Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Srpski nacionalni savjet traži postavljanje ćiriličnih tabli na Rektoratu i univerzitetskim jedinicama

Srpski nacionalni savjet traži postavljanje ćiriličnih tabli na Rektoratu i univerzitetskim jedinicama

Predstavnici Srpskog savjeta obratili su se rektoru Univerziteta Crne Gore, Vladimiru Božoviću i predsjednici Upravnog odbora UCG, Rajki Glušici, sa zahtjevom da se postave table sa na ćiriličnom pismu, kako na zgradi rektorata Univerziteta Crne Gore, tako i na svim ostalim univerzitetskim jedinicama.

Ilustracija Foto: UGC
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

"Srpski nacionalni savjet Crne Gore je u prethodnom periodu, ukazivanjem na nepoštovanje i neusklađenost sa ustavnim normama, pokazao na neposredan i jasan način povređivanje ustavne garancije ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma sadržane u članu 13 st. 2 Ustava Crne Gore, na osnovu koje je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore uputio preporuku svim državnim institucijama da u skladu sa svojim nadležnostima normativno urede i konkretizuju ustavnu garanciju o ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma", kazao je predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta, Momčilo Vuksanović

Ćirilica, kako kaže Vuksanović, za narode koji žive u Crnoj Gori Crnogorce, Srbe, Bošnjake i Muslimane ima posebnu vrijednost.

"Ćirilicom smo se upisali među civilizovane (slovesne) i istorijske narode Evrope i svijeta, čija istorija su hiljadugodišnje borbe za opstanak. Kako se kaže: „Ćirilica je naša istorija, njome su ispisani svi naši kulturni tragovi“. Ćirilicom je napisana najpoznatija naša knjiga Miroslavljevo jevanđelje, koju je Unesko uvrstio u ediciju Pamćenja svijeta, kao jedno od 120 najvrednijih dobara koje je stvorila ljudska civilizacija, kao i Oktoih i druge knjige iz Crnojevića štamparije, čije štampanje predstavlja najznačajnije datume kulturne istorije Crne Gore", navodi Vuksanović u obraćanju. 

Ne postoji, kako navodi Vuksanović, nijedan razlog za potiskivanje i napuštanje Ćirilice: ni istorijski, ni kulturni, ni estetski, ni lingvistički, ni vjerski, ni tehničko-tehnološki.

"Ćirilica je bila i ostala jedna od osnovnih odrednica našeg identiteta. Njeno napuštanje znači prekid sa našim kulturnim i duhovnim identitetom, odnosno odricanje od svog kulturnog nasleđa. Na osnovu navedenog, Srpski nacionalni savjet Crne Gore se obratio sa zahtjevom svim državnim organima, upravama i institucijama, da postave table na ćiriličnom pismu. Nadamo se da ćete i vi, u najkraćem vremenu, postupiti po našem zahtjevu, kako ne bismo bili prinuđeni da svoja identitetska prava, garantovana nespornim ustavnim normama, obezbjeđujemo institucionalnim i sopstvenim angažovanjem", zaključuje Vuksanović. 

Portal Analitika