Predsjednik Nove Andrija Mandić najavio je da će u stranačkim organima zagovarati formiranje opozicione vlade, ističući da očekuje da će i njegove stranačke kolege imati sluha za dobru ideju.
"Opozicija bi zajedno sa sindikatima, predstavnicima poslodavaca i drugim zain-teresovanim strukturama mogla svake nedjelje da izlazi sa konkretnim rješenjima kako bi trebalo trošiti novac u Crnoj Gori. Time bi pojasnili koji su to važni projekti koje bi Vlada trebalo da uradi, i sa efikasnom politikom predstavili druge puteve od onih koje zagovara vlast", kazao je Mandić "Vijestima".
Formiranje opozicione vlade najavili su lideri PzP-a i Demokratskog centra Nebojša Medojević i Goran Batrićević pojašnjavajući da bi se na taj način opozicija pokazala kao ozbiljan konkurent vlasti. Vlada u sjenci bi, smatraju oni, bila prilika da opozicija pokaže da ima eksperte koji bi nakon smjene vlasti mogli da upravljaju državom.
Mandić smatra da bi Vlada u sjenci trebala da bude samo jedan nivo nastavka saradnje opozicionog bloka, pojašnjavajući da paralelno sa njom treba da postoje i druge organizacione strukture koje bi bile povezane na svim nivoima i zajednički donoslile
odluke.
Dok Mandić zagovara jačanje opozicionog saveza, poslanik SNP-a Velizar Kaluđerović smatra da treba nadograditi saradnju, ali i da se treba odlučiti na političku borbu koja ima najviše izgleda za uspjeh. On je istakao da lično podržava ideju da parlamentarne opozicione partije unapređuju međusobnu saradnju.
"Formiranje vlade u sjenci je interesantan i ambiciozan projekat koji zaslužuje pažnju. Ipak, takav potez podrazumijeva visoki stepen političke integrisanosti opozicionih političkih subjekata što bi zahtijevalo i uvođenje nekih novih organizacionih formi za efikasnije djelovanje i saradnju", tvrdi Kaluđerović.
Kaluđerović ističe da prije formiranja vlade u sjenci opozicija treba da razradi mehanizme i definiše brojna pitanja. On upozorava da treba utvrditi ko će sve činiti udruženi opozicioni front, ali i kako će se vrednovati glas svake opozicione stranke u definisanju zajedničkih stavova i ključnih projekata.
"To bi sve konstituente opozicionog bloka neminovno suočilo i sa pitanjem koliko takva intenzivna opoziciona saradnja može da ugrozi politički identitet i posebnost svake partije u opozicionom bloku? U odnosu na to pitanje, svi su, s razlogom osjetljivi. Politički najsnažniji, razumljivo, ponajviše", istakao je Kaluđerović.