U Banci hrane za Gradski radio poručuju da je najavljena pomoć ministra Milojka Spajića izazvala revolt kod građana koji nijesu na spisku korisnika materijalnog obezbjeđenja, te da su tražili da se nepravda ispravi.
,,I osobe sa invaliditetom javile su se nezadovoljne odlukom Vlade o besplatnoj raspodjeli po 3 litra ulja isključivo građanima koji su na spisku socijalno ugroženih”, rekla je Gradskom radiju direktorica Banke hrane Marina Medojević.
Ona je ukazala da je danas Međunarodni dan siromaštva, te da Vlada treba da napravi precizan registar svih siromašnih, među kojima su i nezaposleni koji nijesu na evidenciji Biroa rada.
,,U Crnoj Gori postoji problem prije, ali i u toku korone, jer nemamo podatke o socijalno ugroženim porodicama. Mnogi su neevidentirani. Tačnije, ne postoji nijedan spisak gdje se oni nalaze zbog čega je i izostala pomoć države”, istakla je Medojević.
Kada je riječ o socijalnom bonu od 30, 50 i 100 eura, njegova primjena, kaže Ana Nikčević, očekuje se od kraja avgusta.
,,Po dobijanju zahtjeva za ostvarivanje prava na socijalni bon, Ministarstvo će od Centra za socijalni rad tražiti nalaz i mišljenje o okolnostima koje su navedene u zahtjevu. Stručni kadar u Centru će davati prijedlog o visini pomoći, pažljivom ocjenom svih podataka. Uzimaće se u obzir da li je riječ o pojedincu ili porodici, kao i okolnosti zbog kojih su se našli u stanju socijalne potrebe”, ukazala je Nikčević.
Vlada će, kako zaključuju u Ministarstvu, za sada pomagati građane samo socijalnim bonom i besplatnom dodjelom ulja, dok će o raspodjeli drugih namirnica, kako su kazali, javnost blagovoremeno informisati.