Predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić pozvao je u intervjuu za Portal Analitika Socijalističku narodnu partiju i Pokret za promjene da dogovor o izbornom zakonodavstu uslove novim izmjenama Zakona o opštem obrazovanju kroz ravnopravan tretman srpskog jezika u obrazovnom sistemu Crne Gore.
- Nova srpska demokratija će tražiti od kolega iz opozicije da u postupku dogovora o izbornom zakonodavstvu, prije postizanja konačnog rešenja, obezbijedimo građanima da se školuju i na srpskom jeziku, rekao je Mandić za Portal Analitika.
Lider NOVE je najavio da će opozicija na predstojećim lokalnim izborima u Ulcinju i gradskoj opštini Golubovci nastupiti u najširoj mogućoj koaliciji. Mandić je istovremeno najavio podršku namjeri SNP-a da inicira izmjene zakona o državnim simbolima. ''Mi smo bili i ostali pošteni ortaci u zajedničkom opozicionom poslu'', poručio Mandić.
ANALITIKA: Nova srpska demokratija je podršku Zakonu o izboru poslanika i odbornika uslovila izmjenama Zakona o opštem obrazovanju kroz ispravljanje, kako ste kazali, greške u vezi srpskog jezika u obrazovnom sistemu Crne Gore. Šta koalicija DPS-SDP treba da uradi da bi NOVA odnosno opozicija glasala za izborni zakon?
MANDIĆ: Ako vlast traži od opozicije podršku za izglasavanje izbornog zakona onda je prirodno da uvaži i zahtjeve koje imaju opozicione stranke. Vrh vlasti, koji je srastao sa šefovima organizovanih kriminalnih grupa, čak i po cijenu neusvajanja novog zakona hoće da sačuva „izborna pravila“ koja mu garantuju pobjedu i na narednim parlamentarnim izborima. Zato pokušava da prisili opoziciju da glasa za zakon koji odgovara samo režimu. Ne vidim ni jedan razlog da bilo koja od opozicionih stranaka postupa u skladu sa zahtjevima i potrebama vlasti. Svakako da je proces obezbjeđenja dvotrećinske većine dobra prilika da ispravimo i neke greške koje je nedavno vlast počinila od kojih je najveća ona vezana za progon srpskog jezika. Naravno, opozicija će se obratiti nadležnim sudovima kako bi štetni Zakon o opštem obrazovanju stavili van snage, ali Nova srpska demokratija će tražiti i od kolega iz opozicije da u postupku dogovora o izbornom zakonodavstvu, prije postizanja konačnog rešenja, obezbijedimo građanima da se školuju i na srpskom jeziku.
ANALITIKA: Ipak, crnogorski jezik je Ustavna kategorija i samim tim, prema objašnjenju vladajuće koalicije, treba da bude zvanični jezik u obrazovnom sistemu Crne Gore.
MANDIĆ: Ustav i zakoni su dužni da prate stvarni život zajednice. U crnogorskom društvu 63,5 odsto građana Crne Gore govori srpskim jezikom, a to je podatak koji treba da uvaži svaka vlast, pa i ova. Nažalost, Vlada Mila Đukanovića, ne dozvoljava toj jezičkoj većini da se ubuduće obrazuje na svom jeziku i tu nastaje problem. Vlast je dužna da obezbijedi građaninu da se školuje na maternjem jeziku a ne da gazi elementarna ljudska prava, zavađa i dodatno dijeli Crnu Goru.
ANALITIKA: Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović je nedavno obećao da će "učiniti sve" da zaštiti položaj srpskog jezika u Crnoj Gori. Da li mu vjerujete?
MANDIĆ: Po pitanju progona srpskog jezika iz škola u Crnoj Gori nije bilo nikakve razlike u stavovima i postupcima Đukanovića, Krivokapića i Vujanovića. Prvi je sastavio i predložio štetni Zakon, drugi po hitnom postupku uvrstio u dnevni red Skupštine i obezbijedio većinu a treći potpisao i proglasio Zakon.
ANALITIKA: Kako komentaraišete sve učestalije priče o regionalizaciji Crne Gore koje se potencitraju od pojedinih istina manje značajnih manjinskih bošnjačkih stranaka?
MANDIĆ: Vlast je političku podršku, koju je dobijala prethodnih godina od manjinskih naroda na izborima i referendumu o državno- pravnom statusu, obezbijedila dogovorom sa političkim predstavnicima tih zajednica. Tada su data konkretna obećanja o jednoj vrsti regionalizacije Crne Gore, odnosno autonomije koju će uživati manjinski narodi u krajevima gdje žive. Takođe je dogovoreno i potpisano da se formiraju i nove opštine kako bi se ta teritorija učinila većom u odnosu na zatečeno stanje. Dakle, kada čujem zahtjev o suštinskoj autonomiji, odnosno regionalizaciji Crne Gore od političara koji su podržavali aktuelnu vlast - svjestan sam da oni traže da se ispoštuje dogovor koji su ranije postigli sa Đukanovićem.
ANALITIKA: Socijalistička narodna partija ocijenila je da je potrebno malo da bi se došlo do komprimisa u vezi državnih simbola. Koja je donja granica opozicionih zahtjeva kada je u pitanju kompromis o državnim simbolima?
MANDIĆ: Nova srpska demokratija je podržala namjeru SNP-a da inicira izmjene zakona o državnim simbolima. Mi smo bili i ostali pošteni ortaci u zajedničkom opozicionom poslu.
ANALITIKA: Nedavno je najavljeno da lideri opozicije namjeravaju da zvanično posjete Veliku Britaniju u drugoj polovini septembra. Koja će biti tema tih sastanaka ?
MANDIĆ: Imaćemo veoma sadržajnu spoljnopolitičku aktivnost narednih mjeseci i to je sve što mogu reći u ovom trenutku o planovima opozicionih stranaka na temu međunarodnih aktivnosti opozicije.
ANALITIKA : Hoće li NOVA na izborima u Ulcinju i gradskoj opštini Golubovci nastupiti samostalno ili u koaliciji sa drugim opozicionim partijama?
MANDIĆ: Naravno - u najširoj mogućoj opozicionoj koaliciji.
Nenad Zečević