Abiznis

Ruska kompanija Montenegroregioni iscrpila sve pravne mogućnosti u Crnoj Gori

Spor oko turističkog kompleksa u Morinju dospio u Strazbur

Nakon što je odbijena revizija, a onda i ustavna žalba kompanije Montenegroregioni protiv Ministarstva kulture i Opštine Kotor zbog nerealizovane turističke investicije u Morinju zbog čega su tražili odštetu od 17,8 miliona eura, podnesena je predstavka Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, saznaje Pobjeda.

Iz Morinja Foto: UGC
Iz Morinja
PobjedaIzvor

Sve sudske instance prethodno su utvrdile da Ministarstvo i opština nijesu odgovorni zbog propale investicije, ali da jer država dužna da im plati 7,1 hiljadu eura, jer im tada nije trebala tražena HIA studija.

U odluci Vrhovnog suda koji je odbio reviziju i potvrdio odluke nižestepenih sudova, a koju je donijelo vijeće sudija Radojke Nikolić, Ranka Vukića, Tatjane Ljujić, Snežane Vukčević i Marijane Pavićević, stoji da Montenegroregioni nijesu dokazali da su Ministarstvo i opština postupali nezakonito, već u skladu sa tada važećim propisima poštujući odluku Komiteta UNESCO.

"Činjenica da Ministarstvo kulture - Uprava za zaštitu kulturnih dobara nije dala pozitivno mišljenje na nacrt i predlog izmjena i dopuna DUP-a Morinj, a što je preduslov da Skupština opštine Kotor stavi na usvajanje taj planski dokument, te da nije ocijenila Studiju vizuelnog uticaja i HIA studiju koje joj je tužilac dostavio, ne podrazumijeva istovremeno odgovornost tuženih, kako se to neosnovano navodi revizijom tužioca. Ovo kod više puta u već označenim dopisima dostavljenim tužiocu jasno izloženih i obrazloženih razloga zbog kojih se ne može dati pozitivno mišljenje, te da se nijesu stekli propisani uslovi za ocjenu tih studija. Uz to, čak i u slučaju kada upravni organ ne postupi po zahtjevu stranke i ne donese odgovarajući upravni akt, stranka ima pravo na pokretanje upravnog spora, koji tužilac nije pokrenuo, što je dodatno u prilog zaključku da tužilac nije dokazao da postoji odgovornost tuženih", stoji u odluci.

Neosnovani su i revizijski navodi da je država odgovorna za odštetu od 2,3 miliona eura, koliko su morali da plate ruskoj kompaniji Energol, zbog neispunjenja ugovorne obaveze oko prodaje kapaciteta, jer su Montenegroregioni, kako se navodi, taj ugovor zaključili bez građevinske dozvole kao preduslova za početak izgradnje i prodaju.

Tadašnji direktor ove kompanije Aleksandar Šaporev je pred sudom kazao da zbog ponašanja pojedinih institucija Crna Gora gubi međunarodne investitore, posebno ruske. Iznio je brojne optužbe na račun opštinskih i državnih službenika, a posebno tadašnjeg pomoćnika ministra Aleksandra Dajkovića.

Ovu parcelu kupili su prije 17 godina uz, kako su tvrdili, uvjeravanje kotorske opštine da na tom mjestu mogu graditi turistički kompleks, ali je izmjenom DUP-a izgradnja više nije bila dozvoljena. Pokrenuli su inicijativu za izmjenu DUP-a, što je, kako su naveli, opština prihvatila, a onda uradili i više traženih elaborata i studija. Ipak, zbog protivljenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara nijesu dobili zelene svjetlo, pa do izmjene DUP-a Morinj nije došlo, a njihova investicija nije realizovana.

Portal Analitika