Rukomet

Podmlađena Crna Gora startovala sa nastupom na SP

Slovenke bolje, put u drugu fazu tražićemo u nedjelju protiv Angole

Rukometašice Crne Gore poražene su na startu Svjetskog prvenstva. U prvom kolu grupe "A", od naše selekcije bolja je bila Slovenija, rezultatom 28:18 (16:8)

Slovenke bolje, put u drugu fazu tražićemo u nedjelju protiv Angole Foto: PA

Usljed niza faktora, među kojima su ključni bili izostanci zbog povreda i neiskustvo dijela igračica naše selekcije, Slovenke su imale ulogu favorita, no do pobjede su stigle lakše nego što se očekivalo.

Naše rukometašice, među kojima je mnogo onih koje će tek imati šta da kažu na međunarodnoj sceni, treba što prije da zaborave večerašnju utakmicu i okrenu se duelu protiv Angole - od kojeg će i zavisiti naš plasman u drugu fazu takmičenja.

Prilika za sticanje iskustva

Selekcija koju vodi Dragan Adžić bila je bolji rival, a gotovo nestvarno zvuči podatak kako su naše rukometašice čak pola prvog poluvremena provele bez postignutog gola. Upravo tada je i riješen večerašnji meč.

Ključna akterka utakmice bila je golmanka Slovenije Amra Pandžić, koja je upisala 13 odbrana.

Jovanka Radičević postigla je večeras sedam pogodaka, a Itana Grbić šest. U redovima Slovenije, posebno raspoložena bila je Ana Gros sa šest golova.

Greške, često i nedostatak koncentracije u našim redovima, ipak, ne treba naročito spočitavati reprezentativkama koje predvodi Bojana Popović. Crna Gora je na Svjetsko prvenstvo otišla podmlađena, cilj je najprije bio da se stiče iskustvo - a po kvalitetu najjača grupa prve faze možda je i najbolja prilika za to. Prve golove na svjetskoj smotri postiglo je niz mladih crnogorskih rukometašica, a golmanka Babović upisala je sedam odbrana.

Mnogo grešaka nakon dobrog početka

Nakon uvodnih pet minuta bilo je 3:3. Za našu selekciju najprije je pogodila Pletikosić, a potom Radičević dva puta iz penala.

Prvi put se jedan od rivala odlijepio u 13. minutu – bile su to Slovenke, za koje su tri uzastopna pogotka postigle Gomilar Zikero, Gros i Beganović (4:7).

Dok su se reprezentativke Crne Gore mučile, Slovenke su nastavile sa ubojitim izdanjem, pa su do 18. Minuta stigle i do šest golova viška – 10:4.

U tim momentima, sjajna je među stativama suparničke ekipe bila Amra Pandžić, pa je naša selekcija čak 15 minuta bila bez postignutog gola. Nije ništa polazilo crnogorskim igračicama za rukom – osim odlične golmanke Slovenije, naročit problem bile su brojne greške u igri i promašaji, a protivnice su djelovale nezaustavljivo. Tako su tri minuta prije kraja rukometašice Slovenije došle i do najveće prednosti - 15:8. Do odmora je viđen još samo jedan gol - i to u našoj mreži, kada je Gros iz penala postigla peti večerašnji pogodak.

Rutina Slovenki u nastavku

Nije naša reprezentacija u nastavku imala snage da smanji zaostatak, a Slovenija je nastavila tamo gdje je stala u prvom poluvremenu, pa je u 40. minut ušla uz čak 10 golova viška (22:12).

U drugom poluvremenu, uz nekoliko dobrih odbrana, u našoj ekipi istakla se mlada golmanka Anastasija Babović, no uprkos tome - prednost suparnica nikako se nije topila. Tako su Slovenke u 50. minutu prvi put bile na 12 razlike (27:15). U preostalih 10 minuta, Crna Gora nije uspjela da se vrati na jednocifreni minus.

U prvom duelu naše grupe, selekcija Francuske očekivano je savladala Angolu rezultatom 30:20 (13:9).

Crna Gora će put u drugu fazu takmičenja tražiti u nedjelju, kada je očekuje duel protiv Angole (20:30h).