Somalijska vlada i poslanici podržali su u srijedu veliki odbrambeni sporazum s Turskom, a Mogadiš je u sporu s Addis Abebom oko pomorskog sporazuma za koji tvrdi da prijeti njenom suverenitetu.
U skladu s 10-godišnjim paktom, bliski saveznik Turska pomoći će u odbrani duge obale Somalije i takođe obnoviti pomorske snage krhke nacije Roga Afrike, rekao je predsjednik Hassan Sheikh Mohamud novinarima nakon zajedničke sjednice parlamenta, piše Klix.ba.
"Sporazum koji je danas podnesen parlamentu odnosi se isključivo na saradnju između Somalije i Turske u pomorskoj odbrani i ekonomiji, ni na koji način nije usmjeren na stvaranje mržnje ili sukoba s drugom zemljom ili vladom", rekao je.
No dodao je: "Bili smo u ratu s teroristima kako bismo oslobodili našu zemlju, a danas ćemo se započeti uključiti u još jedan rat kako bismo odbranili naš pomorski teritorij od terorista ili onih koji su prekršili naša zakonska prava i međunarodnu vladavinu prava".
U januaru je Etiopija razbjesnila Somaliju kada je potpisala pomorski sporazum s otcijepljenom regijom Somalilandom koji bi zemlji bez izlaza na more dao dugo željeni pristup moru.
"Somalija je jasno izrazila svoje stajalište: da se o suverenitetu i teritorijalnom integritetu Somalije nikada ne može pregovarati, a to je dovelo do ovog današnjeg iistorijskog sporazuma. Turska je najbolji izbor za odbranu somalijskih obala", rekao je zamjenik ministra odbrane Abdifatah Kassim za AFP, prenosi Klix.ba.
Turska, članica NATO-a, ima bliske odnose sa Somalijom i njen je vodeći ekonomski partner, posebno u sektoru građevinarstva, obrazovanja i zdravstva, kao i u vojnoj saradnji.
U Somaliji se takođe nalazi najveća turska prekomorska vojna baza i centar za obuku, u kojem je već obučeno više od 5000 pripadnika somalijskih snaga bezbdjenosti, prema izvještajima turskih medija.
Jedna je od nekoliko nacija koje obučavaju vojnike za preuzimanje mirovne misije Afričke unije poznate kao ATMIS, čije jedinice trebaju otići do kraja godine.
Narod Roga Afrike oštećen je decenijama građanskog rata i krvave islamističke pobune džihadističke militantne grupe Al-Shabaab povezane s Al-Qaidom, piše Klix.ba.
Al-Shabaab nastavlja s napadima na bezbjednosne i civilne ciljeve uprkos vojnoj protivofanzivi pokrenutoj u avgustu 2022, s američkim vazudšnim napadima i vojnicima AU-a na terenu.
Turska je među onima koji su izrazili potporu suverenitetu Somalije nakon memoranduma o razumijevanju između Etiopije i Somalilenda od 1. januara.
Prema paktu, Somalilend je pristao iznajmiti 20 kilometara (12 milja) svoje obale na 50 godina Etiopiji, koja želi postaviti pomorsku bazu i trgovačku luku na obali.
Zauzvrat, Somalilend, koji je jednostrano proglasio nezavisnost 1991, rekao je da će ga Etiopija službeno priznati, iako te tvrdnje nijesu potvrđene u Addis Abebi.
Etiopija, druga najmnogoljudnija zemlja u Africi i jedna od najvećih zemalja bez izlaza na more, traži izlaz na more otkako je Eritreja 1993. proglasila nezavisnost.
Somalilend, bivši britanski protektorat od 4,5 miliona stanovnika, uživa relativnu stabilnost u poređenju sa Somalijom, piše Klix.ba.
Ali ostaje izolovan zbog nedostatka međunarodnog priznanja, što ga sprječava da iskoristi svoj položaj u Adenskom zalivu koji vodi do Crvenog mora, jedne od najprometnijih pomorskih ruta na svijetu.
"Ovim paktom Turska će zaštititi somalijsku obalu od pirata, terorista... bilo koga tko krši naše morske granice poput Etiopije", rekao je zamjenik somalijskog ministra odbrane.