Svijet

Jedan grad predstavio dosadašnji učinak

Stalno slušamo o kućama koje u Italiji prodaju za euro, ali kakvi su rezultati tih akcija?

Tokom proteklih godina, svako malo prenosimo vijesti o nekom italijanskom gradu u fazi odumiranja, punom ruina, čije su vlasti – u nastojanju da ga ožive – riješile da daju tamošnje kuće na prodaju za euro.

Stalno slušamo o kućama koje u Italiji prodaju za euro, ali kakvi su rezultati tih akcija? Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

No, ovog puta iz Italije stiže nešto drugačija vijest. Zapravo – konkretan rezultat takve akcije koja je prije dvije godine pokrenuta u gradiću Pratola Pelinja u Abrucu.

Obnovljeno 15 kuća, u najavi još pet

Od tada do danas, u središtu tog mjesta, za euro je kupljeno i obnovljeno 15 kuća, a sigurno je kako će se 2024. isto dogoditi i sa još pet objekata. To su, kako prenosi ANSA, saopštile tamošnje vlasti, koje su navele kako su među kupcima i jedna Dankinja, te jedna Argentinka.

I dok mnogi drugi gradovi nude kupovinu po istoj cijeni, uslovi su različiti – neki traže da kupci ulože prilično visoke sume, drugi da imaju stalno zaposlenje i slično. No, u Pratola Pelinji ne traže ništa od toga.

Procedura jednostavnija nego kod drugih

Kada je u pitanju procedura kod njih, ona u najkraćem izgleda ovako – čim kupac pokaže interesovanje za neku kuću, ima rok od dva mjeseca da potpiše ugovor sa opštinom, a potom još šest mjeseci da predstavi projekat preuređenja objekta. No, rok koji ima za rekonstrukciju iznosi čak četiri godine, pri čemu ne postoji uslov sa minimumom novca koji treba da uloži – dovoljno je da projekat preuređenja bude odobren.

A u slučaju odobrenog projekta – na raspolaganju mu stoje mehanizmi finansijske podrške od strane države ili banaka, koji su prilično povoljni.

Da nije u pitanju puki marketing, ranije tokom godine govorila je i Dankinja Kamila Dreher Noro, koja je sa djecom za euro kupila staru trospratnu kuću od 120 kvadrata.

“Kada pošaljete mail opštini, ključno je da budete prvi na listi interesenata za određenu kuću. A mjesto na toj listi dobijate nakon što dvije sedmice odgovarate na pitanja koja stižu iz opštine i kroz dva mjeseca završavate kupovinu”, kaže ona.

“Birokratskih procedura nema”

Ukoliko vam se na kraju ne dopadne objekat koji ste kupili, kako dodaje Noro, postoji mogućnost da odmah odustanete.

“Pola godine nakon kupovine morate imati deposit za projekat rekonstrukcije koji vam je odobren. Nikakvih birokratskih procedura nema, opština je uvijek dostupna za svaki vid podrške”, navodi ona.

Danska državljanka kupila je kuću iz 19. vijeka koja je bila u očajnom stanju. No, za kupovinu joj je bio dovoljan projekat obnove koji je podrazumijevao isključivo urgentne radove, poput adaptacije unutrašnjih zidova ili djelova plafona koji su bili propali od vlage. Dakle, da bi projekat bio obnovljen, kako ona ističe, nije potrebno ništa približno temeljnoj rekonstrukciji.

“Iako sam imala pred sobom tri godine da to završim, nijesam mogla toliko dugo da čekam. Renoviranje je trajalo znatno kraće pošto nijesam mogla dočekati da uselim, a završila sam ga zahvaljujući lokalnom preduzeću”, kaže ona.

Inače, Pratola Pelinja sastoji se od starog gradskog središta i niza okolnih naselja, a u njoj živi oko sedam hiljada ljudi. Od najbližeg većeg grada, Peskare, gradić je udaljen oko 50 kilometara vazdušnom linijom, a od prijestonog Rima 120.

Portal Analitika