Politika

Šta plagijator iz Ljubljane prodaje Abazoviću?

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović primio je 6. jula direktora Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Zijada Bećirovića, vrlo diskutabilnu osobu, čije je stavove detaljno analizirao Digitalni forenzički centar u Podgorici zbog “uočenih nedosljednosti u tvrdnjama, pristrasnosti prilikom predstavljanja pojedinih tema i promjena stavova o događajima i akterima u kratkom periodu”, pišu Dnevne novine.

Šta plagijator iz Ljubljane prodaje Abazoviću? Foto: Ilustracija
Vesna Šofranac
Vesna ŠofranacAutor
Dnevne novineIzvor

Abazović je prihvatio da održi predavanje kod Bećirovića, a koliko će to da košta, ostaje da se vidi. Dnevne novine, pišu da Bećirović uvijek dolazi namjerom da “proda” neki projekat i treba provjeriti da li je takvo nešto ponudio i Abazoviću.

Prema zvaničnom saopštenju iz kabineta potpredsjednika Vlade, upravo to se dogodilo. Citiraćemo: “Direktor instituta dr Bećirović je potpredsjedniku dr Abazoviću predstavio djelovanje instituta u regijama Balkana i Bliskog istoka sa posebnim naglaskom na Crnoj Gori i intenziviranju bilateralne i regionalne saradnje. U prvom planu su bili projekti koji su povezani sa procesom približavanja Crne Gore članstvu u EU. Međunarodni institut IFIMES namjerava u narednom periodu izdati poseban broj međunarodne naučne revije European Perspectives, koji će biti posvećen procesu pridruživanja Crne Gore ka članstvu u EU”.

Isto ovakvo saopštenje prije dvije godine izašlo je iz kabineta srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, koji je takođe primio Bećirovića. U zvaničnom saopštenju doslovno piše: “Direktor instituta dr Bearović je predsjedniku Vučiću predstavio djelovanje instituta u regijama Balkana i Bliskog istoka sa posebnim naglaskom na Republici Srbiji i regionalnoj saradnjl. U fokusu su bili projektikoji su povezani sa procesom približavanja Republike Srbije članstvu u EU. Međunarodni institut IFIMES namjerava u narednom periodu izdati poseban broj međunarodne naučne revije European Perspectives, koji će biti posvećen procesu pridruživanja Srbije ka članstvu u EU”?!

Treba li ovome komentar?

U analizi DFC se upravo skreće pažnja da je Bećirovićev zaokret u stavovima uslijedio nakon posjete srpskom predsjedniku. Od tada sve primjetniji su narativi potpuno suprotni prethodnim analizama IFIMES-a.

Crna Gora, prethodno predstavljana u IFIMES-ovim analizama kao faktor mira i stabilnosti, sada se prikazuje kao zemlja u kojoj vlada virus korupcije i kriminala kroz DPS i Đukanovića… Do februara 2019. Vučić je bio faktor nestabilnosti, a Đukanović lider Zapadnog Balkana i faktor stabilnosti.

Čitajući analizu DFC jasno se stiče utisak da Bećirović ništa ne radi džaba. Tako je, prema navodima DFC, ovaj “analitičar” u jednom periodu konstantno pozitivno ocjenjivao lidera SDSM Zorana Zaeva.

“Njegovim dolaskom na vlast, ta država postaje svijetla tačka u regionu, navedeno je u više analiza. Afirmisanje politike Zaeva nastavljeno je u periodu jul 2017. jul 2019., kada je Bećirović sa drugim direktorom IFIMES-a Aljafom Bakhtijarijem postao savjetniku Vladi Zorana Zaeva”, piše u analizi DFC.

Nakon ovakvih ocjena, nameće se pitanje da li je Bećirović dolazio samo da kandiduje projekat ili da sebe promoviše za nekog budućeg savjetnika potpredsjednika Abazovića koji je upravo juče dobio žestok šamar iz BiH da zločin u Srebrenici koristi kao binu za sopstvenu promociju.

Nakon Bećirovićevih promjena stavova i “analiza”, od njega su se, podsjetimo, distancirali Stjepan Mesić, bivši predsjednik Hrvatske i počasni predsjednik IFIMES-a i Budimir Lončar, bivši ministar vanjskih poslova SR Jugoslavije i predsjednik Savjetodavnog odbora IFIMES-a i o tome izdali zvanično saopštenje.

Slovenački mediji su, podsjeća DFC, prethodno u više navrata pisali o aferama vezanim za finansiranje Instituta i njegov rad. Izdvaja se slučaj opštine Kopar i šest naručenih analiza.

Između 2011. i 2016. godine, opština Kopar je kupila šest studija od IFIMES-a za 69.132 eura o mogućnostima ekonomske saradnje sa zemljama Balkana i Bliskog istoka, izbjeglicama i albanskim porodicama u toj opštini. Umjesto detaljne analize, u studijama su objavljene opšte informacije o traženim temama. Detaljna analiza slovenačkog portala Pod Črto pokazala je da su dvije od šest studija plagirane u cjelosti, a dvije sadrže djelove preuzete iz drugih izvora.

I istraživanje iz 2016. godine, koje je sprovela Radio-televizija Slovenije RTVSLO, upućuje na još jednu plaćenu studiju, gdje je opština Kopar tražila analizu o pogrebnim običajima muslimana, Jevreja i pravoslavaca, za koju je platila 11000 eura. Navodi se da je studija bizarna i nije logična, jer se u opštini Kopar svake godine sahrani svega pet pripadnika islamske vjeroispovijesti, pa je i predsjednik Islamskog udruženja bio iznenađen studijom.

Eto, takav glas prati osobu koja dolazi u ime nekakvog instituta upitnog kredibiliteta i nudi projekte Abazoviću. Treba sačekati sljedeću “analizu” Zijada Bećirovića i onda će biti mnogo jasnije zašto je dolazio, ko mu je meta u budućoj analizi (što nije teško pogoditi), jedino što će ostati tajna da li je uspio nešto da “proda” Abazoviću i koliko će to da košta.

Možda i ovo podsjećanje bude korisno potpredsjedniku Vlade da vidi sa kime ima posla, da ne bude “iznenađen” kao sa Simijanovićem.

Portal Analitika