Godinu dana nakon što je na konsultativnom referendumu 54 odsto građana podržalo legalizaciju asistiranog samoubistva, slovenačka Skupština je juče, sa 50 glasova "za" i 34 "protiv", usvojila zakon koji omogućava ovu praksu.
Ipak, opozicija najavljuje protivmjere — uključujući inicijativu za raspisivanje obavezujućeg referenduma, prenosi Delo.
Kako je istakla Tereza Novak iz Pokreta za slobodu, usvojeni zakon ne predviđa eutanaziju, već isključivo asistirano samoubistvo. Ključna razlika, kako objašnjava, leži u tome što samo osoba koja trpi neizdržive patnje može samostalno unijeti aktivnu supstancu u svoje tijelo — dok kod eutanazije tu radnju može izvršiti i neko drugi, poput medicinskog osoblja ili člana porodice.
„Na ovaj način zdravstveni radnici imaju isključivo pomoćnu ulogu, što umanjuje rizik od eventualnih zloupotreba“, naglasila je Novak.
Poslanik Dejan Premk pojasnio je da je postupak strogo regulisan i zasniva se na slobodnoj volji pacijenta, stručnoj medicinskoj procjeni i pravnoj kontroli.
„Posebno smo vodili računa o zaštiti ranjivih grupa. Zakon jasno isključuje mogućnost asistirane smrti u slučajevima kada je patnja izazvana mentalnim poremećajima, jer takve situacije zahtijevaju liječenje i podršku, a ne prekid života“, rekao je Premk.
Asistirano samoubistvo biće dozvoljeno isključivo kada su iscrpljene sve mogućnosti liječenja i kada više ne postoji nada za oporavak ili poboljšanje zdravstvenog stanja.
Opozicija je već najavila da će zakon osporiti pred Ustavnim sudom, uz paralelnu inicijativu za zakonodavni referendum, s obzirom na to da je prethodni referendum bio samo savjetodavnog karaktera i nije se odnosio na konkretan zakonski tekst.