TV / Film

Spilberg žali zbog posljedica filma „Ajkula“

Američki reditelj Stiven Spilberg "istinski žali" što je populacija morskih pasa "desetkovana" poslije uspjeha njegovog filma "Ajkula" (Jaws) iz 1975. godine, rekao je u intervjuu za BBC.

Spilberg žali zbog posljedica filma „Ajkula“ Foto: AFP/ AMPAS/ Michael Palma
Portal AnalitikaIzvor

Film je priča o velikoj bijeloj ajkuli koja napada kupače u ljetovalištu na istočnoj obali Sjedinjenih Američkih Država. Lokalni policijski zapovjednik počinje lov na ogromnu ribu uz pomoć morskog biologa i lovca na morske pse.

„Istinski žalim što je populacija morskih pasa desetkovana zbog knjige i filma. Istinski, istinski žalim“, rekao je Spilberg, prenosi Hina.

Reditelj je učestvovao u radijskoj emisiji Desert Island Discs (Nosači zvuka za pusto ostrvo) u kojoj gosti otkrivaju koju bi muziku, knjigu ili neki luksuzni predmet ponijeli na pusto ostrvo.

Upitan kako bi se osjećao da se zatekne na pustom ostrvu opkoljenom ajkulama, Spilberg je odgovorio „Toga se najviše bojim. Ali ne bojim se da bi me pojela ajkula, već se bojim da mi ajkule zamjeraju ludilo sportskih ribolovaca koje se razvilo poslije premijere filma 1975.“

Prema studiji objavljenoj 2021. u časopisu Nature, svjetska populacija ajkula smanjila se za 71 odsto od 70-ih godina zbog pretjeranog lova.

Organizacija za zaštitu ovih riba, Shark Conservation Fund, tvrdi da danas izumiranje prijeti 36 odsto od 1.250 vrsta morskih pasa i raža.

Naučnici su osudili film „Ajkula“ koji je postigao ogroman uspjeh u bioskopima i preplašio generacije kupača.

Stiven Spilberg, slavan i po filmovima kao što su ET, Indijana Džons, Park iz doba Jure, u emisiji na BBC-ju je govorio i o svom djelimično autobiografskom filmu „Fabelmanovi“. To je priča o njegovom djetinjstvu i prvim koracima u filmu u poslijeratnoj Americi.

Opisao je to kao „terapiju vrijednu 40 milijuna dolara“.

Portal Analitika