Politika

Mandatar za sastav vlade isplanirao naredne korake za novi krug pregovora

Spajić će o resorima prvo sa partijama koje su ga podržale

Pregovore o raspodjeli resora u novoj vladi Crne Gore mandatar Milojko Spajić prvo će održati sa partijama koje su mu, tokom konsultacija sa šefom države početkom ovog mjeseca, iskazale podršku za sticanje statusa mandatara.

Spajić će o resorima prvo sa partijama koje su ga podržale Foto: Pobjeda/Dobrilo Malidžan
PobjedaIzvor

To su Pobjedi saopštili izvori iz više partija koje su o ulasku u buduću vladu pregovarale sa Spajićem, ali za sada ostaje neizvjesno kada će ti pregovori biti nastavljeni.

JAVNI RAZGOVORI I TAJNI PAKTOVI

Spajić je u ponedjeljak sa predstavnicima tih političkih subjekata, ali i sa koalicijom „Za budućnost Crne Gore“, kroz tri odvojena sastanka, održao prve formalne pregovore u ulozi mandatara, ali tom prilikom nije bilo riječi o raspodjeli resora u budućoj vladi.

Upravo su to iz koalicije ZBCG zamjerili Spajiću i, prema saznanjima našeg lista, zahtijevali da naredni razgovori sa tom političkom grupacijom budu bilateralnog tipa, odnosno bez učešća Demokrata.

Pobjeda je već pisala da je Spajić Demokratama, tokom ranijih neformalnih konsultacija, obećao čelnu poziciju u Skupštini za koju su, takođe, zainteresovani i u ZBCG.

ROKOVI I PRINCIPI

Spajić za formiranje nove vlade na raspolaganju ima rok od 90 dana, a ukoliko do tada ne uspije da sastavi kabinet, Ustav predviđa raspuštanje Skupštine i raspisivanje novih parlamentranih izbora.

Partije koje su Spajiću iskazale jasnu podršku za sticanje statusa mandatara i sa kojima će prvo pregovarati zajedno imaju 44 poslanička mandata.

Koalicija ZBCG, kao treća po jačini snaga u parlamentu, raspolaže sa 13 mandata i od njene eventualne podrške će umnogome zavisiti stabilnost buduće vlade. Na ulasku ZBCG u novu vladu, kako se to iskristalisalo tokom konsultacija sa Jakovom Milatovićem, insistira dio koalicionih partnera PES-a, odnosno Savez građana Civis i Ujedinjena Crna Gora.

Prema saznanjima Pobjede, i struja unutar PES-a, bliska Milatoviću, zagovara ulazak partija nekadašnjeg Demokratskog fronta u 44. Vladu, računajući da bi nova izvršna vlast bila isuviše ranjiva ukoliko bi protiv sebe, osim DPS-a i stranaka iz koalicije ,,Zajedno”, imali kao opoziciju i 13 politički iskusnih i ratobornih poslanika koalicije ,,Za budućnost Crne Gore”.

Iz međunarodne zajednice ranije je naglašavano da njihov partner ne može biti koalicija proistekla iz nekadašnjeg Demokratskog fronta. Pitanje je, međutim, da li su sada - suočeni sa činjenicom da bez njihovog učešća nema političke stabilnosti nove vlade - odustali od ,,apsolutnog protivljenja”.

No, tada se postavlja drugi problem za Spajića: kako da ubijedi stranke manje brojnih naroda da uđu u vladu u kojoj bi, u tom slučaju, bili predstavnici stranaka koje – ne priznaju genocide u srebrenici, koje se zalažu za ,,otpriznavanje” Kosova i, pride, otvoreni su podržavaoci politike Vladimira Putina?!

Zato je juče, kao ,,probni balon”, puštena u javnost teza o ,,dva sporazuma”.

IDEJA O DVA SPORAZUMA KAO ,,SMOKVIN LIST”

-Ukoliko dođe do dogovora o formiranju nove izvršne vlasti, PES bi mogao potpisati dva sporazuma o koalicionoj saradnji, jedan sa Demokratama i partijama manjinskih naroda, a drugi sa ZBCG – plasirale su juče Vijesti novu ideju o zajedništvu u vlasti programski nespojivih partija, cijeneći da bi se time ,,izbjegao problem da partije manjina budu prozivane za saradnju sa ZBCG”.

To bi, moguće, bila dugotrajnija izvršna vlast, ali bi istovremeno Bošnjačka stranka, kao I partije koje okupljaju Albance, značajno ugrozile, dugoročno, vlastiti politički rejting koalirajući sa prsrspkim i proruskim partijama, ali I sa njihovim liderima kojima predstoji ponovljeno suđenje za pokušaj terorizma 2016. godine.

Tokom jučerašnjeg dana nije bilo javnih reakcija na plasiranu ideju o ,,dva sporazuma”. Pobjedi je više izvora reklo da na razgovorima u ponedjeljek nije pominjan bilo kakav koalicioni sporazum, a naročito ne dupli.

Portal Analitika