Komentar

Stav

Sobni starješina

Ako ne znate, vjerovatno pretpostavljate – „sobne starješine“ su na Golom otoku bile zaduženi za održavanje „kućnoga reda“

Sobni starješina Foto: Twitter
Đorđija Radonjić
Đorđija RadonjićAutor
PobjedaIzvor

Jeste da je poznato već nekoliko dana, ali nije zgorega.

Srpska premijerka Ana Brnabić kazala je poslije ,,beogradskih razgovora“ sa crnogorskim premijerom Dritanom Abazovićem da je upravo tada i od njega „prvi put čula“ da se već duže vremena poslanici crnogorske skupštine maltretiraju od strane srpskih carinika i policajaca prilikom prelaska međudržavne granice.

Zato je ovaj morao to da rješava istoga dana i nešto kasnije sa srpskim predsjednikom Vučićem. A kako je sve to izgledalo – saznali smo na njihovoj zajedničkoj konferenciji za štampu.

Abazović:

„Predsjednik Vučić je uspio da riješi još jedno značajno pitanje za građane Crne Gore i za poslanike u skupštini. Dakle, on je pozvao ministra unutrašnjih poslova i naredio da se...“

Vučić tu „upada u riječ“ Abazoviću:

„Zamolio sam!“

Abazović, zbunjeno tražeći izmijenjenu misao, nastavlja:

„I zamolio da se, da se, da se... praksa koja je postojala ispravi i da će od 1. jula, ovdje računam sve građane i poslanike i predstavnike Vlade, kako to dolikuje, u Srbiju moći da ulaze bez ikakvih restrikcija. Tako da je i to pitanje u jednom dobrom duhu riješeno“.

Znači, tu smo – da bi crnogorski poslanici koji su do sada ulazili, ili izlazili iz Srbije kako to „ne dolikuje“, sada to radili „kako dolikuje“, potrebno je bilo da to riješi, pa još ako je i u „dobrom duhu“ – a ko onda drugo, nego neka „dobra duša“.

Nešto kao jedna slična sa Gologa otoka.

Svjedočio je svojevremeno o tome jedan ovdašnji Golootočanin koji je poslije AB (kontra)revolucije postao jedan od najvažnijih crnogorskih državnih dužnosnika. I vjerovatno da će po tome ostati više zapamćen nego po obnašanju dotične dužnosti.

Ako ne znate, vjerovatno pretpostavljate – „sobne starješine“ su na Golom otoku bile zaduženi za održavanje „kućnoga reda“.

Na pitanje poznanika kakve uspomene nosi na svojega sobnoga starješinu, naš kasniji državni dužnosnik nije imao dilema:

„Dobra duša. Slomio mi je samo jednu ruku, a mogao je i obje!“

Inače, iako još nije bio 1. jul, viđelo se na snimcima dan kasnije da je crnogorski premijer došao na susret sa beogradskim crkvenim starješinama sa obije ruke u upotrebi. Uobičajeno – jedna za rukovanje, a druga za tapšanje po ramenu – sve od pape do patrijarha.

Ili grljenje smrtnoga neprijatelja kovida-19 Džomića.

Zavrtanje ruke je već nešto drugo.

Obično nije neophodan gips.

Portal Analitika