Podrška djeci sa poteškoćama u razvoju u Bijelom Polju

Spurnić-Žižić: Dijete najbolje uči u okruženju u kome se osjeća sigurno; Varagić: Tradicionalni medicinski model je dopunjen savremenim pristupom

Roditelji su ključni partneri u ovom procesu, poručuje Varagić

Spurnić-Žižić: Dijete najbolje uči u okruženju u kome se osjeća sigurno; Varagić: Tradicionalni medicinski model je dopunjen savremenim pristupom Foto: Privatna arhiva
Dan Izvor

U Bijelom Polju uspješno funkcioniše PORI tim (Porodično orijentisana rana intervencija), multidisciplinarno tijelo posvećeno podršci djeci uzrasta od 0 do 6 godina sa određenim odstupanjima u razvoju, i njihovim porodicama.

Ova inicijativa predstavlja jedan od najvažnijih koraka ka modernizaciji socijalnih i zdravstvenih usluga u Crnoj Gori, sa fokusom na individualizovani pristup i partnerski odnos sa porodicom.

Koordinator projekta za opštinu Bijelo Polje je JZU Dom zdravlja, a članove tima čine stručnjaci iz više ustanova: pedijatri, logopedi, psiholozi, defektolozi, socijalni radnici i fizioterapeuti iz Doma zdravlja, vrtića "Dušo Basekić", Dnevnog centra "Tisa" i Centra za socijalni rad.

"Porodično orijentisana rana intervencija se izdvaja po tome što se podrška djetetu pruža u njegovom prirodnom okruženju, bilo da je to kućna posjeta ili rad u vrtiću. Dijete najbolje uči u okruženju u kome se osjeća sigurno", kaže logopetkinja Jelena Spurnić-Žižić.

Osnovna ideja programa je da roditelji i stručnjaci zajedno traže najbolje strategije za podršku djetetu. Akcenat je na osnaživanju roditelja i jačanju njihove uloge u razvoju djeteta.

"Tradicionalni medicinski model je dopunjen savremenim pristupom zasnovanim na socijalnom modelu i poštovanju prava djeteta. Naši timovi već dvije godine rade u skladu sa tim principima", ističe dr Mirjana Varagić, članica PORI tima.

Svaka porodica koja uđe u program dobija svog primarnog pružaoca usluge koji je u direktnom kontaktu s njima. Podrška uključuje intervju zasnovan na rutinama (RBI), funkcionalnu procjenu djeteta i izradu individualnog plana podrške (IPPP). U praksi, porodica najmanje jednom mjesečno dobija kućnu posjetu, a nedjeljno kontakt preko telefona ili u vidu tretmana u zdravstvenim i vaspitnim ustanovama.

Djeca koja pohađaju vrtić dobijaju podršku i unutar te sredine. Prema riječima dr Varagić, pedijatri su dosad obradili oko 550 standardizovanih URD upitnika, na osnovu kojih se dijete upućuje u program. Takođe, roditelji mogu samostalno zatražiti pomoć ukoliko uoče bilo kakva odstupanja u razvoju.

"Roditelji su ključni partneri u ovom procesu. Bez njihove aktivne uloge ne bismo mogli da postignemo željene rezultate", naglašava dr Varagić.

Iskustvo iz Bijelog Polja pokazuje da je integracija usluga i saradnja različitih sektora moguća i uspješna, kada postoji zajednička vizija i posvećenost. Pilot-projekat već donosi rezultate i služi kao primjer dobre prakse koji bi mogao biti proširen na druge opštine u zemlji.

PORI tim formiran prije dvije godine kao dio pilot-projekta

PORI tim je formiran 2023. godine kao dio pilot-projekta koji su podržali UNICEF i Evropska unija, u saradnji sa ministarstvima zdravlja, prosvjete i rada i socijalnog staranja, kao i Udruženjem psihologa Crne Gore i Beogradskim psihološkim centrom. Bijelo Polje i Kotor izabrani su kao pilot-opštine za razvoj ovog modela. Lokalne institucije su potpisale protokole o saradnji, čime je uspostavljen intersektorski pristup.

Portal Analitika