Društvo

Pretovar amonijum-nitrata sa broda ukotvljenog ispred Bara trebalo bi uskoro da počne

Špedicija dogovorena, nepoznanice ostaju

Prema zvaničnoj dostupnoj tarifi, ukoliko nije drugačije ugovoreno, pretovar rasutog tereta u Luci Bar naplaćuje se 4,5 eura po toni. Za brod od 30.000 tona (ukoliko je toliko pod palubom) to bi iznosilo 135.000 eura. Na osnovu dostupnih informacija, zbog karakteristika pruge i nagiba, kapaciteti jedne željezničke kompozicije koja ispunjava ADR standarde transporta amonijum-nitrata su 750 tona

Špedicija dogovorena, nepoznanice ostaju Foto: Pobejda/Stevo Vasiljević
PobjedaIzvor

Pretovar ruskog amonijum-nitrata sa broda ukotvljenog ispred Bara, koji je naručila Azotara Pančevo, trebalo bi uskoro da počne, budući da je postignut dogovor da predstavništvo firme Agent plus u Baru preuzme realizaciju poslova špedicije.

Time će, kako je potvrđeno Pobjedi, biti otklonjene i posljednje proceduralne barijere da pošiljka amonijum-nitrata sa 34,4-postotnim udjelom azota koji se koristi kao vještačko đubrivo, počne da se pretovara na lučki vez broj 1 za koji Luka Bar a.d. ističe da ima sve potrebne saglasnosti i dozvole, uključujući i bezbjednosne i ekološke.

Umjesto pojašnjenja i konkretne potvrde da nema bojazni od potencijalnih akcidenata zbog pretovara amonijum-nitrata, za proteklih nekoliko dana u državi nije bilo nijedne agencije ili državne inspekcije koja se prihvatila nadležnosti da isprati i kontroliše ove aspekte od značaja za tranzit tereta koji se, prema klasifikaciji UN, računa u klasu 5.1 - opasnih materija visokooksidirajućih karakteristika.

Pored primjene u poljoprivredi kao vještačko đubrivo (šalitra), amonijum-nitrat zbog svojih karakteristika predstavlja i komponentu industrijskih eksploziva. Ne smije doći u dodir sa organskim i mineralnim uljima, izvorom vatre, ili u kontakt sa metalima, zbog čega se prilikom transporta i manipulacije pretovarne lopate premazuju posebnim bojama koje sprečavaju da dođe do trenja i varnica.

Ukoliko dospije u more mogao bi da proizvede posljedicu eutrofikacije, budući da prospješuje munjevit razvoj algi.

UPOZORENJE MJEŠTANA

Protest u javnosti zbog najavljenog pretovara i tranzita amonijum-nitrata izrazili su i mještani naselja Stara ambulanta koje se graniči sa lučkom zonom. Strahuju da je pretovar velika nepoznanica, jer već, kako su kazali, imaju loše iskustvo sa negativnim uticaj bakrovog koncentrata na njihove domove, a za rješenje tog problema nemaju adekvatan odgovor ni Luke niti državnih službi u proteklih dvije godine.

U obraćanju su, između ostalog, upitali kuda će kamioni natovareni amonijum- nitratom da prolaze.

- Da približimo građanima koji ne znaju, sporno skladište koncentrata bakra gdje se svakodnevno vrši pretovar vagon-kamion-skladište, nalazi se na RO-RO terminalu koji je tik uz saobraćajnicu kojom se kreću kamioni za uvoz i izvoz. Amonijum-nitrat u dodiru sa praškastim metalima kao što su bakar, cink, olovo i aluminijum, dovode do eksplozivne reakcije. S obzirom na veliku količinu prašine koja se svakodnevno svuda širi sa ovog mjesta pretovara, stotine kamiona koji prolaze i dodatno dižu prašinu sa crnog kolovoza punog koncentrata bakra, interesuje nas kako misle da spriječe eventualni kontakt bakra sa amonijakom - navodi se u obraćanju mještana.

Od političkih partija u lokalnom parlamentu u subotu je reagovala jedino odbornica vladajuće DPS Nikica Purlija koja je kazala da je neshvatljivo da je pretovar planiran uprkos činjenici da se nadležne inspekcijske službe koje funkcionišu u okviru Uprave za inspekcijske poslove, kako kaže, ,,ograđuju od nadležnosti i ne preduzimaju odgovornost za sve ono što mogu biti posljedice ili izazivanje incidenata većih razmjera“.

- Zbog svega pozivamo menadžment Luke Bar, Upravu za inspekcijske poslove i u konačnom Vladu Crne Gore da preduzmu odgovornost, informišu javnost o detaljima pretovara, transporta i tretmana ove robe i da spriječe eventualne incidente i sve nesagledive posljedice koje mogu nastati na štetu života radnika i imovine Luke Bar i svih drugih građana i gostiju koji su direktno ili indirektno izloženi ovoj opasnosti - navela je tada Purlija.

