Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Slučaj nezakonito postavljenih kamera: TV Vijesti naloženo da plati 1.500 eura zapošljenoj za povredu prava ličnosti

Pravosnažna presuda

Slučaj nezakonito postavljenih kamera: TV Vijesti naloženo da plati 1.500 eura zapošljenoj za povredu prava ličnosti

Viši sud u Bijelom Polju potvrdio je presudu kojom je naloženo Televiziji Vijesti da isplati 1.500 eura zaposlenici A. A. na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede prava ličnosti koje je narušeno nezakonitim postavljanjem video-nadzora na njenom radnom mjestu, kazao je za Pobjedu advokat Obrad Delević.

Slučaj nezakonito postavljenih kamera: TV Vijesti naloženo da plati 1.500 eura zapošljenoj za povredu prava ličnosti Foto: Pobjeda/Mara Babović
PobjedaIzvor

Prvostepenu presudu je sredinom aprila prošle godine donijela sutkinja Osnovnog suda u Kolašinu Mirjana Čepić.

- Prvostepeni sud je pravilno postupio kada je obavezao tuženog da tuženoj na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede prava ličnosti plati iznos od 1.500 eura jer je pravilno utvrdio činjenično stanje i na tako utvrđeno činjenično stanje pravilno primijenio materijalno pravo – navodi se u presudi Višeg suda u Bijelom Polju.

Osnovni sud u Kolašinu je tokom suđenja na nesumnjiv način utvrdio da su u radnim prostorijama tuženog (Televizija Vijesti) bile postavljene četiri video-kamere, za koje je Agencija u zapisniku o izvršenom nadzoru konstatovala da u vrijeme nadzora nijesu bile u funkciji.

Sudovi su prihvatili navode tužbe advokata Delevića da video-nadzor na radnom mjestu predstavlja miješanje u privatni život zapošljenog, u konkretnom slučaju tužilje A. A. On se pozvao na stav Evropskog suda u Strazburu da video-nadzor zapošljenog na radnom mjestu, bilo da je tajni ili ne, mora biti razmatran kao značajno miješanje u privatni život zapošljenog.

Sudovi su prihvatili i stav advokata Delevića da je strah od mogućeg snimanja video-nadzorom kod njegove klijentkinje prouzrokovao duševnu bol, odnosno patnju, zbog čega je pretrpjela nematerijalnu štetu.

Za Viši sud u Bijelom Polju je sutkinja Čepić pravilno odredila visinu nematerijalne štete kada je A. A. dosudila novčanu naknadu u iznosu od 1.500 eura kao adekvatnu satisfakciju odnosno zadovoljenje, koje neće predstavljati izvor bogaćenja ali će doprinijeti uspostavljanju poljuljane psihičke ravnoteže tužilje.

A. A. je podnijela tužbu pošto je za nezakonito postavljane kamere u prostorijama Dejli presa i TV Vijesti saznala iz teksta objavljenog na portalu Pobjeda u kome se citira Rješenje Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama od 3. marta 2020. godine nakon inspekcijskog nadzora koji je inicirao advokat Obrad Delević.

Inspekcijskim nadzorom utvrđeno je da četiri kamere ne snimaju zapošljene na radnom mjestu, ali da one stvaraju privid vršenja video-nadzora i kod zapošljenih izazivaju osjećaj kontrole.

A. A. je u tužbi, a kasnije i pred sudom, navela da je od prvog dana stupanja na rad primijetila instalirane kamere u prostorijama firme Dejli pres, koje su se tu nalazile do 12. marta 2020. godine, kada je poslodavac po nalogu Agencije uklonio kamere.

A. A. je istakla da je kod nje bio prisutan strah, osjećaj poniženosti i strepnje, kao i stres kroz nelagodan osjećaj da je poslodavac stalno prisluškuje i snima kako se ponaša, što priča sa kolegama, zbog čega se nije mogla opustiti u izvršenju svojih radnih zadataka i aktivnosti.

Zaposlenica Televizije Vijesti je navela da je zbog prisustva video-nadzora posebno vodila računa o tome kako će se oblačiti, kako će sjedjeti, kretati se i kako će komunicirati sa kolegama, što je kod nje stvaralo psihički pritisak.

Sa druge strane, iz Televizije Vijesti su ustvrdili da je tužba neosnovana jer postavljene kamere nijesu radile, zbog čega nije moglo doći do do povrede prava ličnosti.

Međutim, tvrdnje ove kompanije opovrgli su svjedoci – zapošljeni koji su naveli da su kamere u funkciji, a što se potvrdilo u situciji gdje je portir dobio otkaz nakon što je upravo putem kamera otkriveno da je otuđio novčanik jednog od zapošljenih.

U parničnom postupku pred sudom svjedočio je i osnivač Dejli presa u čijem vlasništvu je Televizija Vijesti – Željko Ivanović, ističući da je A. A. bila jedna od malobrojnih koji su zapošljeni ,,preko veze“.

On je naveo da je u to vrijeme kompanija u njegovom vlasništvu brojala 220 zapošljenih, ali da ,,kako to obično biva umjesto svojim radom da pokaže zahvalnost firmi koja ih je na taj način zaposlila, desilo se upravo suprotno“.

Ivanović je kazao da cilj postavljanja video-nadzora na ulazu u firmu i stepeništu nije bio kontrola zapošljenih, već su u pitnaju bili bezbjedonosni razlozi.

Ovo je druga pravosnažna presuda kojom je koncernu Vijesti naloženo da isplati nematerijalnu štetu zaposleniku za povredu prava ličnosti usljed nezakonito postavljenog video-nadzora na radnom mjestu.

Delević: Pokazatelj da su Vijesti dovodile javnost u zabludu

Advokat Obrad Delević je, komentarišući potvrđenu presudu protiv Televizije Vijesti za nezakonito postavljenje kamere i povredu prava ličnosti zaposlenika u toj kompaniji, kazao da su Osnovni sud u Kolašinu i Viši sud u Bijelom Polju potvrdili da je raniji demanti koncerna Vijesti jeftin pokušaj spinovanja i dovođenja javnosti u zabladu.

Podsjećamo, menadžment Vijesti je reagujući na ranije objavljen tekst u Pobjedi o nezanito postavljenim kamerama ustvrdio da su kamere, za koje se ispostavilo da nijesu u funkciji, postavljene radi obezbjeđenja milionski vrijedne opreme.

Tada su kazali i da je advokat Delević, koji je najavio tužbu, srodnik zapošljene u Nezavisnom dnevniku Vijesti za čijim angažmanom nakon sistematizacije ne postoji potreba u njihovoj firmi, te da to može biti motivacija za najavljenu neutemeljenu tužbu koja je iskorišćena u svrhu medijske manipulacije.

Portal Analitika