Svijet

Spisak bogataša koji ne plaćaju porez

Izvor

Vikiliks je u ponedjeljak, zvanično pred novinarima i TV kamerama, došao u posjed dva CD-a sa "podacima o oko dvije hiljade imućnih osoba koje svoj novac možda kriju na of šor računima kako bi izbjegle plaćanje poreza".

Izvor ovih podataka je nekadašnji službenik jedne privatne švajcarske banke koji je svojevremeno vodio bančine operacije u jednom od najpoznatijih svjetskih poreskih skrovišta, Kajmanskim ostrvima.

 kajmanska-ostrvaokNeoporezovani luksuz: Kajmanska ostrva, britanska prekomorska teritorija u zapadnom dijelu Karipskog mora, južno od Kube.

Ostrva, tri ih je ukupno, poznata su po pješčanim plažama i luksuznim hotelima ali i po onome što nemaju... porezima.

Kajmansku ostrva su do prije koju godinu važila i za peti po snazi bankarski centar na planeti i sjedište su, ponekad i fiktivno, hiljada kompanija i firmi. Čak je, svojevremeno, Barak Obama u jednom govoru pomenuo da je na jednoj adresi na Kajmanskim ostrvima registrovano više od dvaneest hiljada firmi.

Sve postaje daleko jasnije ako se zna da je ova karipska država jedno od najpoznatijih svjetskih of šor poreskih utočišta za one koji bi da u državama u kojima žive i rade, ako je ikako moguće, ne plate porez.

Imena i računi nekih od njih, pojedinaca i kompanija, danas su, zapisani na dva CD-a dospjeli u ruke sajta Vikiliks i njegovog osnivača Džulijana Asanža.

Podatke o imenima i računima, po nekim najavama, skoro dvije hiljade poslovnih ljudi, ličnosti iz svijeta umjetnosti i najmanje četrdeset političara kao i niza kompanija i hedž fondova, Vikiliksu je dostavio Rudolf Elmer.

 Asanz-527Osam godina uvida u transakcije: Prije nego što je postao insajder, Elmer je na Kajmanskim osrvima osam godina radio kao šef operacija privatne švajcarske banke Julius Baer specijalizovane za brigu o parama jako bogatih klijenata.

Elmer je, na konferenciji za novinare održanoj u Londonu, najavio da on lično neće objelodaniti ni jedno ime ali da ga brine korišćenje of šor računa kao sredstva za utaju poreza.

"Želim da omogućim javnosti da sazna ono šta ja znam i kako ovaj sistem funkcioniše jer se njime nanosi šteta našem društvu. Šteta se nanosi tako što se na druge tačke prenosi novac finansijskih institucija, multinacionalnih konglomerata i izuzetno bogatih ljudi. Taj novac se skriva u of šor centre ili tehnički preciznije stavlja pod tajnu jurisdikciju. To je novac koji je danas neophodan našem društvu kako bismo ga obrazovali, kako bismo pomogli ljudima koji se muče da prežive", rekao je Elmer novinarima u ponedjeljak.

vikiliksProvjera podataka prije objavljivanja: Šta će Vikiliks uraditi sa dobijenim informacijama obznanio je lično Džulijan Asanž.

"Ove informacije ćemo tretirati i kao sve druge informacije koje nam dođu u ruke. A to znači da ćemo, kada budemo analizirali podatke i pod uslovom da su validne kao i sve drugo što primamo, te podatke u potpunosti objelodaniti. Objavljivanje bi moglo da uslijedi za nekoliko nedjelja a možda i za par mjeseci", objasnio je Asanž.

Poznate su tvrdnje da se podaci o kojima je riječ odnose na razdoblje od 1990. do 2009. godine i da se po svemu sudeći , tiču najmanje tri finansijske institucije, uključujui i banku Julius Baer.

Neke od podataka su Elmeru, kako je danas sam u više navrata ponovio, dostavili drugi insajderi. Julius Baer je Elmera otpustila 2002. godine kada je uočila da povjerljive informacije iz tog dijela svijeta cure u javnost.

Nakon što je 2007. godine obavijestio američke vlasti, Rudolf Elmer je stupio u kontakt sa Vikiliksom i to je zapravo bio prvi veliki prodor ovog internet sajta u svijet objelodanjivanja osjetljivih informacija.

U nekoliko zemalja su zbog toga protiv bančinih klijenata podignute optužnice za utaju poreza. Elmer je tvrdio da klijenti, uz puno znanje visokih bančinih službenika, izbjegavaju da plaćaju porez.

 

asanz1Podaci neprijatni po Švajcarsku: Elmera, upravo zbog kršenja zakona o tajnosti bankarskih računa, u srijedu čeka suđenje u Švajcarskoj. Stav nekadašnjeg poslodavca Rudolfa Elmera, banke Julius Baer je, kaže novinar ekonomske redakcije BBC-ija Tio Leget, predočen još ranije.

"Oni kategorično negiraju bilo kakve nagovještaje da su bogatim klijentima pomagali da izbjegnu ili zaobiđu plaćanje poreza. U banci kažu da je Elemr jednostavno ogorčeni bivši službenik čiji je cilj da u očima javnosti diskredituje banku i njene klijente. Stav banke je, dakle, više nego jasan. Očito je međutim da će dovođenje nepromjenjljivih švajcarskih propisa o tajnosti bankarskih računa u centar pažnje biti prilično neugodno za ovu zemlju koja je odavno pod priličnim pritiskom Sjedinjenih Država i drugih zemalja da ublaži postojeće zakone o tajnosti bankarskih računa i pomogne drugim državam da stanu na put utaji poreza", ističe u svom izvještaju novinar ekonomske redakcije BBC-ija Teo Leget.

 (BBC )

Portal Analitika