Politika

Ključn centri državne moći utihnuli nakon glasanja poslanice DNP-a, za sada se oglasili albanski članovi Vlade i SNP

Spajić, Ivanović i PES ćute o Kosovu

Od toga kako je glasala koleginica Vukićević, što naravno nije iznenađenje, i kako neke manjinske partije u kontinuitetu pokušavaju da relativizuju činjenice, suštinski je važnije kako na ovo glasanje gledaju predsjednik Crne Gore, premijer, potpredsjednik Vlade za evropske i vanjske poslove, ministar vanjskih poslova, naveo je Mugoša iz SD-a

Spajić i Ivanović Foto: Stevo Vasiljević/Pobjeda
Spajić i Ivanović
PobjedaIzvor

Vladajući Pokret Evropa sad, premijer Milojko Spajić, ali i ministar vanjskih poslova u Vladi Crne Gore Filip Ivanović nijesu se oglasili povodom odluke poslanice Demokratske narodne partije Maje Vukićević da glasa protiv članstva Kosova u Savjetu Evrope na jučerašnjoj sjednici Komiteta za politička pitanja SE.

Pobjeda je pitala člana Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope iz redova vlasti Vasilija Čarapića iz PES-a, ali i premijera Milojka Spajića i crnogorskog ministra vanjskih poslova Filipa Ivanovića, da prokomentarišu protivljenje crnogorske predstavnice učlanjenju Kosova u SE.

Do zaključenja ovog broja Pobjede, ni od jednog od njih nije bilo odgovora.

Umjesto njih, oglasili su se ministri Nik Đeljošaj, Fatmir Đeka i Maraš Dukaj. Đeka je kazao da je glasanje čelnice naše delegacije u toj evropskoj instituciji, ne samo protivno koalicionom sporazumu, nego direktno ugrožava i dobijanje IBAR-a.

"Demokratska partija i ja kao njen lider i član vladajuće koalicije ocjenjujemo ovaj potez štetnim i ugrožavanjem evropskih integracija Crne Gore. Očekujemo da se o ovom potezu jasno odrede i ostale članice koalicije, a shodno tome ćemo se i mi odrediti", zaključio je Đeka.

Đeljošaj je ocijenio da je poslanički mandat nezavisan i u ovom procesu glasaju poslanici iz svih političkih grupacija.

"Ne mora da znači da je to zvanična politika Vlade. To su stavovi poslanika koji imaju pravo na to", kazao je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Opozicija, sa druge strane, kritikuje odluku Vukićević, navodeći da direktno ugrožava evropsku orijentaciju Crne Gore. Poslanik SD Boris Mugoša, koji je član PSSE, kaže da poslanica nije izvlačenjem kuglice postala šefica Delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) i članica PSSE ispred većine zajedno sa kolegom Čarapićem, već je to, kako kaže, rezultat dogovora parlamentarne većine.

"Prema tome, koleginica Vukićević je predstavnica parlamentarne većine u PSSE. Kao što je opozicija dobila mjesto jednog člana PSSE i dogovorila da to budem ja, a zamjena kolega Konatar. Od toga kako je glasala koleginica Vukićević (što naravno nije iznenađenje) i kako neke manjinske partije u kontinuitetu pokušavaju da relativizuju činjenice, suštinski je važnije kako na ovo glasanje gledaju predsjednik Crne Gore, premijer, potpredsjednik Vlade za evropske i vanjske poslove, ministar vanjskih poslova", naveo je Mugoša.

Poslanik Bošnjačke stranke Damir Gutić kaže da je glas predstavnice vladajuće većine u PSSE protiv članstva Republike Kosovo u Savjetu Evrope još jedan potez u nizu onih koji pokazuju zaokret u našoj spoljnoj politici, posebno politici dobrosusjedskih odnosa.

"Činjenica da je glas šefice Delegacije Skupštine Crne Gore u PSSE bio suprotan glasovima većine od ukupno 46 država članica Savjeta Evrope i suprotan glasovima svih 27 država članica EU u SE, izuzev jednog uzdržanog glasa grčkog poslanika, pokazatelj je da svi konstituenti aktuelne većine ne poštuju jednu od ključnih odredaba sporazuma parlamentarne većine o formiranju 44. vlade – onu o usklađenosti spoljne politike Crne Gore sa spoljnom politikom EU i njegovanju dobrosusjedskih odnosa sa državama koje je Crna Gora priznala", saopštio je Gutić.

