Sovjetski vođa se vratio u metro nedugo nakon Dana pobjede, koji Rusi obilježavaju 9. maja, povodom 90. godišnjice otvaranja moskovskog metroa, koji je počeo s radom 15. maja 1935. godine – za vrijeme Staljinove vladavine.
Na reljefu je diktator okružen sovjetskim građanima koji ga posmatraju s dozom čuđenja. U pozadini se vidi profil vođe boljševičke Oktobarske revolucije i osnivača Sovjetskog Saveza – Vladimira Iljiča Lenjina.
Repliku spomenika, koji je prvobitno otkriven u stanici Taganskaja 1950. godine, tri godine prije Staljinove smrti, autori su izradili na osnovu arhivskih snimaka, jer se original, nazvan "Zahvalnost naroda vođi i komandantu", vjerovatno nije sačuvao. Uprava moskovskog metroa navela je da je "nestao" 1966. godine, kada je stanica Taganskaja rekonstruisana.
"Ovaj čovjek (Staljin) je mnogo toga stvorio", rekao je prema navodima agencije stanovnik Moskve Jevgenij Ivanov, koji je u srijedu došao da pogleda novi spomenik. "Imao je čime da se ponosi. I nije na nama da to rušimo".
Prema riječima Kirila Frolova, još jednog stanovnika ruske prijestonice, Staljinovo nasljeđe izaziva "pomiješana osjećanja i ne može se nazvati dobrim".
"Ali Staljinova uloga u pobjedi u Drugom svjetskom ratu i u uspješnoj industrijalizaciji Sovjetskog Saveza znači da je postigao stvarne rezultate i zaslužuje da bude zapamćen", dodao je on.
Tokom Staljinove Velike čistke, koja se ponekad naziva i Veliki teror, u periodu 1937–1938. godine, prema deklasifikovanim podacima iz sovjetskih arhiva, uhapšeno je 1.548.367 ljudi, od kojih je 681.692 strijeljano – u prosjeku hiljadu pogubljenja dnevno. Milioni drugih su poslani u zatvore i gulage.
Sovjetski lider Nikita Hruščov 1956. godine osudio je Staljina zbog njegove brutalnosti i zločina, a u okviru kampanje "destaljinizacije" počeli su nestajati Staljinovi spomenici iz sovjetskih gradova i sela. No, u posljednjim godinama, Staljin se ponovo vraća u javne prostore širom Rusije.
Prije nekoliko dana, ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je ranije osudio stalinističke ekscese, podržao je zahtjev stanovnika Volgogradske oblasti i ratnih veterana da se aerodrom u Volgogradu preimenuje i vrati mu se historijski naziv – Staljingrad.
Prema Reutersu, Staljin je danas prikazivan prvenstveno kao heroj koji je omogućio pobjedu Sovjetskog Saveza u Drugom svjetskom ratu. Režim Vladimira Putina ne ustručava se povlačiti paralele sa savremenom situacijom u Rusiji, koja se nakon napada na Ukrajinu također nalazi u ratu.