenica da je on uvijek za sobom vukao antimobilizacioni potencijal, da bi veliki broj ljudi glasao protiv njega bez obzira ko se nalazi sa druge strane. Ono što je, međutim, njegova šansa u drugom krugu je mobilizacija biračkog tijela koje je, očigledno, ostalo kući u prvom krugu. Tu prevashodno mislim na glasače koji bi nominalno pripadali procrnogorskom bloku”, navodi Stankov.

Stankov navodi da birači odlučujuće kome će dati svoj glas, kako kaže, uvijek vagaju što je ono što im je važno.

“Izgleda je nekim ljudima važnija ekonomska priča. Jedan dio birača nema vrednosni problem sa onim što se dešava u Crnoj Gori, rezultate toga vidimo na svim izbornim ciklusima koje sme imali od 30. Avgusta”, kaže Stankov.

Evropa sad je kulturološki desno, a u ekonomiji populistička

Stankov navodi da Evropa sad iza sebe ima nešto što i dalje proizvodi političke i ekonomske posljedica po građane bez vidljivih negativnih efekata, a sa druge strane ne vrše vlast na državnom nivou, pa ne mogu da im se pripišu potencijalno negativne stvari koje se trenutno dešavaju sa crnogorskom ekonomijom.

On, međutim, naglašava da je problem što većina građana posmatra sa aspekta visine plata i redovnosti njene isplate.

“Oni ne vide krizu dok god redovno primaju platu i zadovoljni su visinom zarade”.

Prema mišljenju Stankova Evropa sad i Demokrate se ne mogu svrstati u partije centra.

“Maskirati stvari na način da pokušavate da prodate određenu vrstu političkog proizvoda kao centristički pristup politici, a on to suštinski nije to je neiskreno i šalje određenu vrstu šizofrenih političkih poruka. Pokret Evropa sad, u kulturološkom smislu nudi nešto što je prilično desno, a u ekonomskom smislu to je neka populistička lijeva priča sa izrazito izraženom dozom redistributivne politike koja se, sa druge strane, bazira na smanjenju poreza koja je onda desna priča. Tako da ništa u pristupima tog pokreta nije posloženo u klasično smislu u neku koherntnu ideološku priču”, smatra Stankov.

Portal Analitika