Ova funkcija je najviša i jedna od najuticajnijih pozicija u sistemu najmoćnije svjetske organizacije.
B92 piše da bi, ukoliko Jeremić bude izabran, „to bila značajna potvrda ugleda Srbije u svijetu i prodornosti i vidljivosti njene spoljne politike”.
Dodaje se da bi to bila prilika da predstavnik Srbije bude u epicentru svjetske diplomatije, da pojača kontakte između Beograda i ključnih igrača u međunarodnoj areni, koji donose i najvažnije odluke koje se tiču Srbije. Njegov zadatak bio bi da zakazuje sjednice Generalne skupštine, određuje dnevni red, predlaže mirovne misije, međunarodne inicijative...
Podsjeća se da su do sada na ovoj prestižnoj poziciji do sada bili mnogi bivši, aktuelni i budući šefovi diplomatija, premijeri ili predsjednici država.
Na toj poziciji bio je nekada jugoslovenski diplomata Lazar Mojsov, koji je za predsjednika GS UN izabran 1976, u vrijeme najvećeg spoljnopolitičkog ugleda bivše SFRJ.
Informaciju o kandidaturi Jeremića, u Ministarstvu spoljnih poslova nisu željeli da komentarišu.
B92 podsjeća i da upuštanje u trku na Ist Riveru ne znači i da Jeremić napušta poziciju šefa diplomatije. Štaviše, u dosadašnjoj praksi, na mjestu prvog čovjeka GS bili su često ministri i visoki zvaničnici, koji su istovremeno imali i državnu funkciju i bili aktivni u UN.
Jeremić bi, u slučaju izbora, predvodio Generalnu skupštinu godinu dana, „što ga ne bi spriječilo da bude ponovo izabran i za šefa diplomatije, posle majskih izbora”.
„Njegovo prvo zvanično pojavljivanje bilo bi u septembru 2012, kada počinje novo, jednogodišnje zasedanje GS, koje otvara američki predsednik Barak Obama”, piše B92.