Društvo

“Institucije zakazale, o kriterijumima, procedurama i pravilnicima trebalo razmišljati ranije, a ne donositi odluke preko koljena”

Smjenama u Ispitnom centru neće riješiti problem obrazovnog sistema

Nakon što je više stotina maturanata dobilo nula bodova na ispitu iz maternjeg jezika, Vlada u tehničkom mandatu, danas je na telefonskoj sjednici smijenila direktoricuDraganu Dmitrovići Upravni odbor Ispitnog centra. Sagovornici Gradske televizije mišljenja su da time neće biti riješen problem obrazovnog sistema sa kojim bi institucije trebalo ozbiljno da se pozabave, te da su na gubitku maturanti, od kojih su neki i kolateralna šteta, jer će propustiti rok za upis na fakultet. Kako navode naši sagovornici, sa pravnog stanovišta postavlja se pitanje odgovornosti, koja u ovom, kao i u drugim slučajevima, mora biti individualna i dokazana.

Smjenama u Ispitnom centru neće riješiti problem obrazovnog sistema Foto: Gradski portal
Portal AnalitikaIzvor

Advokat Mihailo Volkov ističe da su djeca dobila nula bodova, što znači da su ocjenjivani.

”Ako sam dobro shvatio da su ta djeca dobila „0“ bodova što znači da se ipak ušlo u neko ocjenjivanje, jer i 0 je ocjena u datom momentu. Što znači ako je neko ušao da provjerava istinitost i ispravnost datih odgovora zaista ih je morao provjeriti na valjani način. Ako se dođe do saznanja da je došlo do narušavanja pravilnika nije način da se maturantima da 0, već se omogući da ti maturanti opet polazu taj ispit ili da se izvrši savjesna i brižljiva ocjena datih odgovora “, navodi Volkov.

Dugogodišnja direktorica podgoričke Gimnazije Zoja Bojanić-Lalović mišljenja je da su zakazale institucije, te da je o kriterijumima, procedurama i pravilnicima trebalo razmišljati ranije, a ne donositi odluke preko koljena.

”Ova situacija pokazuje da institucije sistema ne funkcionišu. Da su škole, odnosno obrazovno vaspitne ustanove, nastavnici, učenici i roditelji prepušteni sami sebi. Jer institucije sistema ne pružaju kvalitetnu podršku i mislim da se moramo baviti uzrocima jer posljedice su strašne za naše učenike ali i za naše nastavnike“, smatra Bojanić-Lalović.

Bojanić-Lalović ističe da će ova situacija će neminovno, dovesti i do podjele prosvjetne javnosti i stvoriti jaz između roditelja i nastavnika.

”Gubi se povjerenje kod naših učenika i ja se samo pitam kakvu poruku mi šaljemo mladim ljudima. Mnogo je pitanja na onima koji odlučuju nije da samo svu odgovornost prenesu na direktoricu Ispitnog centra i na članove upravnog odbora. Mislim da ovdje ima više onih koji treba da preduzmu odgovornost i neka to preispitaju između sebe“, kaže Bojanić-Lalović.

Nula bodova na maturskom ispitu iz maternjeg jezika za maturante nije samo loša ocjena za đaka, već i upozorenje za obrazovni sitem u cjelini, poručuju iz Centra za građansko obrazovanje

”Svi su zakazali, svi su u sistemu odgovorni i Crna Gora je pred velikim izazovom za anale crnogorskog obrazovnog sistema i za očekivati je bilo i od predsjednika Vlade i ministra obrazovanja da on hitno sazove jedan tim. Možda je to bilo i u proteklih par godina bilo vrijeme da se u tim promjenama sazove hitan tim za reformu čitavog obrazovnog sistema koja je nama prijeko potrebna “, upozorila je Snežana Kaluđerović iz CGO. 

Taj kompromis, uvjereni su naši sagovornici, treba da obezbijede nosioci obrazovnih vlasti.

” U tom sistemu odgovoran je i sam ministar, jer ja razumijem njegovu bojazan za eventualnu štetu da će njemu donijeti pred izbore , u tom smislu je i njegov stepen odgovornosti veći u smislu direktorice Ispitnog centra. Stoga je važno da i oni poštujući odluku Komisije, odnosno, ocjenjivača koji su tvrdokorni u svom stavu da neće biti ponovnog pregledanja ispita. Ja predlažem da se to desi u cilju formiranja nove komisije koji bi pregledali samo diskvalifikovane tekstove“, kazala je Kaluđerović.

A to se, kaže advokat Volkov mora desiti što prije, kako maturanti ne bi propustili da upišu željeni fakultet.

”Ta realna šteta se ogleda u činjenici da neće uspjeti da upišu fakultet koji su željeli iako su tokom čitavog svog osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja zaslužili da biraju fakultet koji žele da upiši. Ko će im to nadoknaditi. Nema ni jednog sudskog postupka koji će kasnije tom djetetu omogućiti da se upiše na fakultet jer će ta mjesta biti popunjena”. 

Pitanju eksterne mature, saglasni su sagovornici Gradske, treba pristupiti sa etičkog stanovišta i to u najranijem uzrastu,kako bi nastavnici učili djake da kritički promišljaju i od njih stvaraju omladinu koja će biti funkcionalno pismena.

Portal Analitika