Politika

Zeković nakon posljednjih Adžićevih navoda poručio

Šta bi bilo da je policija pustila huligane na povorke ponosa?

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je juče da nosi žal što policija nije efikasnije preventivno djelovala u Nikšiću u susret obilježavanju Dana državnosti, indirektno potvrđujući da su, o čemu je Pobjeda pisala, postojale bezbjednosne procjene da skup nosi visoki rizik.

Šta bi bilo da je policija pustila huligane na povorke ponosa? Foto: Arhiva
PobjedaIzvor

Ministar žali „što se efikasnije nijesu obavili razgovori sa osobama koje su potencijalno mogle da naprave problem, bez obzira sa koje ideološke strane dolazili“.

"Mislim da smo bili u posjedu velikog broja informacija i da su lica koja su tog dana dominantno pravila problem bila i odranije poznata policiji – neka po svojim kriminalnim aktivnostima, neka radikalnim i ekstremističkim. Dakle, većina njih je bila poznata i zato smatram da je moglo i moralo drugačije", rekao je Adžić za RTV Nikšić.

Bez zadrške je, međutim, opravdao i neprihvatljivu odluku policije da omogući bliski kontakt ekstremističke proruske i srpske grupe sa građankama i građanima koji su na Trgu slavili Dan državnosti i Dan antifašističkog ustanka u Crnoj Gori, licemjernom konstatacijom da su to bili samo prolaznici, a da je policija na vrhu Manastirske ulice čuvala javni red i mir.

Nije ministar Adžić rekao da je ta grupa od oko sedamdesetak „prolaznika“ glasno najavila da ide na „hiljadu komita“ na Trgu, da su ti „prolaznici“ bili okićeni zastavama i obilježjima tuđe države, da su pjevali šovinističke pjesme, da su flašama gađali građanke i građane koji su sjedjeli u kafiću na dnu Manastirske i vrijeđali ih i prijetili im...

Na pitanje zašto su pripadnici Uprave policije dozvolili prolaz grupi kroz Manastirsku ulicu u pravcu Trga - što je bio ključni momenat koji je doveo do nemilih scena i sukoba - rekao je da je „na više lokacija u Nikšiću toga dana bilo i više grupa policijskih službenika“.

"Jedna od njih je bila na ulazu u Manastirsku ulicu. Ali građani moraju da znaju da ta grupa policajaca nije imala zadatak da spriječi put prolaznicima, jer su oni čuvali javni red i mir i onemogućavali da se na tom prostoru koji su oni pokrivali desi neki incident. Kordon policajaca bio je na kraju Manastirske, koji je i spriječio direktan sukob ideoloških neistomišljenika", viđenje je našeg ministra unutrašnjih poslova.

Iako će se, kako je najavio, istraživati upotreba sredstava prinude i suzavca, Adžić već zna odgovor - napad policije suzavcem na građanke i građane na Trgu slobode, s njegovom stanovišta bio je neophodan.

Za Aleksandra Sašu Zekovića, jednog od stručnjaka iz Pokreta „21. maj“, koji se duže od dvije decenije bavi praćenjem postupanja policije, a bio je dugo godina član i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, neprihvatljivo je svođenje grupe ekstremista na grupu pješaka.

Nije tačno, naglašava, da policijski službenici nijesu mogli zabraniti prolazak ekstremistima.

"Policija ima pravo da spriječi prolazak svih lica, ograniči njihovo kretanje na određenom prostoru, za određeno vrijeme, a najduže do šest sati ako je to u interesu javne bezbjednosti i ako bi se tako spriječilo izvršenje različitih krivičnih djela i prekršaja", podsjetio je Zeković ministra na zakonske propise.

Objašnjava da „radnja ograničenja kretanja iz bezbjednosnih razloga, i u domaćem i u međunarodnom pravu, ima primat nad pravom na slobodu kretanja, posebno u ovim složenim i rizičnim bezbjednosnim situacijama“.

"To nijesu bili pješaci već osobe koje su bile riješene i to su javno najavile da naruše javni red i mir. Ako bi uvažili ovu glupost koja je iz policije podmetnuta ministru Adžiću, to znači da je policija trebala huligane na crnogorskim povorkama ponosa u Budvi i Podgorici, ili na drugim događajima visokog rizika, da primarno posmatra kao pješake koji šetkaju gradom", upozorio je Zeković.

POKAZATI ODGOVORNOST

Ipak, za njega je „nastup ministra unutrašnjih poslova u neku ruku ohrabrujući“ i smatra da je „bitno drugačiji od licemjernih i neprofesionalnih istupa njegovog prethodnika (Sergeja Sekulovića)“.

"Važno je kada ministar unutrašnjih poslova prepozna i javno kaže da je izostala prevencija i operativni rad sa procjenom i to je potpuno suprotno, podvlačim suprotno, onome što su javno saopštili Uprava policije i pomoćnik direktora za Sektor policije opšte nadležnosti Dragan Gorović", kazao je Zeković.

No, iako je za Zekovića „nastup ministra“ ohrabrujući, primijetio je u njegovim izjavama i ozbiljne neistine kojima, smatra naš sagovornik, Adžić želi, „to jeste pokušava, da izbalansira svoje ocjene i ne zamjeri se, kao političar, moćnicima u policiji“.

Poručuje da postupanje policije u Nikšiću ne smije da se zataška političkim podjelama u Crnoj Gori.

"Ministar Adžić, a naročito crnogorska policija moraju biti iznad toga i zato je važno da se konačno pokaže odgovornost i da bez daljeg odlaganja primarno i neodložno budu smijenjeni Gorović i načelnik CB Nikšić Dragoslav Peković", smatra on.

Pobjeda je u seriji tekstova upozoravala da je doskorašnji direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Vukšić odmah pošto je nakon smjene vlasti u avgustu 2020. godine postavljen na ovu poziciju naložio da se uvede još jedna stavka – radikalni crnogorski ekstremizam.

Crnogorski premijer Dritan Abazović, lider Ure i njegov partijski saborac, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, kao i Vukšić, dio vlasti postali su na osnovu rusko-srpske agende pripremljene u susret tim izborima i svi su imali precizne zadatke.

Crkvena vlada Zdravka Krivokapića je, kada su zapadne adrese shvatile za čije interese radi, srušena, pa je Abazović dobio priliku da on formira proevropsku vladu.

Ispostavilo se da je to vlada kontinuiteta – Abazović i njegova partija nastavljaju da rade po agendi Crkve Srbije i „srpskog svijeta“, a uz svesrdnu podršku političkih otaca okupljenih oko koncerna Vijesti.

Portal Analitika