SNS osporava ustavnost tog zakona, kojim se predviđa da pravo na afirmativnu akciju koriste samo nacionalne zajednice čijih pripadnika nema više od 15 odsto od ukupnog broja stanovnika.
Oni su objasnili da crnogorski Ustav ravnopravno tretira nacionalne zajednice, kao i da je Zakonom o manjinskim pravima i slobodama propisano da je „manjina svaka grupa državljana brojčano manja od ostalog preovladavajućeg stanovništva koja imazajedničke etničke, vjerske ili jezičke karakteristike, različite od ostalog stanovništva“.
„Samim tim je norma Zakona o izboru odbornika i poslanika koja nacionalne zajednice u Crnoj Gori dijeli na 'male' i 'veće' u potpunoj suprotnosti sa već prihvaćenom definicijom o manjini“, kaže se u otvorenom pismu predsjedniku Crne Gore.
Zbog toga su pozvali Vujanovića da svojim autoritetom „odlučno sugeriše“ da Ustavni sud konačno donese odluku povodom inicijative SNS-a.
„U protivnom, bićete 'zaslužni' što su Srbi protivustavno izgubili ravnopravan tretman sa drugim nacionalnim zajednicama i bićete odgovorni za kršenje naših prava“, pojašnjava se u pismu.
U SNS-u vjeruju da bi Vujanovićevo insistiranje da se Ustavni sud što prije izjasni o opravdanosti njihovog predloga doprinijelo smanjenju nepotrebnih tenzija koje je izazvalo protivustavno zakidanje nacionalnih prava Srba u Crnoj Gori.
„Stoga vam se obraćamo kao predsjedniku svih građana da zaštitite saglasnost pravnih propisa i ustavni i zakonski poredak u dijelu koji se tiče identitetskih prava i predviđa ravnopravnost naroda i nacionalnih zajednica u državi Crnoj Gori“, navodi se u otvorenom pismu.