Potpredsjednik Delegacije Evropskog parlamenta za saradnju sa zemljama jugoistočne Evrope, Jelko Kacin ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da je smjena čelnih ljudi Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost pozitivan pomak i dokaz da je Crna Gora posvećena svom evropskom putu. Kacin ne vidi ništa loše u činjenici da su na čelu bezbjedonosnog sektora u Crnoj Gori umjesto profesionalaca došli poltičari koji su do skora bili visoki funkcioneri DPS-a.
- Efikasnija borba protiv organizovanog kriminala i korupcije zahtijeva neka operativna rješenja i kadrove koji su u potpunosti posvećeni tom izazovu, kazao je Kacin za Portal Analitika.
Komentarišući aferu Telekom, Kacin je kazao da - bez obzira na to što nije upoznat sa detaljima slučaja - očekuje da će institucije Crne Gore reagovati ako za tim ima potrebe, upozoravajući na opreznost jer je u pitanju poravnanje.
- U pravnoj državi, a Crna Gora to jeste, doći će do čekiranja, provjere svega i očekujem da će država - ako bude razloga - reagovati na adekvatan način, ističe Kacin.
ANALITIKA: Da li se smjene na čelu bezbjedonosnog sektora u Crnoj Gori zbog afere Listing mogu dovesti i u vezu sa zahtjevima EU o pojačanoj borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u susret otvaranju pristupnih pregovora u junu sa Crnom Gorom?
KACIN: Prvo moram reći da u vašoj javnosti postoje tumačenja da je odluka da Crna Gora krene u pregovore uslovna. To, prosto, nije tačno! Odluka o otvaranju pregovora je već donijeta. Znači, vaša država nije dobila uslovni datum pregovora....
ANALITIKA: Ta teza se čuje iz opozicionih krugova u Crnoj Gori, a i tako je odluka Evropskog savjeta protumačena i u medijima u Srbiji...
KACIN: Ne, donesena je odluka da se krene u pregovore i to u junu ove godine i time je Crna Gora dobila datum pregovora. Ubijeđen sam da će u drugoj polovini godine Crna Gora biti spremna da otvori najteža poglavlja što je - ne samo veliki korak naprijed za Crnu Goru - već je to veoma značajan događaj za sve susjedne države Crne Gore. Od Hrvatske, koju samo referendum dijeli od EU, sve do Makedonije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova i Albanije. Taj uspjeh Crne Gore je veliki uspjeh procesa širenja EU na Zapadni Balkan i tu Crnu Gora, njena Vlada i Skupština zaslužuju velike čestitke.
Evropska komisija je dobila jasan zahtjev Evropskog savjeta da pripremi sve što je potrebno da bi Crna Gora već na samom početku – dakle u junu - mogla otvoriti poglavlja 23. i 24. što uključuje problematiku organizovanog kriminala i korupcije, pravne države i osnovnih ljudskih prava.
ANALITIKA: Da se vratimo na smjene, jesu li one u sklopu evropskih zahtjeva?
KACIN: Smjene u bezbjedonosnom sektoru posmatram kao pomak i kao dokaz da je Crna Gora posvećena svom evropskom putu.
ANALITIKA: Kako Brisel gleda na činjenicu da će političari, do skora visoko pozicionirani funkcioneri DPS-a, preuzeti čelo bezbjednosnog sektora u Crnoj Gori?
KACIN: Efikasnija borba protiv organizovanog kriminala i korupcije zahtijeva neka operativna rješenja i kadrove koji su u potpunosti posvećeni tom izazovu. U tom kontekstu, smjene vidim kao - pozitivan pomak ali ne kao neki uslov Evropske unije.
ANALITIKA: Crnu Goru je početkom ove godine potresla afera Telekom. Kakav rasplet očekujete imajući u vidu da su, po rezultatima američke istrage i poravnanju koje je uslijedilo u sudu u Njujorku, u navodnom podmićivanju zvaničnika crnogorske Vlade umiješani i zvaničnici Mađar Telekoma?
KACIN: Nisam upoznat sa tim slučajem, ne znam detalje, tako da ne bih to mogao komentarisati - pogotovo jer se radi o poravnanju. U pravnoj državi, a Crna Gora to jeste, očekujem da će doći do čekiranja, provjere svega toga i da će država ako bude razloga - reagovati na adekvatan način.
ANALITIKA: Da li ste iznenađeni činjenicom da su u aferu umiješani i zvaničnici telekomunikacionog giganta koji dolaze iz države koja je članica EU?
KACIN: Vidite, slučaj Telekom i sumnje na moguću korupciju svakako da nije specifičan slučaj, karakterističan samo za Crnu Goru. Kod nas u Sloveniji je trenutno na sudu slučaj korupcije gdje je umiješana kompanija iz Finske, države koja je na samom vrhu Evropske unije kada je u pitanju eliminacija korupcije! Prema tužbi, navodno su finski zvaničnici podmićivali preko Austrije i u samoj Sloveniji... Vidjećemo epilog. U Hrvatskoj je bivši premijer na sudu upravo zbog sličnog slučaja primanja mita...Šta hoću da kažem? Pravna država podrazumijeva neprestanu borbu protiv korupcije i - kada ima razloga - sistem treba i mora da reaguje.
ANALITIKA: Da se malo vratimo na situaciju u regionu. Kako komentarišete trenutnu situaciju na Kosovu, imajući u vidu izjavu kosovskog potpredsjednika Vlade Kučija da predsjedniku Srbije Borisu Tadiću zbog političkih izjava neće više biti dozvoljeno da boravi na Kosovu?
KACIN: Treba pohvaliti činjenicu da je ipak došlo do sazrijevanja svijesti na obje strane; da se Srbija vratila dijalogu sa Prištinom. Taj dijalog je do sada ostvario neke konkretne rezultate: preko Euleksa su ipak počele isporučivati prve kopije knjiga rođenih i normalno je očekivati i da lagano krenu razmjene kopija katastarskih dokumenata što je jedan od značajnih stavki za formiranje baze podataka a samim tim i pravne države na Kosovu.
Rekao bih da izjavu predsednika Borisa Tadića - da Srbija nikad neće priznati Kosovo - treba ipak uzeti u kontekstu svega onoga što je do sad bilo rečeno, a reakciju potpredsjednika Vlade Kosova kao očekivanu. Činjenica da je reagovao potpredsjednik Vlade a ne premijer ukazuje na zrelost Prištine koja je svjesna da samo u dijalogu sa Beogradom mogu stvoriti bolji uslove za građane obije zemlje. Očekujem da dvije države mogu stvoriti bolju političku i ekonomsku atmosferu koja će pozitivno uticati i na širi region. U tim izjavama ne vidim ništa suviše negativno, već želim to tumačiti kao dokaz zrelosti i kao korak naprijed.
Nenad ZEČEVIĆ