Crna hronika

Brojnih hapšenja, saslušanja, pritvaranja, puštanja na slobodu

Šoć: Zaštićenih nema; Milovac; Vlada prisvaja rezultate SDT-a

Uprava policije i Specijalno državno tužilaštvo u posljednjih godinu imali su pune ruke posla. Izveden je veći broj akcija a hapšena su zvučna imena iz policije, sudstva, tužilaštva, a među njima su i nekadašnji čelnici poznatih kompanija. Iz Vlade ističu da je najbitnije da je stvoren politički ambijent u kojem tužilaštvo i policija mogu nesmetano da rade bez bilo kakvog političkog uticaja. S druge strane, iz MANS-a poručuju da upravo izvršna vlast pokušava da prisvoji zasluge SDT-a.

Ilustracija Foto: Pobjeda
Ilustracija
RTCGIzvor

Brojnih hapšenja, saslušanja, pritvaranja, puštanja na slobodu, nagledala se crnogorska javnost za samo godinu od formiranja 43 Vlade. Da je ruci pravde, kako obično kaže premijer, lakše da djeluje u novoj političkoj klimi, smatra njegov savjetnik za pravna pitanja Ivo Šoć, dok iz MANS-a ukazuju na to da Vlada prisvaja rezultate tužilaštva.

"Pokušavajući tako da sebe promovišu kao neke ultimativne borce za pravdu. I samim tim šteteći svakom onom postupku i tužilačkom i sudskom i dajući argumente svim onim koji su danas optuženi u Crnoj Gori da se zapravo radi o političkom progonu a da ne govorimo zapravo o stvarnoj borbi protiv organizovanog kriminala", saopštio je Dejan Milovac iz MANS-a.

"Ono što je najbitnije je da je stvoren jedan politički ambijent, jedna politička klima da institucije koje su najpozvanije da se bore protiv kriminala, odnosno, to su državno tužilaštvo i Uprava policije, mogu nesmetano da rade bez bilo kakavog političkog uticaja. Dakle, Vlada daje punu podršku institucijama u tom pravcu i predstavlja neku vrstu političkog kišobrana. Odnosno, štiti institucije da mogu da rade svoj posao kako treba", kazao je Ivo Šoć, savjetnik predsjednika Vlade za pravna pitanja.

A posla im nije falilo. Desetak dana prije nego što je Abazović postao premijer lisice na ruke stavljene su nekadašnjoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici a narednih mjeseci, u Spuž su poslati: tadašnji predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, sin Vesne Medenice Miloš, bivši predsjednik Odbora direktora Plantaža i nekadašnja čelnica te kompanije Veselin Vukotić i Verica Maraš a zatim i tadašnji službenik ANB-a Petar Lazović.

Prošle godine uhapšeni su i Specijalni tužilac Saša Čađenović i bivši direktor Uprave prihoda i carina Rade Milošević dok su ove godine iza rešetaka završili između ostalih, šef sektora za borbu protiv organizovanog kriminala Dejan Knežević, predsjednik Opštine Budva, Milo Božović i bivši čelnik Eko-fonda Jovan Martinović.

"Pokazatelj da u suštini više nema tih zaštićenih, nedodirljivih lica. Da je Tužilaštvo slobodno, da djeluje prema bilo kojim subjektima, bilo da se radi o političarima, bilo da se radi o pripadnicima u okviru bezbjednosnog sektora. Bilo da se radi o bivšim sudijama, bivšim tužiocima", kazao je Ivo Šoć.

U međuvremenu, da se brane sa slobode, pušteni su Vukotić, Maraševa i Vesna Medenica.

"Ja mislim prije svega da se od hapšenja pravi spektakl. Znači koji je mnogo veći, nego što bi trebalo da ide jer hapšenje ljudi i njihovo stavljanje u Istražni zatvor je samo početak procesa koji bi trebalo da dovede do konačnog rezultata a to je ili oduzimanje imovine stečene kriminalom ili osuđujuće presude", kazao je Milovac.

Upravo predlog Zakona o oduzimanju imovine i brojne kritike tog rješenjao bilježili su između ostalog, 43 Vladu.

"Podsjetiću vas da smo izabrali model koji ne postoji nigdje u svijetu. Pored italijanskog čuvenog modela koji je MANS unazad deceniju sigurno zagovarao, za koji već imamo konkretne dokaze da daje rezultate. Nije jasno zašto Vlada i dalje insistira da u tehničkom mandatu predlaže Skupštini koja je raspuštena, da se u svega par mjeseci prije izbora taj zakonski propis usvoji", kazao je Milovac.

"Da je italijanski model primjenjiv za svaku državu, pa svaka država bi ga imala. Mi smo tražili nešto što je primjenjivo za Crnu Goru, nešto što bi dalo rezultate u ovom trenutku. Naravno, napredak je moguć u odnosu na svako zakonsko rješenje ali ono što smo vidjeli od najvećih kritičara jeste da nijesu ponudili nikakavu alternativu", kazao je Šoć.

A bolji uslovi su ono što treba ponuditi tužilaštvu. Dok Milovac ističe da je izostala administrativno tehnička podrška SDT-u, Šoć poručuje da nastoje da pruži tu vrstu pomoći i podsjeća da će se SDT preseliti u staru zgradu Vlade.

Portal Analitika