Muzika

Srbija ne da novac za „Egzit“, menadžer podnio ostavku

Izvor

Kako Blicu je juče potvrđeno, konačnu odluku o finansiranju Egzita donijeće komisija koja procjenjuje koji će se projekti sufinansirati u narednoj godini.

- Festival Egzit svakako može aplicirati za sredstva na konkursu za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi, kao i projekata umjetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi za 2013. godinu, a odluku o tome koji će projekti biti sufinansirani donijeće komisija - kažu u Ministarstvu kulture i informisanja.

Oni dalje ističu da je ovo Ministarstvo u 2010, 2011. i 2012. godini za ovaj festival izdvajalo sredstva u iznosu od 10 miliona dinara na godišnjem nivou.

- U startu moram da se ogradim da ne dajem izjavu u ime Egzita, već u svoje ime, jer sam prošle nedjelje, poslije 13 godina odlučio da dam ostavku na mjesto generalnog menadžera. Što se tiče udjela države u finansiranju Egzita, ta pomoć jeste samo petina našeg budžeta, ali naš budžet je vrlo, vrlo nategnut - priča Bojan Bošković ekskluzivno za „Blic“.

On dodaje je zbog svjetske ekonomske krize budžet Egzita već značajno smanjen, pa sada nema mjesta za nova rezanja troškova.

- U ovom momentu održavanje festivala bez pomoći države teško da bi uopšte bilo moguće - dodaje Bošković.

Bivši generalni menadžer Egzita smatra da festival ne treba da funkcioniše bez ikakve pomoći države jer je Egzit prilika za posao i zaradu za hiljade ljudi u Novom Sadu i Srbiji.

- Po nezavisnim istraživanjima u ovdašnju ekonomiju se zahvaljujući Egzitu ulije od 15 do 25 milion eura. Sigurno bi taj broj mogao biti i mnogo veći da postoji neka ozbiljnija strategija šta tim ljudima ponuditi prije i poslije festivala. U prvoj godini krize broj turista je pao u svim zemljama Evrope osim u Srbiji zahvaljujući prije svega Egzitu. Ali, vlada zna svoje prioritete, pretpostavljam. U Novom Sadu je resor kulture dobila ekstremna desnica - sumnjam da se mi uklapamo u njihovu idealnu sliku grada. Mi smo 13 godina gradili Egzit da postane festival svjetskog ranga koji će moći sam da se izdržava. Ovo prvo postigli smo još prije osam godina, ovo drugo još nismo. Srbija nema mnoge prednosti koje druga tržišta imaju. Mnogo je skuplje i komplikovanije doći u Srbiju nego u Španiju, Mađarsku ili Hrvatsku. Mnogo. Takođe, mi moramo da vodimo računa da ulaznica bude pristupačna i domaćim posjetiocima - kaže Bošković.

Do razlaza je došlo jer njegova ideja, da se napravi godinu dana pauze kako bi se festival redizajnirao i prilagodio vremenu, nisu prihvatili ostali vlasnici brenda.

- Smatram da su radikalne promjene neophodne jer se i okruženje oko nas radikalno promijenilo. Međutim, nisam dobio mandat za te promjene i ne mogu da učestvujem u organizaciji Egzita 2013. - zaključuje Bošković.

Portal Analitika