Kako je Pobjeda objavila u subotu, teretni brod koji plovi pod liberijskom zastavom, uplovio je u barski akvatorijum nakon više od 15 dana plovidbe na koju je krenuo iz Sankt Petersburga sa amonijum-nitratom u rasutoj formi koji proizvodi ruska firma „Minodubrenija JSC“ iz Rosoša u Voronješkoj oblasti.

Prije nego je dogovorena špedicija, nekoliko firmi nije bilo raspoloženo ili je tražilo visoku nadoknadu za špediterske poslove s obzirom na komplikovanu proceduru tranzita na relaciji brod-kamion-željeznički vagoni koja podrazumijeva potencijalno dvije tačke utovar-istovar rasutog tereta.

Na osnovu plana bezbjednosti koji je radila konsultantska kuća iz Beograda transport amonijum-nitrata će nadzirati stručnjaci kompanije Azotara Pančevo koja je i naručilac sirovine.

Povodom planiranog pretovara amonijum-nitrata u rasutom stanju, iz Luke Bar su naveli da su se obratili na više adresa u državi kako bi dobili zvanična mišljenja i sugestije što je konkretno potrebno da realizuju ugovor sa Azotarom Pančevo. Uključujući i zvanično mišljenje Ministarstva vanjskih poslova o tome da planirani tranzit ne odliježe važećim restrikcijama koje je Evropska unija uvela na robe iz Ruske Federacije.

Iz Luke Bar nijesu precizirali niti dali odgovor na to o kojoj se tačno količini amonijum-nitrata radi, i koliko će iznositi benefit od ovoga posla, kao ni to otkad vez 1 ima dozvolu za manipulaciju ovom vrstom rasutog tereta koji, prema UN klasifikaciji, podvodi pod opasne materije razreda 5.1.

BENEFITI I OPASNOSTI

Prema zvaničnoj dostupnoj tarifi, ukoliko nije drugačije ugovoreno, pretovar rasutog tereta u Luci Bar naplaćuje se 4,5 eura po toni. Za brod od 30.000 tona (ukoliko je toliko pod palubom) to bi iznosilo 135.000 eura.

Na osnovu dostupnih informacija, zbog karakteristika pruge i nagiba, kapaciteti jedne željezničke kompozicije koja ispunjava ADR standarde transporta amonijum-nitrata su 750 tona.

Podsjećamo, sve inspekcijske službe koje smo kontaktirali minulih dana odgovorile su da „neko drugi“ ima nadležnost za inspekcijski nadzor nad pretovarom i tranzitom amonijum-nitrata.

Iz Uprave za inspekcijske poslove su naveli da pretovar amonijum-nitrata nije prepoznat kao aktivnost u Uredbi o projektima za koje se vrši procjena uticaja na životnu sredinu, a koja je donešena na osnovu Zakona o procjeni uticaja na životnu sredinu.

- Takođe, Zakonom o hemikalijama, po kojem postupa ekološka inspekcija, definisano je da se on ne primjenjuje na hemikalije koje su pod carinskim nadzorom, u carinskom skladištu ili slobodnim zonama, radi ponovnog izvoza ili tranzita ako se te hemikalije ne prerade ili obrade - naveli su u odgovorima.

Ukazali su na to da je amonijum-nitrat sredstvo za ishranu bilja - đubrivo, i da su Zakonom o sredstvima za ishranu bilja i Pravilnikom o načinu skladištenja i rukovanja amonijum-nitratnim đubrivima sa visokim sadržajem azota, bliže uređeni uslovi za promet ovog sredstva.

- Inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona vrši Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove preko fitosanitarnog inspektora.

Kako je Pobjedi ranije saopšteno iz Uprave za bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove, s obzirom na to da azotno đubrivo nije namijenjeno domaćem tržištu, odnosno uvozu, već tranzitu, neposrednu nadležnost ima Uprava prihoda i carina.

- A za potencijalne ekološke probleme u Crnoj Gori nadležna je ekološka inspekcija bilo da se pretovara rasuto đubrivo, rasuti prašak za veš ili bilo što u tom obliku - kategorični su iz ove uprave.

Ni Agencija za zaštitu životne sredine nije nadležna za inspekcijski nadzor nad pretovarom i tranzitom amonijum-nitrata.

Kako je agenciji Mina prije dva dana saopštio direktor Agencije Milan Gazdić, amonijum-nitrat nije, sam po sebi, eksploziv, ali se od njega lako formiraju eksplozivne smješe raznih svojstava kad se kombinuje sa primarnim eksplozivima.

On je naveo da, takođe, samo zagrijevanje ili paljenje može da izazove sagorijevanje ili eksploziju.

- Ukoliko se poštuju sva pravila i procedure koji propisuju način transporta, pakovanje kojim se neutrališu karakteristike tereta i odgovarajuće postupanje sa njima u svakoj fazi na transportnom putu, uključujući i prilikom pretovara (specijalizovana vozila, vozači da posjeduju ADR sertifikat), rizici su svedeni na minimum - kazao je Gazdić.

Portal Analitika