"Ako EU ne može to sada razmotriti, možda neće nadživjeti izazove s kojima se sada suočava", poručio je Soroš u e-mail odgovoru na pitanja novinara.
"To nije teoretska mogućnost. To bi mogla biti tragična realnost", dodao je.
Soroš je kazao da bi EU trebala imati kreditni rejting AAA za izdavanje takvih obveznica, zbog čega bi trebala imati ovlašćenja prikupljanja poreza da bi pokrila troškove obveznica.
"Postoji rješenje", kazao je Soroš, američki investitor koji se proslavio uspješnom opkladom protiv funte 1992. godine.
"Porezi samo trebaju biti odobreni, ne trebaju biti implementirani", dodao je Soroš.
Upitan o Brexitu, Soroš je kazao da je posebno zabrinut zbog rasta euroskepticizma u Italiji.
"Što bi ostalo od Evrope bez Italije", zapitao se.
<< Italijanski premijer zaprijetio: Ako uvedete turističke koridore, izaći ćemo iz EU <<
"Relaksacija pravila o državnoj subvenciji, koja favorizuju Njemačku, posebno su nepravedna prema Italiji, koja je već bila evropski bolesnik, a potom i najpogođenija država covidom-19", rekao je Soroš.
Makron i Merkel u ponedjeljak predložili osnivanje fonda od 500 milijardi eura
Francuski predsjednik Emanuel Makron i njemačka kancelarka Angela Merkel u ponedjeljak su predložili osnivanje fonda od 500 milijardi eura za najteže pogođene regije i privredne sektore u EU. Pritom se, kako je naglašeno, radi o finansijskoj pomoći, a ne kreditu. Evropska komisija bi ovu svotu trebala finansirati preko zajedničkih obveznica.
Francuska i Njemačka, čiji dogovori obično otvaraju put širim dogovorima u EU, predložile su da Evropska komisija posudi i potroši novac u ime cijele EU i kao dodatak proračunu EU za razdoblje 2021.-2027. koji je već blizu bilion eura.
Tomu se protive fiskalno odgovornije, "štedljive" članice EU - Austrija, Nizozemska, Danska i Švedska. Austrijski kancelar najavio je da će navedene zemlje iznijeti svoj protivprijedlog.