Region

"U cilju očuvanja nacionalnog identiteta"

Srbija uvodi udžbenike "od nacionalnog značaja" u osnovne škole

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udžbenicima, saopšteno je danas iz Vlade.

Srbija uvodi udžbenike "od nacionalnog značaja" u osnovne škole Foto: MINA
RSEIzvor

Navodi se da je novina uvođenje udžbenika od nacionalnog značaja za osnovne škole za predmete srpski jezik, srpski jezik i književnost, svijet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička i likovna kultura, kao i za udžbenike od posebnog značaja za nacionalne manjine.

"Zakonska rješenja usmjerena su na očuvanje nacionalnog identiteta, razvoj osjećaja pripadnosti, poštovanje maternjeg jezika i negovanje tradicije, uz istovremeno podsticanje interkulturalnosti i očuvanje kulturne baštine", saopštila je u četvrtak Vlada Srbije.

Dodaje se da zakonske izmjene imaju za cilj i zaštitu prava učenika i roditelja, unapređivanje transparentnosti u izboru udžbenika, kao i ugradnju mehanizama za sprječavanje zloupotreba.

"Izmjene propisuju i mogućnost određivanja najviše maloprodajne cijene udžbenika, kao i njihove maksimalne težine kako bi se zaštitilo zdravlje djece", saopštila je Vlada.

Ministarstvo prosvjete Srbije prošlog septembra predstavilo je "Nacionalnu čitanku" za prvi i drugi razred osnovnih škola koja će, kako je saopšteno, biti obavezno nastavno sredstvo "koje bi kod učenika trebalo da razvija svijest o njegovanju tradicije kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina koje žive u Srbiji".

Tadašnja resorna ministarka Slavica Đukić Dejanović rekla je da je inicijativa za uvođenje takvog udžbenika potekla od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Ideju o izradi takozvanih nacionalnih udžbenika prvi je u javnost plasirao nekadašnji potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin u februaru 2021. dok je bio na mjestu ministra unutrašnjih poslova rekavši u Skupštini Srbije da "udžbenik istorije mora da napiše država Srbija".

Izmjenom Zakona o udžbenicima iz oktobra 2023. godine, uvedena je "Nacionalna čitanka" kao obavezno nastavno sredstvo za učenike osnovnih i srednjih škola koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku.

Među prvim lekcijama u toj knjizi u izdanju za najmlađe đake su zastava i grb Srbije i strofe državne himne "Bože pravde".

Iz "Nacionalne čitanke", predstavljene prošle jeseni, uči se i šta je slava, koja je razlika između malog i velikog grba Republike Srbije, kakvi su vjerski običaji u hrišćanstvu i drugim konfesijama, koje sve nacionalne manjine žive u Srbiji. Osim dječjih pesama, u njoj su i crkvene pjesme i vojna koračnica Marš na Drinu iz perioda Prvog svjetskog rata.

Proteklih godina uvođenje takve čitanke kritikovao je dio javnosti.

Neke od primjedbi bile su da su u njoj nedovoljno predstavljene nacionalne manjine koje žive u Srbiji, njihova tradicija i običaji, kao i način na koji su predstavljeni srpska tradicija i kultura – uz pitanje ko je i kako za čitanku definisao i izabrao šta u njih spada. Jedna od kritika je i da se znatan dio sadržaja preklapa sa onim koji već postoji u aktuelnim udžbenicima.

Portal Analitika