Nakon jučerašnjeg glasanja u PSSE potpuno je, kaže on, legitimno postaviti pitanje kada će na red doći i pitanja ispunjavanja naših obaveza u okviru NATO saveza, pa i preispitivanje članstva u tom savezu.

"Članstva u EU nema bez dobrosusjedskih odnosa i usklađenosti vanjske i bezbjednosne politike, a članstvo u EU je volja većine građana Crne Gore", istakao je Gutić.

Predsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) i ministar poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede Vladimir Joković, kazao je da bi „lagano glasao“ protiv prijema Kosova u Parlamentarnu skupštinu Savjeta Evrope.

"Imamo svoj politički stav, iskazali smo ga, on je i sad potpuno prisutan kad je u pitanju SNP", rekao je Joković u gostovanju na TV E.

Malići: Glasanje poslanice DNP za ,,utješne koncesije“ od Vučića

Kosovski intelektualac Škeljzen Malići, komentarišući glasanje Vukićević, kaže da ona nije mogla uticati na na ishod glasanja u Komitetu SE za politička pitanja i demokratiju, koji je većinom glasova podržao prijedlog Dore Bakojanis za prijem Kosova u članstvo.

"Postoje izgledi da se sada vrlo brzo, tokom aprila i maja mjeseca, u drugim instancama odlučivanja zaokruži proces ulaska Kosova u SE. Beograd je prilično bijesan, tamošnja vlast razmišlja da li Srbija u tom slučaju treba da istupi iz članstva. Međutim, to bi bilo pogrešno i ishitreno čitanje procesa koji je u strateškim centrima Zapada kako bi se na uravnotežen način region Zapadnog Balkana kao cjelina pripremio za članstvo u Evropskoj uniji", kaže Malići za Pobjedu.

Prema njegovim riječima, bez bržeg priključenja nezavisnog Kosova u veliku evropsku porodicu, ne mogu da se stvore uslovi za stabilnost i sigurnost našeg regiona, a i šire.

"Zato je odluka Maje Vukićević da sa zadovoljstvom glasa protiv, zapravo kratkovido gledanje na proces koji je uveliko uznapredovao i u odnosima između Srbije i Kosova, pošto je prošle godine postignut Ohridski sporazum pa i aneks sporazumi za implementaciju na osnovama farncusko-njemačkog prijedloga", navodi Malići.

On smatra da glasanje u SE ne može narušiti odnose Kosova i Crne Gore, ali sve ovo, kaže on, jeste isprobavanje koliko se u datim okolnostima može ići ka objektivu očuvanju jedinstva „srpskog sveta“ i to prije svega za unutrašnju upotrebu u delikatnom odnosu snaga u samoj Crnoj Gori.

"Takođe, vodi se računa i o transakcionim interesima - političkim i ekonomskim - u odnosu na snage u Srbiji koje i Crnu Goru žele odvući prema Istoku i Rusiji, a ne prema Zapadu. To što njena partija nalaže poslanici kako treba da glasa u Savjetu i što je ona prihvatila sa zadovoljstvom, liči mi pomalo na oponašanje politike Milorada Dodika koji se stalno postavlja mnogo oštrije po pitanju Kosova, nego što to čine same srpske vlasti", navodi Malići.

Nova vlast u Crnoj Gori, podsjeća Malići, obavezala se da će poštovati međunarodne obaveze i da neće opozvati priznanje nezavisnosti Kosova.

"Ali se meni čini da su ovakvi disonantni stavovi i pojedinačne odluke, više taktičke, a ne strateške prirode, da se u konačnici sporazuma za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije ipak dobiju neke utješne koncesije na kojima i počiva hibridna vlast Aleksandra Vučića. Ali on je sada na klackalici, ne bi se trebalo mnogo pouzdati u njega", zaključuje Malići.

Portal Analitika